Görüş Bildir
Haberler
ABD'den Tek Dozluk Johnson & Johnson Aşısına Onay

ABD'den Tek Dozluk Johnson & Johnson Aşısına Onay

Amerikan ilaç firması Johnson & Johnson (J&J) tarafından geliştirilen aşı, Amerika’da acil kullanım izni alan üçüncü koronavirüs aşısı oldu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), J&J’in geliştirdiği tek dozluk aşıya acil kullanım onayı verdi. ABD’de ilk kez tek dozluk bir Kovid-19 aşısı FDA tarafından onaylanmış oldu.

FDA’in uzmanlardan oluşan tavsiye kurulu da Cuma günü aşıya acil kullanım onayı verilmesine yeşil ışık yakmıştı. FDA’in nihai onayı, beklendiği gibi kurulun tavsiye kararının bir gün sonrasında geldi.

J&J firmasının aşısı, Pfizer/BioNTech ve Moderna’dan sonra ABD’de FDA’den acil kullanım onayı alan üçüncü aşı oldu.

Firma yaptığı açıklamada, FDA’in onayının ardından bir hafta içinde 3-4 milyon doz aşıyı teslim etmeye hazır olduğunu belirtmişti.

ABD’de ülke genelinde şimdiye kadar 50 milyondan fazla aşı uygulandı

ABD’de ülke genelinde şimdiye kadar 50 milyondan fazla aşı uygulandı

ABD’de yarım milyondan fazla kişinin hayatına mal olan koronavirüs salgınının önüne geçilebilmesi için aşılama faaliyetlerinin de hızlanması gerekiyor.

Aşının İngiltere ve Güney Afrika gibi ülkelerde ortaya çıkan varyantlarının hızla yayılmasından önce aşılama faaliyetlerinin hızlanması salgının önlenmesinde büyük önem taşıyor.

FDA tavsiye kurulu üyelerinden Jay Portnoy, yeni varyantlar daha fazla hastalığa neden olmadan önce salgını durdurmanın bir ‘‘yarış’’ olduğunu söyledi.

Portnoy, ne kadar az kişi hasta olursa daha hızlı yayılan bir varyantın öne çıkmasının önüne geçilmiş olacağını kaydetti.

Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Başkanı Rochelle Walensky de son dönemde vakalarda görülen düşüşün duruyor olmasından endişe duyduğunu kaydetti.

Etkinlik oranı ne?

Etkinlik oranı ne?

J&J firması 44.000 kişiyle yaptığı bir deneyde tek doz olarak uygulanan aşısının orta ve ileri derecede koronavirüs semptomatik enfeksiyonuna karşı genel etki oranının yüzde 66 olduğunu bildirmişti.

Pfizer/BioNTech ve Moderna’nın iki doz halinde uygulanan aşılarının genel etki oranıysa yüzde 95 olarak açıklanmıştı.

Uzmanlar aşılar arasındaki farklılığın çok fazla öne çıkartılmaması gerektiği görüşünde. Bunun nedeni aşıların deneylerinin farklı amaçları gözetilerek yapılmış olması. Ayrıca Pfizer ve Moderna’nın aşılarının Güney Afrika, Brezilya ve İngiltere varyantlarının ortaya çıkmasından önce yapıldığına dikkat çekiliyor.

J&J firmasının aşı deneyleri ise bu varyantların dolaşımda olduğu dönemde hatta bazı ülkelerde yaygın duruma geldikleri zamanda yapıldı.

Firmanın aşısı yapıldıktan 28 gün sonra hastaneye yatma ve ölümü yüzde 100 oranında engelliyor.

Varyantlara karşı yeni aşı deneyi

Varyantlara karşı yeni aşı deneyi

FDA’nın tavsiye kurulu toplantısı sırasında J&J firmasından bir yetkili şirketin kaygı sebebi olan Güney Afrika varyantını hedef alan ikinci jenerasyon bir aşının birinci aşama deneylerine bu yaz başlayacağını bildirdi.

J&J aşısının normal sıcaklıklarda saklanması, Pfizer/BioNTech ve Moderna aşılarından daha kolay depolanacağı anlamına geliyor.

J&J aşısı yaygın bir grip virüsü olan adenovirus tip 26 kullanılarak geliştirildi. Bu virüsle koronavirüs proteinleri vücuttaki hücrelere giriyor ve bağışıklık yanıtı oluşmasını tetikliyor.

VOA

Bunlar da ilginizi çelebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın