101 Günlük Esaret Bitti

 > -

IŞİD’in alıkoyduğu Musul Başkonsolosluğu personeli ve ailerinin yer aldığı 46 rehine Türkiye’de. Urfa'ya getirilen rehineler, Bakü programını yarıda kesip yine bu kente gelen Başbakan Davutoğlu ile aynı uçakta Ankara'ya giderek yakınlarıyla buluştu. Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, "Çok mutluyum, hiç umutsuzluğa kapılmadım" dedi.

11 Haziran’da Irak Şam İslam Devleti’nin alıkoyduğu 46 Musul Başkonsolosluğu personeli Türkiye’ye getirildi. 46 personelin sağlık durumları iyi. Haberi, Başbakan Ahmet Davutoğlu Azerbaycan seyahati sırasında açıkladı.

Rehineler ilk olarak Şanlıurfa'da bir kamu binasına götürüldü. Bakü programını yarıda kesen Başbakan Davutoğlu da bu kente hareket etti. Davutoğlu, serbest bırakılan rehinelerle havaalanında buluşarak, birlikte Ankara'ya hareket etti.

"Hiç umutsuzluğa kapılmadım"

Ankara Esenboğa Havaalanı'nda konuşan Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz "Çok mutluyum, oradayken hiç umutsuzluğa kapılmadım" dedi.

İlk açıklama Azerbaycan'da

Davutoğlu, Bakü'de, rehinelerin kurtarıldığını söylediği açıklamasında "Şu anda rehinelerimiz sınırdan girdiler, Urfa'ya doğru hareket halindeler. Ben de buradan doğrudan Urfa'ya gideceğim, rehinelerimizle buluşacağım” diye konuştu.

Davutoğlu, ilk temasların gece 12.30 sularında yoğunlaştığını söyledi; “Sabah 5 civarında vatandaşlarımızı aldık ve ülkemize getirdik. Bütün gece boyu yakından takip ettik gelişmeleri. Biraz önce Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ettik. Bu mutlu olay hepimizi güzel bir sabaha hazırladı” dedi.

Başbakan Davutoğlu, konsolosluk görevlileriyle alıkonuldukları ilk andan itibaren teması kesmemeye özen gösterdiklerini söyledi. Başkonsolosla gece boyu telefonda temas halinde olduklarını belirtti.

Davutoğlu, rehinelerin nasıl kurtarıldığı sorusuna "İstihbaratın kendi yöntemleriyle" cevabını verdi.

"Suriye üzerinden getirildiler"

Habertürk Televizyonu'na konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, rehin alınan 49 kişiden Iraklı olan 3'ünün daha önce serbest bırakıldığını söyledi. Çavuşoğlu, 46 rehinenin Suriye üzerinden Türkiye'ye getirildiğini açıkladı.

'Önceden planlanmış başarılı bir operasyon'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkonsolosluk personelinin başarılı bir operasyon sonucu kurtarıldığını söyledi.

Erdoğan açıklamasında, "Önceden planlanmış, tüm detayları hesap edilmiş, tam bir gizlilik içinde bugün gece boyu devam ederek, sabaha karşı başarıyla tamamlanan bu operasyondan dolayı, Sayın Başbakan ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Milli İstihbarat Teşkilatımız, alıkonulma hadisesinin başlamasından bugüne kadar meseleyi çok hassas şekilde sabırla, özveriyle takip etmiş; nihayetinde başarılı bir kurtarma operasyonu yapmıştır" dedi.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Haberin Tamamı İçin:

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 46 rehinenin bu sabah saat 05.00 sıralarda Türkiye'ye getirildiğini Azerbaycan'da açıkladı.

AA

Rehinelerin kurtarıldığı haberinin geldiği an.

AA

AA

AA

AA

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şanlıurfa GAP Havalimanı'na indikten sonra uçakta görüştüğü Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz'u defalarca kucakladı.

AA

AA

AA

Ümit Kozan | DHA 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAnkaraAzerbaycanBaşbakanIŞİDIrakRecep Tayyip ErdoğanŞanlıurfaSuriyeolay
Görüş Bildir