26. Yıl Önce Katledilen Bahriye Üçok Sosyal Medyada Anılıyor

 > -

90'lı yıllarda hedef haline getirilen ve bombalı saldırıda öldürülen Bahriye Üçok katledilişinin 26. yılında anılıyor...

6 Ekim 1990'da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bahriye Üçok evine gönderilen bombalı paketle öldürüldü.

Üçok'un, İslami Hareket adlı örgüt tarafından tehdit edildiği öne sürüldü. İstanbul'dan Ankara Çankaya'daki evine özel bir kargo şirketiyle yollanan kitap paketini açan Üçok, içindeki bombanın patlaması sonucu ağır yaralandı.

Üçok kaldırıldığı hastanede ameliyata alınamadan yaşama veda etti.

Üçok Fransızca, Arapça, Farsça biliyordu. Evli ve bir çocuk annesiydi.

Laikliğin savunucusu bir ilahiyatçı olarak tanınan Bahriye Üçok, 1919 yılında Trabzon’da doğdu. İlk ve ortaokulu Ordu’da bitiren Üçok, Kandilli Kız Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’ne girdi. Ortaçağ Türk İslam Tarihi Bölümü’nü bitiren Üçok, 11 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra 1953 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne asistan olarak girdi. 1957 yılında doktor, 1964’te doçent oldu.

1971 yılında Cevdet Sunay tarafından kontenjan senatörlüğüne seçildi. 5 yıl Senato Divan Üyeliği yaptı. 1977 yılında CHP’ye girdi. 12 Eylül sonrasında Halkçı Parti’nin kurucu üyesi olan Üçok, aynı yıl yapılan seçimde Ordu’dan milletvekili oldu.

SHP Parti Meclisi’ne seçilen Üçok, SHP tarafından hazırlanmakta olan laiklik raporunun çalışmalarını yürütüyordu.

Üçok, SHP tarafından hazırlanmakta olan laiklik raporunun çalışmalarını yürütüyordu. 

Rapor, Parti Meclisi’ne ve Merkez Yürütme Kurulu’na sunulacak, ardından da kamuoyuna açıklanacaktı. 

Üçok, Parti Meclisi’nin son toplantısında da laiklik kadın ve irtica faaliyetleri üzerinde durmuş, bunların üzerine gidilmesi gerektiğini belirtmişti. Üçok, ANAP’ın Merkez Bankası ile ilgili yasa görüşülürken üniversitelerde türbanın serbest bırakılması yönünde TBMM’de madde eklenmesini de eleştirmişti. 

 Üçok, 1988’de TRT’de bir açık oturumda ayetlerle örnek vererek, İslamiyette örtünme zorunluluğu bulunmadığını açıkladı ve yoğun tehditler almaya başladı.

Bahriye Üçok'un öldürülmesinden sonra gazeteci Uğur Mumcu köşesinde şöyle demişti:

“Bahriye Üçok niçin öldürüldü? Bu sorunun yanıtı bellidir. Atatürk ilkelerini savunduğu için! Evet bunun için. Üniversite ve yüksekokullarda kız öğrencilerin başörtü takmalarının İslam dini ile ilgisinin bulunmadığını, türban ve başörtünün birtakım tarikatların bayrağı gibi kullanıldığını kanıtladığı için."

Kumru Üçok: "Bombayı anneme ellerimle verdim. İnsan her şeye alışıyor ama bu olaya alışmam mümkün değil..."

Oradaydım Belgeseli

Sosyal medyadan bazı anma mesajları şöyle:

Sosyal medyadan bazı anma mesajları şöyle:
Sosyal medyadan bazı anma mesajları şöyle:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir