2015 Yılında Türkiye Gündemine Damgasını Vurmuş 19 Fotoğraf

 > 
285PAYLAŞIM

1. Charlie Hebdo Saldırısı - 7 Ocak

Paris'te yayınlanan ve Hz. Muhammed'i konu alan karikatürü ile tepki çeken Charlie Hebdo dergisine saldırı düzenlendi. Saldırıda aralarında derginin çizerlerinin de olduğu 12 kişi öldü. Charlie Hebdo dergisine saldırı düzenleyenlerin El-Kaide militanı Kouchi kardeşler olduğu tespit edildi.  Saldırıdan sonra düzenlenen operasyonlarla katiller öldürüldü. Fotoğrafta El Kaide militanları  yerde yatan yaralı polis memuruna ateş ediyor.

2. Egemen Bağış'ın Yüce Divan oylaması - 20 Ocak

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası istifa etmek zorunda kalan 4 Bakan’dan birisi olan Egemen Bağış’ın Meclis Genel Kurulu’nda Yüce Divan oylaması sırasında oy kullanma şekli ve rahatlığı günlerce konuşulmuş ve tepki çekmişti.

3. Özgecan Aslan'ın katledilmesi - 11 Şubat

Mersin'in Tarsus ilçesinde yaşayan Özgecan Aslan isimli öğrenci 11 Şubat 2015'te tecavüz girişimine direndiği minibüste öldürülüp yakılmıştı. Olay Türkiye'de büyük tepkilere yol açtı. Özgecan'ın  bu fotoğrafı zihinlere kazındı.

4. Şah Fırat Operasyonu - 22 Şubat

Suriye'de Halep şehri yakınlarında bulunan Süleyman Şah Türbesi bölgede artan çatışmalar nedeniyle Türkiye sınırına yakın Eşme Köyü yakınlarında taşındı. Türk askerleri türbeye bayrağı böyle dikti.

5. Galatasaray'ın Türkiye Süper Ligi Şampiyonu olması - Mayıs

Zorlu bir lig maratonunun ardında 2014-2015 sezonunun 33.haftasında Galatasaray 20.şampiyonluğunu ilan  ediyor ve 4.yıldızını takıyordu.

6. IŞİD işgalinden kurtulan kadınların çarşaflarını çıkarması - Temmuz

IŞİD işgali altındaki bölgelerden, özgürleşen Kobane şehrine kaçan kadınların yaptıkları ilk iş IŞİD işgalinin kadınlar için sembolü haline gelen çarşafı çıkarmaları oldu.

Fotoğraf dünyaya bu twitle yayıldı.

7. Suruç Katliamı - 20 Temmuz

IŞİD saldırısı sonrası harap olan Kobane'ye gidip orada inşa çalışmalarına katılmak isteyen sosyalistlere IŞİD örgütü tarafından Suruç'ta canlı bomba saldırısı yapıldı. Saldırıda 34 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı. Fotoğraf Kobane'ye anaokulu için malzeme götüren gençlerin Suruç'a gitmeden önceki hazırlıklarından.

8. Şehit Polis Ahmet Çamur'un Cenazesi - 17 Ağustos

Tayyip Erdoğan'ın bir şehit cenazesinde bir elini tabutun üzerine koyarak yaptığı bu konuşma tepkilere yol açmıştı.

9. Yarbay Mehmet Alkan'ın isyanı - 23 Ağustos

PKK saldırısında şehit olan Yüzbaşı Ali Alkan'ın cenaze namazında abisi Yarbay Mehmet Alkan, "Bunun katili kim? Bunun sebebi kim? Şu güne kadar 'çözüm' diyenler neden şimdi 'sonuna kadar savaş' diyor" diyerek isyan etmiş günlerce konuşulmuştu. Ağabey Yarbay Mehmet Alkan daha sonra uyarı cezası almıştı.

10. Aylan Bebek'in cesedinin sahile vurması - 2 Eylül

Suriye'de IŞİD işgali altındaki bölgelerden kaçarak Avrupa'ye yerleşme hayali kuran Kobaneli Aylan Bebek ve ailesi botla Ege Denizi'ne açılmıştı. Şansları yaver gitmeyen ailenin bindiği bot battı ve Aylan Bebek'in cesedi Ege kıyılarına vurdu. Sahile vuran cansız bedeninin fotoğrafı dünyayı yasa boğdu. DHA muhabiri Nilüfer Demir ise bu fotoğrafla Sedat Simavi Gazetecilik ödülünü aldı.

11. Dağlıca'da 16 askerin şehit olması - 6 Eylül

6 Eylül 2015 tarihinde PKK tarafından yapılan saldırıda biri yarbay olmak üzere 16 asker şehit edilmişti.

12. 6 Eylül - Başbakanın şehit çocuğuyla maç izlemesi

6 Eylül 2015 tarihinde Dağlıca çatışmasının haberini bilmesine rağmen daha önceki çatışmalardan birinde ölen bir askerin çocuğuyla maç izlemesi ve sevinmesi tepkilere yol açmıştı.

13. Kameramanın mülteciye çelmesi - 9 Eylül

2015 yılı mültecilerin çileli yılı oldu. Macaristan’da mülteci kampına gönderilmemek için polisten kaçan göçmenleri izleyen bir kameraman, kucağında oğlunu taşıyan göçmen bir babaya çelme atarak yere düşürürken, başka bir göçmen kız çocuğuna ise tekme attı. Görüntüler Türk ve Dünya kamuoyunda büyük öfke yarattı. Tepkiler sonunda kameramanın işine son verildi.

14. Danimarkalı polisin mülteci çocukla oynaması - 10 Eylül

Bu muhteşem fotoğraf, Danimarka sınırında çekildi. Dünyada pek çok ülkenin sırt döndüğü, pek çok insanın zulüm uyguladığı mülteci bir çocuk ve Danimarkalı bir polisAlmanya ve Avusturya'nın sınır kapılarını mültecilere açmasının ardından, Danimarka da açtı. Iraklı ve Suriyeli mülteciler, Danimarka-Almanya sınırındaki E45 otoyolundan yürüyerek İsveç'e geçmeye çalışıyor.

15. Ankara Katliamı - 10 Ekim

10 Ekim 2015 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük katliamlarından biri gerçekleşti. IŞİD örgütünün intihar bombacılarının gerçekleştirdiği saldırıda 100'ün üzerinde insanımızı kaybederken 400'ün üzerinde insanımız yaralanmıştı.

16. A Milli Futbol Takımın Avrupa Şampiyonası'na katılması - 13 Ekim

13 Ekim 2015 İzlanda galibiyetinden sonra A Milliler Avrupa Şampiyonasına katılma hakkı elde etmiş ve Arda mutluluktan böyle ağlamıştı. UEFAArda Turan'ın İzlanda maçı sonrası çekilen bu fotoğrafını elemelerin en iyi fotoğrafı seçti.

17. AKP'nin seçim zaferi - 1 Kasım

1 Kasım 2015 seçimlerinde AKP beklenenin çok üstünde %49,5 gibi bir oy oranıyla seçimleri kazanıyor ve önemli bir başarıya imza atıyordu.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise seçim gecesi bu fotoğrafla sosyal medyayı selamlıyordu.

18. Paris Saldırıları - 13 Kasım

13 Kasım'da IŞİD militanları Paris'in merkezinde 6 ayrı bölgede 6 silahlı 3 bombalı saldırı yaptı ve en az 134 kişi bu saldırılarda öldü. 2 intihar bombacısının da katıldığı saldırılarda hedefler stadyum, tiyatro ve restoranlardı. Fotoğraf Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın futbol maçı izlerken saldırıları öğrendiği ana ait.

19. Sınır ihlali yapan Rus uçağının düşürülmesi - 24 Kasım

Suriye'de Türkmen Dağı civarında operasyon yapan SU-24 tipi uçağı Rus uçağı sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle angajman kuralları gereğince Türk F-16'ları tarafından düşürüldü. Ardından Türkiye ile Rusya arasındaki kriz büyüdü.

Bonus: Zihinlerde biraz kötü hatırlanacak bir yıl geçirsek de yılın sonlarına doğru gelen iyi haber: Aziz Sancar Nobel Kimya Ödülü'nü aldı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mehmet-zeybekoglu

Terörist saldırılarındaki kayıplardan bahsedilirken yine aynı şekilde terörist saldırısında şehit olan Fırat Yılmaz Çakıroğlu'na neden yer verilmedi? Bu olay da Türkiye gündemini sarsan bir gelişme değil miydi? Benim hala aklımdan çıkmayan olaylardan biri de buydu.

cemre-alkilic

Ege üniversitesinde vatan hainleri tarafından şehit edilen Fırat Çakıroğlu da var

ccc.brak.ckir.ccc

sen adamsın adam.

Gizli Kullanıcı

#10 o gazeteci 8 yıl falan sonra vicdan azabından intihar eder haberiniz olsun. Daha önceden böyle bir adam vardı akbaba saldırısından ufak bir Afrikalı çocuğu kurtarmak yerine resmini çekmişti sonra intihar etti... Ama bu bilmem kaç tane ödül almasına engel olmadı...

she__ra_

İkisi çok farklı fotoğraflar ve anlar. Bu fotoğrafı çeken foto muhabirinin çocuk için yapabileceği hiçbir şey yoktu çünkü çocuk çoktan ölmüştü. Kevin Carter'ın ise çocuğu kurtarma şansı vardı ama yapmadı

Gizli Kullanıcı

Belki de haklısın... Ama gene de, Aylan'ın resmini çekeceğine belki ötekilere yardım edebilirdi...

she__ra_

Nilüfer Demir o fotoğrafı çekerek çok daha büyük bir yardımda bulundu aslında. Tüm dünyanın gözlerini mültecilerin yaşadığı drama çekmeyi başardı.

Gizli Kullanıcı

Ama kimseciklerin umurunda olmadı. Sadece AB'ye 'Bakın ya burada bebek ölmüş.' demiş resmen. Macaristan mesela, dünyadaki en iyi mülteci politikasına sahipler ve bunu da fotoğrafa borçlular. Fotoğraftan bir mülteci akını olduğunu öğrendiler ve bu beyinsiz ordusunun sadece zevk için Avrupa'ya geleceğini fark ettiler. Sınıra hemen ordu ve polisleri yerleştirdiler ve mülteciler oraya gelince hazır ve nazır bir biçimde sınırdan içeriye girmelerine izin vermemek için beklediler. Sonra 'Niye almıyorsunuz bizi !!!' diye şımardılar ve taş attılar (Makedonya'yı öyle geçtiler.) ve Macaristan hazırdı. Aslında haklısın fotoğraf işe yaramış olabilir.

umutcan-akbas

ulan çoğu da şehitlerimiz ve ışid şerefsizleriyle alakalı.

belgesel

Özgecan, Şehitlerimiz. Aylan Bebek :(

Görüş Bildir