161 İlçe Değerlendirildi: İnsani Gelişmişlikte Beşiktaş, Kadıköy ve Çankaya İlk Sıralarda

 > 
546PAYLAŞIM

Büyükşehir belediyelerinde yer alan ilçe örneklemini belli kriterlere göre sıralayan İnsani Gelişme Endeksi’nin raporu yayımlandı. Bu raporda 28 büyükşehir belediyesine sahip illerin toplam nüfusun %77’sini kapsayan 161 ilçesi araştırmaya dahil edildi.

Peki insani gelişmişlik düzeyi en yüksek ilçe nasıl belirlendi?

Doğruluk Payı'ndan Koray Kaplıca'nın aktardığı bilgiye göre yönetişim ve saydamlık, sosyal kapsama, ekonomik durum, eğitim, sağlık, sosyal yaşam ve belediye çevresel performans ve ulaşım başlıklarındaki yedi alt endeks, ilgili değişkenlerle oluşturuldu ve nihai insani gelişmişlik endeksi skoru elde edildi.

İnsani gelişmişlik endeksi sıralamasında Beşiktaş ve Kadıköy ilk iki sırada yer aldı.

Sıralamada Çankaya ise üçüncü sırada

Yönetişim ve saydamlık alt endeksinde ise ilk sıra Çekmeköy'ün

Prof. Dr. Murat Şeker, Çağla Bakış ve Barış Dizeci tarafından hazırlanan rapoda, Belediyenin bilgi paylaşımı, belediyeye erişim, sosyal medya kullanımı ve seçimlere katılım oranın önemli değişkenler arasında yer aldığı yönetişim ve saydamlık alt endeksinde Çekmeköy, Keçiören ve Çankaya ilk üç sırada yer aldı. İlk onda İstanbul, Ankara, Manisa ve Antalya illerine bağlı belediyelerin yer aldığı listede, bu belediyelerin altısı CHP’li belediye başkanları tarafından yönetilirken, dördü AK Partili belediye başkanları tarafından yönetiliyor.

Ümraniye Belediyesi farklı sosyal gruplara yönelik politikalarıyla öne çıkıyor

Aile, çocuk, genç, kadın, engelli, mülteci, hasta ve yaşlılara yönelik hizmetlerin çeşitliliği ve kalitesinin değişken olarak alt endeks skorunu oluşturduğu sosyal kapsama endeksinde ilk üç sırada İstanbul’dan Ümraniye ve Beşiktaş, İzmir’den ise Bayraklı belediyeleri yer aldı.

Ekonomik durumda Beşiktaş ilk sırada

Alışveriş merkezi varlığı, banka şubesi sayısı ve konut piyasa bedelleri gibi alt yapı özelliklerinin değişkenler olarak belirlendiği ekonomik durum endeksinde, İstanbul’un Beşiktaş, Bakırköy, Sarıyer, Kadıköy ve Beyoğlu ilçeleri ilk beş sırada yer aldı.

Sağlık hizmetlerinde Kadıköy birinci

Sağlık hizmetleriyle ilgili tesis alt yapısı ve hizmet çeşitliliği ve kalitesini gösteren sağlık endeksinde İstanbul’dan Kadıköy ve Antalya’dan Muratpaşa ilçesi ilk iki sırayı paylaşıyor.

Çevreye yönelik hizmetlerde Şişli ve Güngören belediyeleri ilk iki sırada yer aldı

Çevre ve sokak hayvanlarına yönelik hizmetlerin çeşitliliği ve kalitesinin dikkate alındığı çevresel performans endeksinde Şişli, Güngören, Başakşehir, Bayrampaşa ve Küçükçekmece belediyeleri ilk beş sırada yer aldı. İlk on içerisinde belediyelerin 6’sı AK Partili, 4’ü CHP’li belediye başkanları tarafından yönetiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir