Görüş Bildir

Reyhanlı Katliamı Haberleri

Reyhanlı Katliamı ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Reyhanlı Katliamı ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Bugün Mutlaka Okumanız Gereken 10 Köşe Yazısı
Kim olduğunu eminim merak ediyorsunuzdur ama söylemeyeceğim, demeç vermek üzere konuşmadı. Ama AK Parti'nin görmüş geçirmiş, önemli bir ismi. Liberalken, sosyal demokratken, merkez sağ iken gelip katılanlardan değil, AK Parti'den çok öncesinden kökten muhafazakâr, öyle diyeyim. Laf lafı açarken, bu günlerde ne zaman siyaset konuşsanız geleceğe yere, yani yolsuzluk iddialarına, yolsuzlukla suçlanan bakanlara 'cemaat’in (AK Partililere göre hükümete karşı) faaliyetlerine gelip dayanıyor. Sordum: “Siz siyasette âkil kişi olarak tanınanlardan birisisiniz. Yolsuzluk iddiaları ve suçlama altındakilere karşı partinizin tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Suçun şahsiliği prensibinden hareket etmiş olsanız demokrasi açısından daha isabetli, daha doğru olmaz mıydı?”
Utku Kalı İşkencecisine Hakaretten Yargılandı
Reyhanlı saldırısıyla ilgili istihbarat bilgilerini sızdırmakla suçlandığı davadan tahliye edilen Utku Kalı, kendisine işkence ettiği öne sürülen uzman çavuşa hakaretten hakim karşısına çıktıReyhanlı Katliamı'nı haber veren istihbarat belgelerini sızdırdığı iddiası ve casusluk suçlamasıyla yargılandığı davada tahliye edilen Utku Kalı , tutuklu kaldığı sürede kendisine işkence ettiği öne sürülen Piyade Uzman Çavuş Volkan Kartal ’a “hakaret” ettiği gerekçesiyle bugün Hasdal Askeri Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.İlerihaber.org'dan Sami Menteş'in haberine göre, Utku Kalı'ya, tutuklu kaldığı dönemde cezaevinde üstlerine hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldı. Kalı, bugün 3'üncü Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde ifade verdi. Mağdur ve tanıkların aynı kişiler olduğu dava dosyasında ifade veren Utku Kalı 'Sistematik işkence görüyordum. Cezaevinde sinir krizi geçirdim' dedi.Cezaevinde kaldığı süreçte sistematik işkence gördüğünü belirterek 'Cezaevinde kalan askerler bana küfür ediyordu, vatan haini diyorlardı. Üzerime çakmak, sandalye attılar' dedi. Kalı, can güvenliği için tek kişilik koğuşa geçmek istediğini söylediğini belirtti.Savcı Hasan Hüseyin Şahin tarafından hazırlanan iddianamede olayın kamera kayıtlarına yer verilmedi.Utku Kalı'nın 'Üste hakaret' ve 'Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret' suçlamasıyla yargılandığı davanın yeni duruşması 20 Kasım tarihinde Sivas' ta görülecek.T24
Bir ‘Yeni Türkiye’ Geleneği Olarak Yayın Yasağı
Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde üç askerin öldürüldüğü silahlı saldırıya ilişkin görüntülere getirilen yayın yasağı, ‘kamu düzeni’ gerekçe gösterilerek ‘genişletildi.’Olayla ilgili internet siteleri dahil tüm yayın organlarına ses, görüntü ve bilgi paylaşımı yasağı getiren bu yeni karar, geçmişte hükümetin talebi üzerine yargı veya RTÜK eliyle medyaya getirilen yasakları hatırlattı.zaman.com.tr’den Erhan Çaçan, son dönemde yazılması, çizilmesi hatta konuşulması istenmeyen olayları derledi:Diken
Reyhanlı Davası: '2 Yıldır Bir Arpa Boyu Yol Alınamadı'
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 1 Mayıs 2013'te 52 kişinin hayatını kaybettiği saldırı ile ilgili davanın 3. duruşması bugün Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Adana’da başlayan, görevsizlik gerekçesiyle Hatay’a, oradan da güvenlik gerekçesiyle Ankara’ya taşınan dava, hayatlarını kaybeden kişilerin aileleri ve STK’lar tarafından takip edildi.  Reyhanlı Davası’nda tüm tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Mahkeme ayrıca kamu görevlilerinin ihmallerine ilişkin dosyaların da Ankara’ya getirtilmesine karar verdi. Dava 8 Mayıs saat 10.00’a ertelendi. Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki iki ayrı bombalı saldırıyla ilgili 33 kişinin yargılandığı ve güvenlik nedeniyle Ankara'ya nakledilen davanın Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşması görüldü. Duruşmaya bazı sanıklar, müştekiler, sanık ve müşteki avukatları katıldı. Bazı sanıklarla da sesli ve görüntülü sistem üzerinden bağlantı kuruldu.
Bugün Mutlaka Okumanız Gereken 10 Köşe Yazısı
O çay ocağını kim işletiyordu? Suruç katliamını yapan Ş.A.A'nın ağabeyi Y.E.A. Hadi buyrun bakalım.“Adıyaman’dan Suriye’ye gençler Cihatçı olmak için gidiyor. Biz defalarca (2013’ten başlayarak) haberlerini yapıyoruz. İsimlerine kadar bir liste halinde biliyoruz. Bizim bildiğimizi devlet bilmez mi?Eğer biliyorsa, nasıl oluyor da, 2013’te Suriye’ye gidip 2014’te dönen M.G.D’yi takip etmiyor? Nasıl oluyor onun nefesini izlemiyor? Nasıl oluyor onun O.G gibi başka gençleri IŞİD için örgütlemesini gözden kaçırıyor?Bu bir devlet için büyük bir güvenlik açığı, kocaman bir sarsaklık örneğidir.Eğer devletimiz sarsak değildir, herşey kontrol altında deniyorsa, bu anlattığım kronolojiye göre, çarem kalmaz, kasıt ararım.Bu olay, “Diyarbakır’da bombayı IŞİD’li bir genç patlatmış, fail bulundu” denip geçilemeyecek kadar mühimdir.
Bugün Mutlaka Okumanız Gereken 10 Köşe Yazısı
Oy verme gününe 16 gün kaldı. Bir hafta kadar önce yaptığımız araştırmada, deneklerin yüzde 90'dan fazlası 'kesinlikle oy vereceğim' diyordu.  Verilere göre, bu günden sonra seçmenin büyük çoğunluğu oy vereceği partiyi değiştirmeyecektir; ancak yüz seçmenden 3-4'ü oyunu değiştirmeyi düşünebileceğini söylemektedir. Bunların hepsinin aynı partiye oy vermesi düşünülemeyeceğinden, olsa olsa seçimlere kadar bugüne göre yüzde bir iki fark olacaktır.Oy oranı değişmeyeceğine göre, siyasal hayatta işlevi olan kişilerin bundan sonraki görevi, seçmenin oy vermesini kolaylaştırmak ve sonuçların doğru sayılması, tutanağa doğru yazılmasına yardım etmek, yanlışlıklar karşısında kurullara itirazdan başka yapacakları bir şey yoktur.Bugün beklenen oy dağılımı, ancak demokrasiyle bağdaştırılamayacak olaylarla değiştirilebilir.Anlatmaya çalıştığım şudur: Seçime bu kadar yaklaştıktan sonra seçim sonuçlarını partililerin umdukları gibi değiştirmeleri zordur.Bundan önceki seçimlerde görüldüğü gibi, son bir ay içinde bir parti oyunu en çok yüzde 2-3 çevresinde değiştirebilir.
Polislerin Yargılandığı Reyhanlı Katliamı Davasında  'Gizlilik' Talebine Ret
Reyhanlı katliamı ile ilgili emniyet amirlerinin görevi kötüye kullanma suçlamasıyla yargılandığı davanın bugün görülen ikinci duruşmasına Reyhanlı'da hayatını kaybedenlerin aileleri katılınca gizlilik kararı alınması gündeme geldi. Sanık avukatlarının gizlilik talebi CMK’nin 184 ve 182. maddeleri gereğince reddedildi. Herkese açık olarak görülmeye devam edilecek olan dava, ailelerin ve avukatların katılma taleplerini değerlendirmek üzere 14 Ocak 2016 tarihine ertelendi.
İstihbarat Nedir, Zaafiyet Neden Olur? Ankara Katliamı Öncesinde Mekanizmanın S.O.S Verdiğine İşaret Eden Olaylar Nelerdi?
“Denilir ki başkasını ve kendini bilirsen sen, yüz kere savaşsan da tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip, kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne de başkasını bilirsen, girdiğin her savaşta tehlikedesin demektir.”- Sun TzuGünümüz modern istihbarat teşkilatlarına ve devlet politikalarına fikirleri ile önderlik yapmış olan Sun-Tzu'nun sözleri, yaşadığımız büyük trajedilerin arka planında istihbarat hatası (zaafiyeti) olup olmadığı konusunda ışık tutması açısından çok değerli. Demek ki, zaman ne kadar hızlı akarsa aksın, bazı kavramların, kimi doğruların ve yanlışların mahiyeti hiç değişmiyor...
Yakın Dönemde Yayın Yasağı Getirilmiş 20 Olay
Radyo Televizyon Üst Kurulu, Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciaya ilişkin  tüm radyo ve televizyon kuruluşlarını, bölgeden haber aktarırken insanların üzüntüleri konusunda gereken hassasiyeti göstermeleri, ayrıca yayın akışlarında gerekli düzenlemeleri yapmaları konusunda uyarmıştı.