Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Zeki Müren'in Eşcinsellikle İlgili Cesur ve Net İfadeler Kullandığı Tek Röportajı

252PAYLAŞIM

Sağlığında, Zeki Müren ile ilgili en çok merak edilen şeylerden biri de cinsel kimliğiydi. Nokta dergisinin 1988 yılında yapılan röportajı eşcinsellikle ilgili cesur ifadeleri barındırıyor. Buyrun bakalım sanat güneşimiz neler söylemiş...

Zeki Müren, şüphesiz ki bu ülkenin gelmiş geçmiş en başarılı, en fenomen ve en sevilen sanatçılarından biriydi. Sevenleri için yeri hala aynıdır...

Bu kadar sevilen bir sanatçının özel hayatı da merak konusu oldu haliyle. Çünkü onun yaşamında skandallar ya da sürekli ismi değişen kişiler hiç olmadı. Hatta hiç olmadı! Bu sebepten de en çok cinsel kimliği merak edildi. Halbuki o, sanat yaşamı dışında Bodrum'daki evinde gayet mütevazı bir hayat sürüyordu.

Herkes birbirine "Zeki Müren eşcinsel mi?" diye soruyordu. Kimisi seçtiği kıyafetlerinden, kimisi zarif davranışlarından, kimisi de yanında bir kadın görmediğinden böyle düşünüyordu.

Fakat o, bu konuyla ilgili net bir açıklamayı hiçbir zaman yapmadı. Belki de özel hayatının, sanatının önüne geçmesini istemedi.

1988 yılında Nokta dergisiyle yaptığı bir röportajda ise eşcinsellik ile ilgili düşüncelerini en açık haliyle ilk kez ifade etmişti.

Röportajın bir bölümü şöyle:

-Sanatçı ruhu ve eşcinsellik arasında nasıl bir bağlantı var?

"Eşcinsel anlamında kullanılan "gay" sözcüğünün lugat anlamı "neşeli".Sanat anlamında dünyanın ünlülerini tetkik ettim. Yüzde 80'i, hatta daha fazlası gay. Demek ki iki ruhu da taşıyor. Ben buna hata demiyorum, ruh zenginliği diyorum..."

"Hem kadın ruhunu, hem erkek ruhunu taşıyıp da bunu rezilliğe dönüştürmemek. Bir Taksim Parkı'nda yırtmaçlı etek giyip 45 numara ayakkabı ile kendini kadın zannederek dolaşmak vardır. Onu da küçük görmüyorum, belki transeksüeliteyi bilmiyorum... Bilmediğim için onları ayıplar gibi, onları nefretle anar gibi olmasın bu lafım"

"Gay esprilidir. Gay çocuk doğuramaz ama sık sık espri doğurur, şiir doğurur, beste doğurur, heykel doğurur, seramik doğurur, yani güzel sanatların tüm dallarını doğurur, bir enstrüman çalar."

"Dünyanın bütün sanatçılarında görebiliyoruz bunu. Hollywood'u da izliyoruz, Hindistan'dakini de biliyoruz. Belki bazılarını bilmiyoruz. Bunların çoğu hem kadından, hem erkekten anlayan insanlar. Zannediyorum biseksüel oluyorlar."

"Bir var, nezle, grip, öksürük olur iyileşirsiniz. Bir de veba, kanser, kolera ve çaresiz dertler var. Onun için, bunun da bir dozu var. Etrafı rahatsız etmeden, edebiyle, millete yanlış örnek olup peşinde sürüklermiş gibi göstermeden hayatınızı idame ettiriyorsanız, zaten kanunda dahi cezası olmayan bir olay."

"Bir tek Lut suresi, homoseksüaliteye şöyle değiniyor: Günahtır diyor. Ben onu şöyle izah ediyorum. Büyük dindarlarımız sakın yanlış anlamasınlar. Dinime çok büyük bağım var.

"Lut suresine o madde, zürriyet üresin diye konulmuş. Vaktiyle almış yürümüş homoseksüellik. Kadın kadına, erkek erkeğe yaşayınca haliyle çocuk olmaz ve asker yetişmez. O nedenle o sureye de hak veriyorum. Zürriyet de üremeli."

"Çok enderler hariç, dünyada bütün güzel sanatları var eden ve hala yaşatanlar gay'dir."

Bu vesileyle sanat güneşimiz Zeki Müren'i bir kez daha saygıyla anıyoruz...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
firat-aydin8

Ne ugrasmis milletin de gönlü olsun diye, sanane benim cinsel kimligimden diyememis. Ozamanlar kolay degil tabi, hagla kolay degil

tasik.pinar

hala bu tarz şeylerin konuşulup gündem olması ve altındaki çirkin yorumlar gerçekten sinir bozucu . Siz adamın sanatından bahseden gerisi sizi ilgilendirmez zaten

sena-atabey

Şu adamı yerinde rahat bırakın artık!!!! Zeki Müren siz üretecek içerik bulamayınca elinizdeki jokeriniz olmamalı!!

Gizli Kullanıcı

Canım benim. Zamanının çok ötesinde bir insandı. Güzel içerik teşekkürler.

Gizli Kullanıcı

Seviyorum senii pasam 🤩🤩👏👏👏

Görüş Bildir