Görüş Bildir
Haberler
Yüzde 80'i Öğün Atlıyor: Metropollerde Yaşayan Beyaz Yakalılar Çok Çalışıyor ve Az Uyuyor

Yüzde 80'i Öğün Atlıyor: Metropollerde Yaşayan Beyaz Yakalılar Çok Çalışıyor ve Az Uyuyor

FreiGeist
11.12.2017 - 13:46 Son Güncelleme: 12.12.2017 - 11:27

Beş büyük kentte 400 yönetici ile görüşülerek gerçekleştirilen, ‘Metropollerde Yaşayan Beyaz Yakalıların Kaliteli Yaşam Algısı ve Beslenme Alışkanlıkları’ araştırmasına göre, beyaz yakalıların %32’si hem hafta içi, hem de hafta sonu 7 saatten az uyuyor. Çalışanların % 59’u hafta sonu da çalıştığını belirtiyor. % 80’i 'iş temposu ve vakitsizlik' nedeniyle öğün atlıyor. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Herbalife ve Nielsen işbirliği ile İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Kocaeli şehirlerinde, 400 beyaz yakalı çalışan ile görüşülerek gerçekleştirilen ‘Metropollerde Yaşayan Beyaz Yakalıların Kaliteli Yaşam Algısı ve Beslenme Alışkanlıkları’ araştırmasının ilgi çekici sonuçları, düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklandı.

Dünya gazetesinin aktardığı bilgiye göre araştırmada şu bulgulara ulaşıldı:

📌 Her 5 beyaz yakalıdan dördü öğün atlıyor.

📌  Her 5 beyaz yakalıdan dördü öğün atlıyor.

Sabah kahvaltısı ve öğle yemekleri en çok iş temposu/vakitsizlik nedeniyle atlanıyor. Araştırmaya katılanların %55’i sabah kahvaltısını, %70’i ise öğle yemeğini atlamasının en büyük nedenini iş temposu/ vakitsizlik olarak ifade ediyor. Akşam yemeği ise % 47 oranında “eve geç gelinmesinden ötürü geç vakitte yemek yemek istenmemesi” nedeniyle atlanıyor.

📌 Sağlıklı beslenme ile ilgili beyaz yakalıların yaklaşık yarısı (%47) internet sitelerinden bilgi alıyor.

📌 Sağlıklı beslenme ile ilgili beyaz yakalıların yaklaşık yarısı (%47) internet sitelerinden bilgi alıyor.

Televizyondaki haberler, kadın sağlık programları (%46) da benzer seviyede takip edilirken, doktor, hemşire, eczacı vb. (%34) sağlık personellerinden bilgi alma düzeyi 3. sırada geliyor. Diyetisyenler (% 26) bu konuda en az takip edilen kaynaklar arasında.

İçeriğin Devamı Aşağıda

📌 Beyaz yakalıların %31’i herhangi bir fiziksel aktivite ile ilgilenmiyor.

📌 Beyaz yakalıların %31’i herhangi bir fiziksel aktivite ile ilgilenmiyor.

Sağlıklı beslendiğini belirtenlerde haftalık düzenli aktivite yapma eğilimi daha fazla iken, sağlıklı beslenmediğini belirtenler herhangi bir spor/ fiziksel aktivite ile ilgilenmediklerini daha çok belirtiyorlar. Bu da sağlıklı beslenme ve spor alışkanlıklarının birbiri ile güçlü bir ilişkisi olduğu sonucunu doğuruyor. En fazla tercih edilen fiziksel aktivite ise %46 oranla yürüyüş…

📌 Uzun çalışma saatleri kilo alma eğilimini artırıyor.

📌 Uzun çalışma saatleri kilo alma eğilimini artırıyor.

Beyaz yakalıların hafta içi günlük ortalama çalışma süresi yaklaşık 9 saat. Çalışanların  %59’u hafta sonu da çalıştığını belirtiyor. Hafta sonu ortalama günlük çalışma süresi 8,3 saat. Hafta içi fazla mesai harcayanların hafta sonu da çalışması dikkat çekiyor. Uzun çalışma saatleri kilo alma eğilimini artırıyor. Aşırı kilolu olma ve obezitenin temelinde yatan faktörler çok yönlü olup özellikle cinsiyet ve yaşam tarzı ile ilişkili...

Metropollerde yaşayan beyaz yakalıların %35’i sabah kahvaltılarında pastane ürünleri tercih ediyor, %31’i ise öğle yemeğinde fast food tüketiyor.

Metropollerde yaşayan beyaz yakalıların  %35’i sabah kahvaltılarında pastane ürünleri tercih ediyor, %31’i ise öğle yemeğinde fast food tüketiyor.

Kahvaltıda en çok tüketilen ürünler, yumurta, peynir, zeytin gibi kahvaltılık ürünler. Sabah kahvaltılarında pastane ürünlerinin tüketim oranı %35. Yaş arttıkça pastane ürünleri tüketimi giderek azalıyor. Öğle yemeğinde en çok ev yemekleri tüketiliyor, fast food ise %31 ile ikinci sırada yer alıyor. Akşam yemeğinde ev yemekleri öğle yemeğine kıyasla daha fazla tüketiliyor.

Beyaz yakalıların hafta içi ve hafta sonu ortalama uyku süresi ise 7 saat.

Beyaz yakalıların hafta içi ve hafta sonu ortalama uyku süresi ise 7 saat.

Beyaz yakalıların hafta içi ve hafta sonu ortalama uyku süresi 7 saat. Hafta içi % 32’si 7 saatten az, %51’i 7-8 saat arası, %17’si ise 8 saatten fazla uyuyor. Sağlıklı beslenmeyi öncelikle ‘düzenli öğünle beslenmek’ olarak görüyorlar. İkinci sırada ‘kalorisi düşük ürün tüketimi’, üçüncü sırada ise ‘organik ürün tüketimi’ yer alıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
123
85
35
20
16
10
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Eren Gezer

Bu beyaz yakalilar kadar salagi yok. 3 kurus maasa kole gibi calisip Starbucks'tan kahve icince cok elit bir hayatlari var saniyorlar.

Hamza Çınar

Karamel macchiato yağsız süt! 😅 haklısın valla.

Ewok The Hutt

En azından çalışacak işleri var mk.

Elif

Daha o noktaya gelmeden günde 5 saat uyku, bütün gün ayakta kalıp aynı anda 5 işe bakma, üstüne yapamayınca azar kısmını da yaşıyorum. Herkesin derdi kendine... Devamını Gör