Yiyeceklerden Protezlere, İnsan Dokusundan Organlara... Gelişen Üç Boyutlu Baskı Teknolojisi İle Basabileceğiniz 20 İlginç Şey

-
Abone ol

Teknoloji geliştikçe ihtiyaçlara ulaşmak da kolaylaşır oldu. Bu kolaylığı sağlayan şeylerden biri de 3 boyutlu baskı tehnolojisi! En başta yüksek fiyatlı ve küçük ölçekli ürünler ortaya çıkarılabiliyorken, şimdilerde neredeyse aklınıza gelebilecek her şeyi basabiliyorsunuz.

Ayrıntılar The Chive kaynaklı içeriğimizde:

Kaynak: http://thechive.com/2018/10/02/people-ha...

1. Çarlık topu repkilası

Gerçek boyutlarında!

2. 3B baskı otobüs durağı

Çin'de geri dönüştürülen materyallerden yapılan duraklar bir gecede yerleştiriliyor.

3. Nano boyutlarda modeller

Sadece büyük değil, küçük şeyler de basılabiliyor. Mesela bu çalışır durumdaki bir mikroskop! Kim bilir bu kadar küçük başka neler yapabilirler?

4. 3B baskı seramik

Çömlek tekerleklerini ve diğer formatları unutun! Gelecek bu!

5. 3B baskı çim biçme makinası

Güney Afrika'daki bir adam bu çim biçme makinasını kendisi tasarlayıp basmış. Motor ve bıçaklar halen geleneksel materyallerden yapılmış olsa da, geri kalanı tamamen plastik!

6. Terlik

Çim biçme makinasını yapan adam bu terlikleri de yapmış.

7. 3B baskı uydu

Bir risk sermayedarı ve Tesla, Space X ve Hotmail'in ilk yatırımcılarından biri olan Steve Jurveston yakın zaman önce kendi uydusunu bastı! Uzay yaşamının geleceğinin bu olduğunu gösterirken, dünyanın her yerinden başka mühendisler de aynısını yaptılar. Hatta şu an uzayda birkaç tane 3B baskı uydu bile bulunmakta! 

Ayrıca uzaydayken dünyadan yardım beklememek için 3B uzay aracı parçaları da basabiliyorlar!

8. Bir robot

3B baskı gittikçe gelişirken, insanlar da robotlar basmaya başladılar. Şu anda küçük ölçekli olsa da spekülasyonlar ve materyaller geliştikçe insan boyutlarında bir robot da basılabilir hale gelecek!

9. 3 boyutlu kıyafetler

Yüksek modadan taktiksel kıyafetlere kadar her tür giysiyi saatler içinde basabilirsiniz!

10. Biyoçözünür sörf tahtaları

Birkaç farklı versiyonu bulunan sörf tahtalarının kimi geri dönüştürülebiliyor, gübreleşebiliyor ya da doğada çözünebiliyor. Sürdürülebilir olmalarının yanında her kullanıcı için özel hazırlanıyorlar.

11. 3B baskı çocuk yemekleri

Çocukların nefret ettikleri sebzelerle eğlenceli baskılar yapan bir grup mühendis bulunmakta. İlaçların şekillerini de eğlenceli hale getirerek çocukların tedavilerini kolaylaştırabiliyorlar.

12. 3B baskı gitar

Elektronik kısımlara ve sapa sahip olduğunuz sürece gövdeyi basıp harika bir elektronik gitara sahip olabilirsiniz.

13. Bir köprü

2916'nın sonlarında İspanya bir yay köprüsü bastı. Aylarca uğraşılarak yapılan köprüler yerine, birkaç hafta içinde hazırlanan köprü güvenli bir şekilde yerine yerleştirildi. Geri dönüştürülebilir materyallerle yapılan yapılar sürdürülebilirliği de destekliyor.

14. Dinozor kemikleri

Nerede yaşadığınıza bağlı olarak yerel müzenizdeki dinazorun belki de birkaç eksik kemiği -ya da hiç kemiği- olabilir. Fakat artık müzeler kendi iskeletlerini basarak bütün bir görüntü sergileyebilirler.

15. Dronelar

3B baskılama droneları oldukça uygun fiyatlı hale getirirken, Amazon Ormanları'nın derinlikleri ya da savaş alanları gibi yerlere özel donanımlar eklenebilmesiyle de daha kullanışlı oluyor.

16. 3B baskı araba

İlk baskı araba 2014 yapımı Local Motors' Strato'ydu. O zamandan beri bütün büyük üreticiler üretime nasıl 3B baskı modeller koyabilecekleri ile ilgili çalışmalar sürdürüyorlar.

17. İnsan dokusu

Dünya üzerinde 3B insan organları, dokusu, kemikleri ve kıkırdağı üretmeye çalışan birkaç yer bulunmakta.

18. Hayvan protezleri

3 boyutlu baskılamanın hayvanların iyileşmesine yardım edebilmesi gerçekten çok güzel! Yeni kaplumbağa kabuklarından gagalara, kafatası parçalarına ve hareketlilik sağlayan araçlara kadar, bu teknoloji en çok ihtiyacı olanlara da yardımcı oluyor.

19. Kendi eviniz!

Pazarda şu an birkaç model bulunmakla birlikte, gerçek bir evin %5 ila %10'u kadar bir masrafla geri dönüştürülmüş materyallerden sürdürülebilir bir ev sahibi olabilirsiniz.

20. Çocuk protezleri

3 boyutlu yazıcıların yaygınlaşmasıyla birlikte, çocuklar şimdi uygun fiyatlı ve kendilerine özel tasarlanmış protezlere sahip olabiliyorlar!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Bunlar birşey değil motor bile basıyorlar yazıcılarla mesela motor basılan yazıcı bu . Ama sanırım burada bahsedilen biraz daha ev tipi diyeceğim ama köprü falan var amk.

lbr

insanlık bu tür teknolojiye yakışmıyor. çok güzel bir icat bu 3d baskı olayı ama çok geçmez bunun suyunu çıkarırlar, yararlı derken zararlı olur

Görüş Bildir