Görüş Bildir
Haberler
Yeni Şafak, Hükümete Çağrı Yapan TÜSİAD'ı Hedef Aldı

Yeni Şafak, Hükümete Çağrı Yapan TÜSİAD'ı Hedef Aldı

Yeni Şafak gazetesi, iktidara 'Kabul görmüş, iktisat bilimi kurallarına dönülmeli' çağrısı yapan Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'ni (TÜSİAD) hedef aldı. TÜSİAD için 'Operasyonda ikinci aşamaya geçtiler” manşetini atan gazete, iş insanlarının Türk ekonomisine operasyon çektiğini öne sürdü.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yeni Şafak, bugünkü manşetini oluşturan haberinde, 'Reel ekonomik göstergelerde herhangi bir sorun olmamasına rağmen elinde bulundurduğu sermaye gücünü kullanarak Türkiye ekonomisine operasyon çeken Patronlar Kulübü TÜSİAD, kur operasyonuyla hükümetin ekonomi programını hedef aldı. Önceki gün CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Başkan Simone Kaslowski ile görüşmesinin ardından TÜSİAD yazılı bir açıklama yaparak operasyonda ikinci aşamaya geçti.' ifadesini kullanıldı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde "TÜSİAD Başkanı'nı aradım. Ülke yangın yeri. Aklî melekelerini kaybetmiş bir şahsın ülkeyi uçuruma sürüklemesini mi seyredeceğiz?" şeklinde bir tweet paylaşmıştı.👇

TÜSİAD da hükümete bir çağrı yaparak "Kabul görmüş, iktisat bilimi kurallarına dönülmeli" demişti. 👇

"Vesayetçi geçmişiyle bilinen Patronlar Kulübü"

"Vesayetçi geçmişiyle bilinen Patronlar Kulübü"

Yeni Şafak'ın haberinde şunlar kaydedildi: 

'Vesayetçi geçmişiyle bilinen Patronlar Kulübü TÜSİAD, yeniden sahnede. Reel ekonomik göstergelerde herhangi bir sorun olmamasına rağmen elinde bulundurduğu sermaye gücünü kullanarak Türkiye ekonomisine operasyon çeken Patronlar Kulübü TÜSİAD, kur operasyonuyla hükümetin ekonomi programını hedef aldı. Önceki gün CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Başkan Simone Kaslowski ile görüşmesinin ardından TÜSİAD yazılı bir açıklama yaparak operasyonda ikinci aşamaya geçti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “TÜSİAD Başkanı’nı aradım. Ülke yangın yeri. Aklî melekelerini kaybetmiş bir şahsın ülkeyi intihara sürüklemesini mi seyredeceğiz? Herkes konuşmalı artık, herkes! Seçim istiyoruz” diyerek TÜSİAD ile dirsek temasını açığa vurdu. Kılıçdaroğlu’na Twitter üzerinden cevap veren, TÜSİAD Başkanı Kaslowski önceki akşam, “Sayın Kılıçdaroğlu, TÜSİAD bağımsız ve gönüllü bir iş dünyası örgütü olarak, telefonda da belirttiğim gibi, ekonomide yaşadığımız sorunlarla ilgili görüşlerini uzun zamandır kamu kurumları ve kamuoyu ile paylaşmaktadır, paylaşmaya devam edecektir” açıklamasında bulundu.

Dün ağız değiştiren TÜSİAD, yaptığı yazılı bir açıklamayla hükümeti ve yeni ekonomi programını hedef aldı. TÜSİAD, hükümetin düşük faizle yatırım, üretim, istihdam ve ihracatı arttırma hedefiyle ortaya konulan yeni ekonomi modeline karşı olduğunu açıkladı.

Merkez Bankası’nın faizleri erken indirdiğini, bunun da TL’de şiddetli değer kaybına ve enflasyonun hızlanmasına neden olduğunu savunan TÜSİAD; bu sürecin yatırımlar, büyüme ve istihdam üzerinde baskı oluşturduğunu iddia etti. Özellikle yatırım yapmak isteyen işletmelerin kredilere daha ucuz ulaşması için yapılan faiz indirimlerinin, iş dünyası temsilcisi TÜSİAD tarafından “Yatırımları, üretimi ve istihdamı baskılayacağı” şeklinde lanse edilmesi dikkat çekti.

TÜSİAD, dövize olan aşırı talebin nedeni olarak da, “Yeni iktisadi tercihler” diyerek işaret ettiği yeni ekonomi modelini gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’nın faizleri daha çok yatırım için düşürdüğünü vurgularken, Merkez Bankası da dört toplantıda yaptığı toplam 500 baz puanlık faiz indirimini yatırımı ve istihdama destek için yaptığını açıkça anlattı. TÜSİAD’ın dünkü açıklamayla yeni ekonomi programını hedef alması ve yeni ekonomi modelinin kurları fırlattığı açıklaması, “dolara saldırının itirafı” olarak yorumlandı.'

Bahçeli'nin TÜSİAD'a tepkisi için 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
9
3
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
bade kara

Aklı yok fikri var…

cinnet is coming

yakında bunları da darbeci diye kodese tıkarlar