Viral Oldu! Geceleri Çoraplarımızla Uyumamız Gerektiğini Söyleyerek Herkesi Şok Eden Doktor

100PAYLAŞIM

Yine de çorapla uyuyamam...

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/kristatorres/so...

Bizi bu konuda bilgilendiren doktor pediatrik asistan olan Dr. Jessica Z. Andrade... Kendisi doktorluğunun üçüncü yılında.

www.instagram.com

Dr. Jess, TikTok'ta paylaştığı ve neden geceleri çoraplarımızla uyumamız gerektiğini anlattığı video sayesinde viral oldu.

2.6 milyondan fazla izlenen videoda; "Çorap giyince ayaklarınız ısınır, bu da vücudu soğutan kan damarlarını açar. Vücudun soğuk olması beyninize yatma vaktinin geldiğini söyler. Yani çorap giyen insanlar daha hızlı uykuya dalar." açıklamasını yapmış.

Daha sonra Dr. Jess ile yapılan röportajda kendisi bu konu hakkında daha fazla bilgi vermiş:

İnternete sunduğu ve herkesin şok olduğu bu bilginin 'Physiology&Behavior' isimli akademik dergide yapılan bir araştırma ile desteklendiğini belirtmiş. Doktor ayrıca "Araştırmacılara göre soğuk ayaklar gibi cildimizin sıcaklığını düşüren etkenler uykuya dalmamızı engellediğini fark ettiler. Araştırmaların sonucunda ışıkları kapattıktan sonra çorap giyerek uyuyan insanların giymeyenlere göre çok daha hızlı uykuya daldığı ortaya çıktı."

Doktor çorap giyen insanların daha hızlı uykuya dalmasının sebebini ise şöyle açıklamış:

Cildimizdeki kan damarları genişlediğinde vücudun sıcaklığını düzenlemesi daha kolay olur ve bu da uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Dr. Jess, normalde çorapsız uyuyorsanız bir geceliğine de olsa çorapla uyumanızı ve değişimi göreceğinizi eklemiş.

Rahat ve pamuklu çorapları önermiş ve kan dolaşımını engellememesi için çorapların çok sıkı olmamasını söylemiş.

Peki ya çorap giydiği hala uykuya dalmakta zorlanan insanlar?

Doktor bu konuda ise şöyle bir açıklama yapmış: "İnsanların uykuya dalmasını engelleyen birden fazla neden olabilir. İlk olarak genel hijyeninizi gözden geçirmeniz gerebilir. Uyku hijyeniniz düzenli olarak daha dinlendirici bir uyku çekmenize yardımcı olan alışkanlıkları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Uykunuzun temelleri hijyen, belirli bir uyku saati ve bir uyku rutinini içerir. Ayrıca uyumadan önce elektronik cihazlarınızın kullanımını da azaltmanız sizin için yararlı olacaktır. Odanızın iyi bir sıcaklıkta olduğundan da emin olun. Sorunlarınız devam ederse bir doktora danışmayı ihmal etmeyin."

Siz yatarken çorap giyiyor musunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Uykuya Doyamayanlara Gelsin! İşte Dünyanın En Başarılı İsimlerinin Günlük Uyku Düzenleri - onedio.com
Uykuya Doyamayanlara Gelsin! İşte Dünyanın En Başarılı İsimlerinin Günlük Uyku Düzenleri - onedio.com
Deliksiz Bir Gece Uykusu İçin Uygulayabileceğiniz Birbirinden Etkili ve Basit Teknikler - onedio.com
Deliksiz Bir Gece Uykusu İçin Uygulayabileceğiniz Birbirinden Etkili ve Basit Teknikler - onedio.com
2 Dakika İçerisinde Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olacak Oldukça Etkili Bir Budist Tekniği - onedio.com
2 Dakika İçerisinde Uykuya Dalmanıza Yardımcı Olacak Oldukça Etkili Bir Budist Tekniği - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hayvanannesi

9 ay kış yaşanan bir yerde, sobalı bir evde yaşayın da göreyim o okkalı ciğerinizi. hey yavrum hey... herkes kombi yiğidi olmuş da insan beğenmiyorlar.

yesiiim

Corapla uyunmaz gavur musunuz ? Piçlik yapmayın.

despresso

sadece kışın pofuduk çoraplar giyiyorum mışıl mışıl da uyuyorum. Ayaklarım ve belim açıkta kalırsa soğuktan donmuş gibi hissediyorum

thedarkrising

Oldum olası çorapla yatarım çok az yatarken çorabımı çıkarmışımdır. Çıkarınca da rahatsız oluyorum, üşüyorum. Zaten kalın çorap değil ince yazlık çoraplardan kullanıyorum sürekli hiç rahatsız etmiyor.

cakal1925

yanlız degilsin kardeşim

0m3r.tr

Yatak çorabı vs pek bilgim yok. Fakat sonradan mantar gibi problemlerle karşılaşmamak için ayağında hava alması gerekiyor. Ayrıca lastikli çoraplar damar dolaşımına zarar veriyor diye hatırlıyorum. Altta da belirtilmiş, vücudu sıcak tutmak uykuya dalma sürecini hızlandırıyor diye. Doğru. Bunun için fazladan battaniye kullanıp araya hava koyarak, ısı yalıtımı sağlayabilirsiniz. Sonuçta ısıyı yayan biziz..

Görüş Bildir