Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Vay Bee Ne Zamanlarmış: Tarihte Kısa Bir Yolculuk ile İnternetin 27 İlk Paylaşımı

431PAYLAŞIM

İnternette her dakika, her saniye binlerce yeni fotoğraf, video, tweet, e-posta atılıp paylaşılırken gelin hep birlikte her şeyin yeni başladığı, ilk olduğu dönemlere gidelim ve internette yaşanan "ilk"leri görelim. İlk Türkçe Youtube videosundan yüklenen ilk fotoğrafa, ilk GIF'ten video bilgisayar oyununa kadar pek çok alandaki ilkleri sizler için bir araya getirdik.

1. İlk Atılan Tweet

24 karakterlik bu tweet, Twitter'ın kurucu ortağı Jack Dorsey tarafından 21 Mart 2006 tarihinde atıldı.

2. YouTube'a Yüklenen İlk Video

YouTube kurucu ortağı Jawed Karim tarafından 23 Nisan 2005 tarihinde yüklenen bu videonun adı "Hayvanat Bahçesindeyim".

3. Youtube'a Türkiye'den Yüklenen İlk Video

12 Kasım 2015'te yüklenen bu videonun kaynağı ise Ekşi Sözlük'ten geliyor. 17 Kasım 2005'te Tanıl Sürmeli tarafından Youtube'a yüklenmiş.Oldukça enteresan bir durum var bu video ile ilgili. Video'nun linkine tıkladığınızda pek çok kullanıcı video oynatıcının harici alanlarında sayfanın tamamen beyaz olduğunu belirtiyor.

4. World Wide Web'e Yüklenen İlk Fotoğraf

1992 yılında, bilgisayar bilimcisi Tim Berners-Lee'nin "World Wide Web" projesi kapsamında yüklenen bu fotoğraf, internetin ilk fotoğrafı oldu. Fotoğraftakiler ise, Les Horribles Cernettes isimli bir rock grubu...

5. Instagram'a Yüklenen İlk Fotoğraf

Haziran 2010'da Instagram kurucu ortağı Kevin Systrom tarafından yüklenen bu fotoğrafta Kevin'ın sevimli köpeğini görüyorsunuz.

6. İlk İnternet Sitesi

İlk internet sitesi, yine Tim Berners-Lee tarafından "World Wide Web" projesi kapsamında hazırlandı. Sitenin amacı, "World Wide Web"i insanlara öğretmekti.

7. İlk Türkçe Web Sitesi

slideplayer.biz.tr

1992 Yılında ODTÜ - TÜBİTAK ortak internet projesi çerçevesinde hizmete başlayan TR.NET Türkiye'nin ilk internet servis sağlayıcısıdır.

8. İlk ".com" Domain(Alan Adı) Adresi

31 yıl önce, Symbolics isimli bir bilgisayar şirketi, ilk ".com" domain adresini kaydettirdi. symbolics.com adresi halen aktif.

9. eBay'de Satılan İlk Ürün

1995 yılında, eBay'in ismi AuctionWeb iken, siteyi hazırlayanlar test amaçlı olarak bozuk bir lazer göstericiyi satışa koydu. Ürüne kısa sürede bir alıcı çıktı. Bunun üzerine site sahipleri, alıcıya ürünün bozuk olduğunu söyledi. Alıcı ise "Ben zaten bozuk lazer göstericilerini topluyorum." diyerek ürünü satın aldı.😂

10. Amazon'da Satılan İlk Ürün

3 Nisan 1995 tarihinde, John Wainwright, Hofstadter'in "Fluid Concepts and Creative Analogies" adlı kitabını Amazon'dan satın aldı.

11. Canlı Yayın Yapan İlk Webcam

Kahve, bilgisayar bilimcileri için vazgeçilmezdir. Bu yüzden olsa gerek ki Cambridge Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, başka bir odadaki kahve makinesini görebilmek için o odaya yerleştirdikleri bir webcam ile kendilerine canlı yayın yaptılar. 😂

12. İlk Resmi Emoticon Kullanımı

1982 yılında, emoticonların (yüz ifadelerini belirten ikonların), bilgisayar bilimcisi Scott Fahlman tarafından bilgisayar yazısı olarak kullanılması önerildi.

13. İlk Wikipedia Düzeltmesi

Birinci versiyondan ikinci versiyona geçerken, geçmiş verilerini kaybeden Wikipedia; 2010 yılında, bu verilerin bir yedeğini buldu. Sonrasında 2001 yılından kalma bu ilk düzeltmeyi duyurdu.

14. İlk video bilgisayar oyunu

1972 yılında oluşturulan Pong, internet tarihinin ilk video oyunu olarak kaynaklarda yer alıyor. Pong'dan önce de oluşturulan oyunların varlığı olsa da Pong bir mihenk taşı olarak kabul edilmekte.

15. İlk Çevrimiçi(Online) Multiplayer Oyun

World of Warcraft'tan yıllarca önce Multi-User Dungeon vardı! 1978 yılında, Roy Trubshaw ve Richard Bartle tarafından yaratılan oyun; sihirli bir dünyada geçen, yazı tabanlı bir oyundu.

16. İlk Spam Banner

Rahatsız edici pop-up pencereler ve banner reklamlar bir gün bir yerde başladı. İşte o gün, 27 Ekim 1994 günüydü! Wired.com sitesi AT&T şirketinin reklamını bu yazıyla sitesine koydu: "FARENİZLE HİÇ BURAYA TIKLAMIŞ MIYDINIZ? TIKLAYACAKSINIZ"

17. İnternetin İlk Arama Motoru

Google açılmadan 8 sene önce McGill Üniversitesi'nde öğrenci olan Alan Emtage, "Archie" isimli ilk arama motorunu yarattı.

18. İlk Çevirmiçi(Online) Günlük

1999 yılında, Brad Fitzpatrick tarafından açılan çevrimiçi günlük, günümüz sosyal medya sitelerinin temelini oluşturuyor. Brad, "bu bir denemedir." yazısıyla başlayan sitesinde kendi hayatını anlatmıştı.

19. İlk Facebook Profili

Facebook, 2004 yılında açıldığında, kayıtlı ilk üç kullanıcısı insan değildi; birer test hesabıydı. Bu nedenle şanslı dördüncü hesap Mark Zuckerberg'ün oldu.

20. Gönderilen İlk E-Posta

İlk mail, bilgisayar programcısı Ray Tomlinson tarafından 1971 yılında gönderildi. Ayraç olarak kullandığı "@" karakteri, Ray'in bir bilgisayardan diğerine mesaj göndermesini sağladı. Ray'in hatırladığı kadarıyla ilk gönderdiği mesaj ise "QWERTYUIOP", yani klavyenin en üstteki harf satırı😄

21. İlk İstenmeyen Ticari E-Posta, yani Spam

İlk e-mail'in gönderilmesinden 7 yıl sonra, toplamda e-mail kullanan birkaç yüz kişi varken, ilk spam mail gönderildi. Bu spam mail, insanları Güney Kaliforniya'daki bir teknoloji konferansına davet ediyordu.

22. İlk Onedio İçeriği

Onedio'nun ilk içeriğinin konusu ise bir teknoloji spekülasyonuydu ve bu içerik 19 Ocak 2012'de yayınlandı.

iPhone 5 böyle mi olacak

23. İlk Onedio Youtube İçeriği

23 Ocak 2014'te yüklenen ve görsel slayt olarak ilerleyen ilk video içeriğimizi iftiharla sunuyoruz!

24. İlk İndirilebilir Dijital Şarkı

1994 yılında Aerosmith'in "Go Ahead" şarkısı WAV formatında 3 dakika 14 saniyelik uzunluğu ile indirilebilir olarak sunuldu.

25. İnternet'e Yüklenen İlk GIF

Bundan 30 yıl önce CompuServe mühendisleri tarafından oluşturulan ilk GIF'ın bir uçak animasyonuna ait olduğu biliniyor. Reddit'te ise bununla ilgili bir başlıkaçılmış durumda.

26. İlk İnternet Tarayıcısı

NCSA Mosaic, Marc Andreessen, Jamie Zawinski ve ekip arkadaşları tarafından 1993 yılında oluşturuldu. Bu ekip daha sonra internetin ilk yıllarında büyük bir kullanıcı kitlesini arkasına alan Netscape'i ve ardından Mozilla'yı oluşturacaktı.

27. İlk Google Doodle'ı

İlk Google Doodle'ı aslında Brin ve Page'in ofis dışında olduğunu anlatmak için oluşturulmuştu. 30 Ağustos 1998'te bir festivale katılacak olan Brin ve Page, ofis dışında olduklarını belirtmek için bu Doodle'ı koydular. 2000'den sonra ise önemli tarihlerde ana sayfada görünen bir değişiklik olarak yer almaya başladı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

İçerikte çok ilgi çekici bilgiler var bütün bu bilgiler içinde benim dikkatimi çeken; "#20 aa adam aynı İlber Ortaylı'ya benziyor." asddfafadaffsfs

mehmet-can-atar

onedio ya kadar güzel gidiyordu

Görüş Bildir