Görüş Bildir
Haberler
Valiliğin Uygun Görmeyerek Salon Vermediği Oyun Sokakta Sahnelendi

Valiliğin Uygun Görmeyerek Salon Vermediği Oyun Sokakta Sahnelendi

Deniz Gök
21.05.2015 - 00:46 Son Güncelleme: 21.05.2015 - 12:46
İçeriğin Devamı Aşağıda

Edirne Valiliği'nin, metninde siyasi ve argo içerik bulunduğu gerekçesiyle salon vermediği Can Yücel’in şiirlerinden uyarlanan tiyatro oyunu sokakta sahnelendi. 

Edirne'de Mayıs ayı başında Mimar Kemalettin Kültür ve Tiyatro Salonu’nda sahnelenmesi için başvurulan, Genco Erkal’ın Can Yücel şiirlerinden uyarladığı ‘Can’ adlı tiyatro oyununa 'uygun görülmediği' gerekçesiyle salon verilmemişti.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, valiliğin kararının ardından oyunun trafiğe kapalı bir caddede oynanmasını teklif etmiş, teklife olumlu yanıt alınmasının ardından da oyun için hazırlıklar yapılmıştı.

'Bazıları bizi zoraki olarak sokağa bıraktı'

Belediyenin caddeye kurduğu platformda oyunu sahneleyen yönetmen ve oyuncu Kemal Kocatürk tiyatronun mecburen sokağa taşındığını ifade ederek, 'Bazen sokağa da ihtiyaç vardır. Sokağın dili de iyidir. Can Yücel gibi bir adam da sokağa çok yakışıyor. Bazıları bizi zoraki olarak sokağa bıraktı. Can baba zaten sokak diliyle konuştuğu için milli eğitim kendisini argo bulmuş, hem de siyasi bulmuşlar. Sanki siyasi olmak suçmuş gibi' dedi.

Yaklaşık bin kişi izledi

Yaklaşık bin kişi izledi

Twitter: @recepgurkan

Tek kişilik tiyatro oyununda sahneye kırmızı bir merdivenle çıkan yönetmen ve oyuncu Kemal Kocatürk’ü aralarında Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan da bulunduğu yaklaşık bin kişinin ilgiyle izledi.

Edirne Valiliği'nden Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü'ne gönderilen yazı

Edirne Valiliği'nden Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü'ne gönderilen yazı

“20 Mayıs 2015 Çarşamba günü Müdürlüğünüz Mimar Kemalettin Kültür ve Tiyatro Salonu’nda Edirne Gençlik Kültür Evi tarafından sergilenmek istenen “CAN” isimli tiyatronun metni incelenmiş olup, sergilenmesi uygun görülmemiştir.” 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Narki

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan..halkcılık, belediyecilik budur işte tebrik ederim başkanı..