Görüş Bildir
Haberler
Uzmanlardan Mutasyon Uyarısı: 'Testler Yalancı Negatif Sonucu Veriyor'

Uzmanlardan Mutasyon Uyarısı: 'Testler Yalancı Negatif Sonucu Veriyor'

Kovid-19 salgınında vaka sayısındaki artış devam ederken, PCR testlerinin varyant virüsleri yakalamada etkisiz kaldığını savunan enfeksiyon uzmanları vakaların, testlerin yüzde 60-70 oranında ‘yalancı negatif’ sonuç vermesi nedeniyle arttığı görüşünde.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Koronavirüs salgınında tablo her geçen gün daha ağırlaşıyor. Hem vaka sayılarında hem de can kayıplarında yaşanan artış devam ediyor. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün akşam özellikle İstanbul’daki vaka sayılarına dikkat çekerek “Mart başına göre vaka sayıları yaklaşık 10 kat arttı” dedi. 

Bakan ayrıca tespit edilen vakaların yüzde 85’ini ‘çeşitli varyantların oluşturduğunu’ aktardı.

Detaylar için 👇

"Mutasyonlu virüsleri de yakalayacak kitlerin geliştirilmesi çok önemli"

"Mutasyonlu virüsleri de yakalayacak kitlerin geliştirilmesi çok önemli"

Milliyet’e konuşan uzmanlar vaka artışında son dönemde yalancı negatiflik oranının etkili olabileceği görüşünde.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. İsmail Balık, testlerde yalancı negatiflik oranlarının arttığını gözlemlediklerini belirterek “Türkiye, varyant virüsün yayılmasının olumsuz etkisini yaşıyor. Aşı çalışmaları kadar mutasyonlu virüsleri de yakalayacak test kitlerinin geliştirilmesi çok önemli” dedi.

Başvuran hastaların belirtileri Kovid-19’a işaret ettiği halde testlerinin negatif gelmeye başladığını vurgulayan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Duran Tok şunları söyledi: 

“Birinci, ikinci hatta üçüncü testi negatif olup dört dörtlük Kovid-19 bulgusu olan hastaların sayısı oldukça arttı. PCR testleri, varyantlardan sonra Kovid-19 semptomu görülen kişilerin birçoğunda negatif sonuç veriyor. Türkiye’de virüsün genomik analizi detaylıca yapılmalı. Gen dizilimini anlarsak buna göre yeni test kitleri oluşturabiliriz.” 

Uzman Dr. Gökçe Demir de, varyant virüslerin gen diziliminin farklı olduğu, PCR testlerinde yalancı negatiflik sonuçlarının arttığı görüşüne katıldı. 

Dr. Demir “Vuhan suşu dediğimiz virüsün tespitinde bile yüzde 40 oranında yalancı negatiflik olurken, varyantlarla bu oran yüzde 70’lere çıkmış durumda” dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
5
3
2
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın