Görüş Bildir
Haberler
Putin, Erdoğan'la Görüşmesinde 'Montrö Sözleşmesi'nin Korunması' Çağrısı Yaptı

Putin, Erdoğan'la Görüşmesinde 'Montrö Sözleşmesi'nin Korunması' Çağrısı Yaptı

Rusya lideri Vladimir Putin'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Montrö Sözleşmesi'nin korunması çağrısı yaptığı belirtildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BBC Türkçe'nin haberine göre Putin ve Erdoğan'ın dünkü telefon görüşmesinin ardından Kremlin'den yapılan açıklamada 'Türkiye'nin Kanal İstanbul'u yapma planları ışığında, Rus tarafı, bölgesel istikrar ve güvenliğin sağlanması için 1936 tarihli Montrö Sözleşmesi'nin maddelerine uygun olarak, Karadeniz Boğazları'ndaki mevcut rejimin korunmasının önemini vurguladı' denildi.

Reuters'ın haberine göre Kremlin'in açıklamasında ayrıca, telefon görüşmesinde Putin'in Ukrayna'yı ülkenin doğusundaki Donbass bölgesinde 'tehlikeli provokatif hamleler yapmakla' suçladığı duyuruldu.

Erdoğan ve Putin'in Rusya'nın Kovid-19 aşısı Sputnik V'in üretimini de ele aldıkları kaydedildi.

ABD Karadeniz'e iki savaş gemisi gönderecek 👇

Kanal İstanbul tartışmaları Montrö'yü nasıl etkiliyor?

Kanal İstanbul tartışmaları Montrö'yü nasıl etkiliyor?

Montrö Sözleşmesi konusu, Kanal İstanbul ile ilgili tartışmalarda da zaman zaman gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aralık 2019'da yaptığı açıklamalarda bu konuya değindi. Erdoğan, ilk açıklamasında 'Bir İstanbul boğazımız var. Siz Independenta olayını unutuyor musunuz? Hepsinden öte Montrö Anlaşması Türkiye'ye ne kazandırmıştır ne kaybettirmiştir? Bunu hiç düşündünüz mü?' dedi.

Bundan yaklaşık bir hafta sonra yaptığı bir başka açıklamada ise, Erdoğan, 'Montrö Sözleşmesi'nin siyasi tehdidine' dikkat çekmiş; sonrasında ise katıldığı bir televizyon programında konuyla ilgili soruya 'Montrö'yü kafaya takmayın' yanıtını vermişti.

Bu açıklamalardan kısa bir süre sonra, Ocak 2020'de 126 emekli büyükelçi Montrö'nün tartışmaya açılmaması gerektiğini belirten ortak bir açıklama yaptı.

Büyükelçilerin ortak açıklamasında, Kanal İstanbul projesinin Montrö Sözleşmesi'ni tartışmaya açacağı ve bu durumun Türkiye'nin boğazlar ile Marmara Denizi üzerindeki mutlak egemenliğini kaybetmesine yol açacağı belirtildi.

Açıklamada, 'Montrö Sözleşmesi'nin tartışmaya açılması, Türkiye'ye bütün bu kazanımlarını kaybettirebilecek yaşamsal bir egemenlik ve güvenlik, kısacası gerçek bir beka sorununa yol açacaktır. Türkiye Cumhuriyeti üzerinde çeşitli emelleri olan devletlerin çıkarına hizmet edecek olan Kanal İstanbul'dan vazgeçilmelidir' denildi.

Emekli Amiraller bildirisi

Emekli Amiraller bildirisi

Türkiye'de 104 emekli amiral geçen haftasonu , TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un 'Bir Cumhurbaşkanı Montrö'yü feshedebilir mi?' sorusuna 'Teknik olarak evet' yanıtını vermesi ile Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın gittiği bir tarikat evinde sarık ve cüppe ile fotoğraflarının ortaya çıkması üzerine başlayan tartışmalarla ilgili olarak bir bildiri yayımlamıştı.

Bildiride, 'Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye'ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir' denildi. Tuğamiral Sarı'nın görüntülerine ilişkin olarak da 'Kabul edilemez nitelikteki bazı görüntüler, haber ve tartışmalar ömrünü bu mesleğe adamış bizler için çok derin bir üzüntü kaynağı olmuştur' ifadesi kullanılmıştı.

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
5
3
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
rbt rbt

putin gözaltına alınsın bu nasıl açıklama

Ergün Zereyak

yeminle aynısını yazacaktım.