Görüş Bildir
Haberler
Montrö Sözleşmesi Neden Önemli? Türkiye Boğazları Kapatabilir mi?

Montrö Sözleşmesi Neden Önemli? Türkiye Boğazları Kapatabilir mi?

Deniz Gök
05.04.2021 - 14:42 Son Güncelleme: 24.02.2022 - 13:25

Ukrayna ve Rusya arasında çıkan gerginlik sonrası Rusya ilk saldırılarını gerçekleştirdi. Ukrayna ise Türkiye'den Çanakkale Boğazı'nın kapatılmasını istedi. Bununla birlikte tartışmalı konusu Montrö Boğazlar Sözleşmesi Türkiye için ne anlama geliyor? 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Son olaylarla gündeme oturan Montrö nedir? Türkiye'ye hangi hak ve yetkileri sağlıyor? Bu soruların yanıtlarını BBC Türkçe derledi...

Montrö Sözleşmesi nedir ve ne zaman imzalandı?

Montrö Sözleşmesi nedir ve ne zaman imzalandı?

Tam adıyla Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Türkiye'nin o dönem yaptığı yoğun diplomatik temasların ardından 1936 yılının yaz aylarında haftalarca süren görüşmelerin ardından imzalandı.

Türkiye, 1923'te imzalanan Lozan Antlaşması'nın parçalarından biri olan Boğazlar Sözleşmesi'nin değiştirilmesi gerektiğini savunuyor ve bunun için de çalışmalar yürütüyordu.

1923 tarihli Boğazlar Sözleşmesi ile İstanbul ve Çanakkale boğazları ile ilgili geçici düzenlemeler getirmişti. Buna göre, askeri olmayan gemi ve uçakların barış zamanı boğazlardan geçmesi, her iki yakasının da askeri güçten arındırılması ve Türk askerinin girişinin yasaklanması öngörülüyordu. Bunun için de başkanı Türk olan bir uluslararası kurul oluşturulmuştu.

Türkiye ise Lozan Antlaşması'yla getirilen bu geçici düzenlemenin değiştirilmesi ve kalıcı, yeni bir düzenleme yapılmasını istiyordu.

Türkiye'nin çabaları 1930'ların ortasında karşılık buldu. Başta İngiltere olmak üzere, Balkan ülkeleri yeni bir düzenleme yapılması için İsviçre'nin Montrö kentinde bir konferans düzenlenmesini kabul etti.

O dönem, Anadolu Ajansı'nda yayımlanan bir haberde konferansın 'Boğazların tahkimi meselesini tetkik ve intaç edeceği (sonuçlandıracağı)' belirtildi. Aynı haberde konferanstaki tartışmaların zeminini de hükümetin hazırladığı projenin oluşturacağı vurgulandı.

Konferans Haziran ayında toplandı ve haftalar süren görüşmelerin ardından 20 Temmuz 1936'da Montrö Boğazlar Sözleşmesi imzalandı.

Sözleşmeye Türkiye'nin yanı sıra Bulgaristan, Fransa, İngiltere, Avustralya, Yunanistan, Japonya, Romanya, Sovyetler Birliği ve Yugoslavya imza attı.

Sözleşme neden önemli?

Sözleşme neden önemli?

Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Türkiye tarafından çok önemli bir uluslararası anlaşma olarak kabul ediliyor.

Kasım 2020'de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu imzasıyla, bütçe görüşmeleri sırasında TBMM Genel Kurulu'na sunulmak üzere hazırlanan kitapçıkta Montrö Sözleşmesi 'temel bir belge' olarak tanımlanıyor.

Kitapçıkta, Türkiye'nin sözleşmeyi İkinci Dünya Savaşı, Soğuk Savaş dönemi, Gürcistan ve Ukrayna krizlerinde de 'özenle, tarafsız ve saydam bir şekilde' uyguladığı belirtilerek, 'Bu çerçevede, Karadeniz'de barış, güvenlik ve istikrarın sağlanmasında asli bir unsur olan Montrö Sözleşmesi'nin aradan geçen süre zarfında başarıyla uygulanmış olması, Sözleşmeyle oluşturulan dengenin kalıcılığının bir göstergesi, aynı zamanda da teminatıdır' ifadeleri yer alıyor.

Büyükelçi Haydar Berk de 2002 yılında kaleme aldığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan makalesinde Montrö Sözleşmesi'nin Türk Boğazları'ndan 'ticaret ve harp gemilerinin geçiş ilkelerini düzenleyen temel belge niteliğinde' olduğunu yazıyor.

Berk, 'Montreux Sözleşmesi, imzalandığı tarihten bu yana önemini ve geçerliliğini koruyan az sayıdaki çok taraflı anlaşmalardan biridir. Bunun ardındaki belirleyici neden, Sözleşmenin ülkemizin yanı sıra, Karadeniz'e kıyıdaş devletler ve üçüncü ülkeler için de makul ve uygulanabilir bir çıkar dengesi oluşturmasıdır. Ayrıca, ülkemizin Sözleşmeyi… titizlikle uyguluyor olması da önemli bir etkendir' diyor.

Sözleşme Türkiye'ye hangi hakları tanıyor?

Sözleşme Türkiye'ye hangi hakları tanıyor?

Montrö Sözleşmesi'nin Türkiye açısından en büyük kazanımları arasında 1923 tarihli Boğazlar Sözleşmesi'nin getirdiği kısıtlamaların kaldırılması gösteriliyor.

Montrö ile birlikte her iki Boğaz ve boğazların giriş noktalarını da kapsayan bölgede Türkiye'nin egemenlik hakları tesis edildi.

Montrö'nün Türkiye'ye kazandırdığı üç temel hak sıralanıyor:

  • Boğazlar bölgesi askerileştirildi. Böylece Türkiye, Boğazlar bölgesine yeniden asker konuşlandırma hakkı elde etti.

  • 1923'te kurulan Boğazlar Komisyonu'nun yetkileri Türkiye'ye devredildi. Bu da egemenliğin kurulmasını sağladı.

  • Savaş ve yakın savaş halinde Türkiye'ye yabancı savaş gemilerinin geçişine kısıtlama koyma yetkisi tanındı. Ayrıca bir seferde geçebilecek savaş gemisi, tipine, sayısına ve ağırlığına sınırlama getirildi ve önceden haber verme şartı konuldu.

Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, 2017 yılında yazdığı 'Askeri ve Stratejik Açıdan Montreux'nün Dünü ve Geleceği' adlı makalede, sözleşmenin 'Türkiye'nin güvenliğinin korunması, geçiş serbestisi kullanımının düzenlenmesi ve Karadeniz-Akdeniz dengesinin sağlanması ile ilgili' olduğu değerlendirmesini yaptı.

Prof. Dr. Caşın, 'Türkiye, Montreux Sözleşmesi ile bir yandan kendi güvenliğini attırmak için Boğazlar bölgesini silahlandırma hakkına sahip olurken, Sözleşme'nin 19, 20 ve 21. maddeleriyle çok önemli stratejik kozlara da sahip olmuştur. Sözleşme ile kurulan Boğazlar rejiminin öncelikli yaklaşımı Türkiye'nin milli güvenlik algılamaları teşkil etmiştir' dedi.

Sözleşmenin 19'uncu maddesi savaş zamanında gemilerin geçişini düzenliyor, 20'nci madde savaş gemilerinin geçişiyle ilgili Türkiye'nin 'dilediği gibi davranabileceğini' belirtiyor ve 21'inci maddede de yakın savaş tehlikesi olması halinde de Türkiye'ye benzer şekilde davranma yetkisi tanıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
193
9
9
5
5
5
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

akepe nin abd nin oyuncağı olduğunun bence göstergesidir bu montrö tartışmaları... eğer bu anlaşma fesh edilirse ki gidişat bunu gösteriyor,rusya ile ilişkil... Devamını Gör

yulier

Şunu anlayalım: Lozan Boğazlar bölgesi dışındaki tüm toprakları garantileyen bir anlaşma fakat Montro ise boğazları garantileyen bir sözleşme. Bunun kalkması... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Çok istiyorsa hazır Yunanistan'a askeri üs kurmuşken Edirne dolaylarından Yunan sınırı içinde kalan toprakları kazarak kendi boğazlarını yapabilirler.

Temp Member

GÜNDEM DEĞİŞTİ GENE YOK YA HER SEFERİNDE AYNI TUZAĞA DÜŞÜYORSUNUZ. İSTİSNASIZ HER SEFERİNDE. NE ZAMAN HÜKÜMETİN BAŞI SIKIŞSA, BÖYLE AÇIKLAMALAR GELİYOR BİR... Devamını Gör

intheby_

muhalif kesimin eğitimine sokayım kanka