Görüş Bildir
Haberler
Yurtta Kalmak İçin 'Cumhurbaşkanına Hakaret Etmemiş Olma Şartı' Geldi

etiket Yurtta Kalmak İçin 'Cumhurbaşkanına Hakaret Etmemiş Olma Şartı' Geldi

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeye göre bir öğrencinin KYK yurtlarında barınması için “Cumhurbaşkanına hakaret etme suçundan mahkûm olmamak” şartı aranacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Gazete Duvar'ın haberine göre Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlandı. Bir öğrencinin yurtlarda barınabilmesi için uyması gereken şartlar genişletildi.

Yeni düzenlemeye göre, artık bir öğrencinin yurtlarda barınması için “Cumhurbaşkanına hakaret etme suçundan mahkûm olmamak” şartı da aranacak. 

Öğrenci bu suçlama ile yurtta kalırken ceza alırsa öğrenim süresi boyunca bakanlık yurtlarından herhangi birine alınmamak üzere ilişiği kesilecek.

Şartlar genişletildi

Şartlar genişletildi

Yönetmelik ile öğrencilerin yurtlarda barınması için aranacak şartların kapsamı genişletildi. 

Buna göre, taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, devletin kurum ve organlarını aşağılama, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma, gibi suçlardan mahkûm olmaması ve yurt başvurusu yaptığı tarihte 35 yaşını doldurmamış olması şartı da aranacak.

Ayrıca, 'terör örgütlerinin eylemlerine katıldığı tespit edildiği' gerekçesiyle devam etmekte oldukları öğretim kurumundan bir aydan fazla uzaklaştırma cezası almış olanların da yeniden öğrenime başladıkları tarihe kadar yurtla ilişikleri kesilecek...

Bunlar da ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
367
199
78
16
14
6
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
misis şivava

Devletin imkanından yaralanmak için haksızlığa göz yuman vatanının sevmeyen bi yalaka olmak gerekiyor. Vergileri halkın tamamı ödüyor hizmeti sadece halkın %... Devamını Gör

Kara

Neden herkesin kendisine hakaret edeceğini düşünüyor acaba?

vprometheusv

Yurtlar boş kalacak desene...