Twitter'dan @Fuatavni Açıklaması

-

Twitter'dan @Fuatavni Açıklaması

Twitter'dan @Fuatavni Açıklaması

Twitter mahkeme kararı üzerine Türkiye’den ulaşıma kapattırdığı @fuatavnihesabıyla ilgili bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada “Son çıkan mahkeme kararı, belirtilen Twitter hesabını kullanan bireyin kişisel bilgilerini değil, yalnızca hesabın kaldırılmasını talep etmektedir” denildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Kısa bir süre önce Twitter’daki bir hesabın kapatılmasını talep eden bir mahkeme kararı elimize geçti. Aşağıda, mahkeme kararı ve izlediğimiz politikalar ile ilgili gerekli bilgilere ve Türkiye de dahil olmak üzere dünyadaki tüm ülkelerden sahip olduğumuz kullanıcıların ifade özgürlüğünü savunduğumuzu belirten maddelere yer verilmiştir.

Mahkeme kararı ve bu kararın aksini savunduğumuzu belirten bir açıklama, tüm internet şirketlerini “şeffaf” bir yapıya sahip olma konusunda destekleyen ve yasal bir proje olan Chilling Effects Clearinghouse adlı internet sitesinde yayımlanacaktır.

Twitter, hesap kaldırma kararlarını Chilling Effects Clearinghouse adlı internet sitesinde yayımlayan, diğerinin Google olduğu iki şirketten biridir. Diğer platformlar verileri kaldırdığında bunu bildirmez veya nedenini açıklamaz.

Kullandığımız Country Withheld Content adlı araç sayesinde yürürlükte olan yerel kanunlar göz önünde bulundurularak tüm bireylerin ifade özgürlüğüne saygı duyuyoruz. Belirli bir ülkeden kaldırılmaya çalışılan içerik, ülke dışındaki kullanıcılar tarafından görülebildiği gibi aynı zamanda ülke ayarlarını değiştiren kullanıcılar tarafından da erişilebilir.

Şu anda, mahkeme kararında belirtilen hesaba yalnızca Türkiye’de alıkoyulmuştur. Hesap, mahkeme sonucu kesinleşene kadar askıya alınmıştır.

Geçtiğimiz mart ayında ifade özgürlüğü başlığı altında Türk mahkemesine başvurmuş, davayı kazanmış ve hesabı yeniden aktif hale getirmiştik. 2012 yılında ise New York mahkemesi tarafından çıkarılan ve kullanıcı bilgilerini Manhattan Bölge Savcısı’na teslim etmemizi talep eden mahkeme kararına karşı çıkmıştık.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan bu sene 20 Mart – 3 Nisan tarihleri arasında, Anayasa Mahkemesi yasağı yasa dışı bulana dek Türkiye’den Twitter’a erişimi yasaklamıştır. Aynı şekilde Venezuela hükümeti de şubat ayında Twitter’daki fotoğraflara erişimi engellemiştir. Twitter’a erişim, daha önce de Mısır (2011) ve Pakistan (2012) hükümetleri tarafından da yasaklanmıştır.

Türkiye’nin de aralarında olduğu pek çok ülkedeki yerel mobil telekomünikasyon kuruluşları ile ortaklıklarımız bulunmaktadır. Bu kuruluşlar, Twitter’a erişim engellendiğinde kullanıcıların SMS yoluyla da Twitter’ı kullanmasını sağlamaktadır. 2011 yılında gerçekleşen Arap Baharı boyunca Google ile ortak çalıştık ve Mısır’daki kullanıcılarımıza sesli mesaj bırakma yoluyla Twitter’ı kullanma imkanı sunduk.

Twitter şu anda Çin, İran ve Kuzey Kore’den erişime kapalıdır.

Şirketimiz tarafından yayımlanan en güncel “Şeffaflık Raporu” geçtiğimiz hafta yayımlanmıştır. Raporda, 24 Twitter kullanıcısının kişisel bilgilerini isteyen Türkiye’deki devlet kurumları belirtilmiştir. Şirket olarak 24 Twitter kullanıcısının da kişisel bilgilerini vermeyi reddetmenin yanı sıra, daha önce yayımladığımız raporlar da hiçbir Twitter kullanıcısının kişisel bilgilerini Türk hükümetine vermediğimizi göstermektedir.

Son çıkan mahkeme kararı, belirtilen Twitter hesabını kullanan bireyin kişisel bilgilerini değil, yalnızca hesabın kaldırılmasını talep etmektedir.”

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇinDeepMindGoogleİranKoreMısırRecep Tayyip ErdoğanTwitter
Görüş Bildir