Türkiye'ye Gelen Turist Sayısı 22 Yılın Dibinde

 > -

Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Mayıs'ta yüzde 34.7 azalarak 1994 yılından bu yana en büyük düşüşü kaydetti.

Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı iç güvenlik endişeleri ve Rus ziyaretçi sayısında yaşanan dramatik düşüşün etkisiyle turizm sezonunun açıldığı Mayıs ayında yüzde 34.7 azalarak 1994 yılından bu yana en büyük düşüşü kaydetti.

Belek Esnafı da İsyanda: 'Turist Yok, İş Yapamıyoruz' - onedio.com
Belek Esnafı da İsyanda: 'Turist Yok, İş Yapamıyoruz' - onedio.com

Turist sayısı Mayıs'ta 2.49 milyon kişiye gerilerken, turizm sezonunun açılmasıyla birlikte Mayıs itibarıyla gelen ziyaretçi sayısında önceki aylara kıyasla daha sert düşüşlerin görülmesi bekleniyordu.

Rus Turist Sayısı Mayıs'ta Yüzde 92 Düştü

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan verilere göre, yılın ilk beş ayında Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı ise yüzde 22.93 azalışla 8.3 milyon kişi oldu.

Alanya'da Esnaf Turist Duasına Çıktı - onedio.com
Alanya'da Esnaf Turist Duasına Çıktı - onedio.com

Rus savaş uçağının geçen yıl Kasım ayında Suriye sınırında düşürülmesinin ardından, Rusya'dan gelen ziyaretçi sayısı Mayıs'ta yüzde 92 düşüşle 41,004 kişiye geriledi. 

İlk beş aydaki düşüş ise yüzde 83 oldu.

Güvenlik Endişesi Düşüşe Yol Açıyor

Öte yandan IŞİD ve PKK'nın canlı bomba saldırılarının iç güvenlik riskini artırması nedeniyle yabancı ziyaretçilerde en yüksek düşüşlerin güvenlik sorunlarına daha hassas olan, kişi başına milli geliri yüksek ülkelerden gelen turist sayılarında görülüyor.

Türkiye sahil turizmi ile ön plana çıktığı için turizm gelirlerinin yaklaşık yüzde 70'ini Mayıs-Ekim ayları arasındaki yaz döneminde sağlıyor. 

Ancak yaz sezonu için Türkiye'ye turist gönderen Avrupalı büyük operatörler yılın başında yaz ayları için yapılan rezervasyonlarda yüzde 40'a ulaşan düşüşlere dikkat çekiyordu.

Ülkelere Göre Turist Rakamları

Verilere göre Mayıs ayında Almanya'dan gelen turist sayısı yüzde 32, İngiltere'den gelen turist sayısı yüzde 29, Hollanda'dan gelen turist sayısı yüzde 44, Japonya'dan gelen turist sayısı ise yüzde 61 geriledi.

Irak'tan gelen turist sayısında ise yüzde 77 azalma görüldü.

Diğer taraftan Gürcistan'dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 19, Ukrayna'dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 48, İran'dan gelen ziyaretçi sayısı ise yüzde 3 arttı.

İlişkilerdeki Yumuşama Turizme Yansıyacak mı?

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus lider Putin'e bir mektup yazarak düşürülen Rus uçağıyla ilgili üzüntülerini ifade etmişti. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü de, "İki ülke, ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla gerekli adımların atılması hususunda mutabık kaldı" demişti.

Hürriyet’in haberine göre mektupla ilgili konuşan Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Kozak ise Erdoğan’ın 'üzüntülerini' iletmesinin ardından Türkiye merkezli turizm ve inşaat şirketlerine yönelik kısıtlamaların kaldırılabileceğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Reuters ve Hürriyet

Rusya'dan 'Mektup' Yanıtı: 'İlişkilerin Düzelmesi İçin Temel Oluşturabilir' - onedio.com
Rusya'dan 'Mektup' Yanıtı: 'İlişkilerin Düzelmesi İçin Temel Oluşturabilir' - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaBaşbakan YardımcısıIŞİDİngiltereIrakİranJaponyaRecep Tayyip ErdoğanRusyaSavaşSuriyeUkraynaVladimir Putin
Görüş Bildir