Alanya'da Esnaf Turist Duasına Çıktı

 > 
1bPAYLAŞIM

'Uçak krizi'nin ardından Rus turist sayısındaki yüzde 90'ları aşan düşüş Antalya’nın Alanya ilçesindeki esnafı sokağa döktü. Borçlarını ödeyemez hale geldiklerini söyleyen yaklaşık 400 esnaf protesto yürüyüşü düzenledi, ‘turist duası’ yaptı.

Fotoğraf: Yeni Alanya Gazetesi

Yaz turizminin kalbi Antalya, terör olayları ve Rusya’yla yaşanan ‘uçak krizi' nedeniyle son yılların en kötü dönemini geçiriyor. 

Turist sayısındaki düşüşün neden olduğu durgunluktan nasibini alan Alanya esnafı da isyan ederek turist duasına çıktı. 

Yeni Alanya Gazetesi’nden Erkan Uysal'ın haberine göre Konaklı Mahallesi’ndeki yaklaşık 400 esnaf, iş yerlerini kapatarak boş dükkanların olduğu sokak ve caddelerde protesto yürüyüşü düzenledi.

Antalya Issız: Turist Sayısında Yüzde 42, Rus Turist Sayısında Yüzde 96 Kayıp - onedio.com
Antalya Issız: Turist Sayısında Yüzde 42, Rus Turist Sayısında Yüzde 96 Kayıp - onedio.com

Ocak-Mayıs döneminde geçen yıla oranla Antalya’nın Rusya pazarındaki kaybı yüzde 96 oldu.

2015'in aynı döneminde 542.160 Rus turistin tatil için tercih ettiği Antalya’ya, bu yıl gelen Rus turist sayısı sadece 21.359 oldu.

"20 yıllık esnafım ilk defa bu haldeyiz"

Konaklı'da gümüşçülük yapan İsmail Altınyıldız, bölgede turizmin bittiğinden yakınarak “SSK ile vergi borçlarını bile ödeyemeyecek hale geldik." dedi. 20 yıllık esnaf olduğunu vurgulayan Altınyıldız, ilk defa böyle kötü bir sezonla karşılaştıklarını söyledi.

Altınyıldız gibi diğer esnaflar da borçlarını ödeyemediklerini ve iflas etme noktasına geldiklerini belirtti. Yetkililerden yardım talebinden bulundu.

Protestolarını Bacoğlu Camii önünde toplanarak Konaklı’ya turist gelmesi için ettikleri dua ile bitiren esnaflar daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Rusya tur şirketlerine Türkiye'yi yasaklamıştı

2015'in Kasım ayında Suriye sınırında ihlal yaptığı gerekçesiyle Rus savaş uçağının düşürülmesi iki ülke ilişkilerini sekteye uğratmıştı.

Rusya, aldığı bir dizi yaptırım kararıyla Türkiye ile ticari ilişkilerini asgariye indirmiş, aynı şekilde turizm konusunda da kısıtlamalar getirmişti.

Rusya, Tur Şirketlerine Baskıyı Artırıyor: Türkiye'yi Unutun - onedio.com
Rusya, Tur Şirketlerine Baskıyı Artırıyor: Türkiye'yi Unutun - onedio.com

Rusya’daki tur şirketlerinin Türkiye turu satması yasaklanırken yasağa uymayan şirketlere dava açılmıştı.

Yeni Alanya Gazetesi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir