Türkiye ile Rusya'nın Garanti ve Tazminat Restleşmesi

 > 
9PAYLAŞIM

Türk hava sahasını ihlâl ettiği için düşürülen Rus uçağıyla ilgili Moskova, Ankara'dan tazminat ve benzer bir olayın bir daha yaşanmaması için garanti istedi. Bu talebe Türk Dışişleri'nden anında yanıt geldi: "Rusya Türk hava sahasını bir kez daha ihlal etmeyeceğinin garantisini versin. Tazminat talebi kabul edilemez."

RİA Novosti'ye mülakat veren Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Aleksey Meşkov, Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesini 'saldırı' olarak tanımladı ve ''Rus uçağına ve mürettebatına saldırılması sonuçları olması beklenecek ciddi bir suç'' dedi.

"Türkiye hükümetiyle işbirliğine Ankara kendisi nokta koydu"

''Nesnel veriler bunun, önceden izni verilmiş Rusya karşıtı bir eylem olduğunu gösteriyor'' ifadelerini de kullanan Meşkov, Türkiye'nin, Rus uçağını düşürerek ilişkilerde güç kullanılmamasını öngören uluslararası hukuk prensibinin yanı sıra iki ülke arasında 1992'de imzalanan ve ilişkilerin temelini belirleyen anlaşmayı da ihlal ettiğini söyledi.

Bu sebeple Türkiye'nin, yaşananlardaki 'sorumluluğunu reddetmek' ve Rusya'nın Suriye'deki eylemlerini 'karalamak' yerine, özür dilemesi, ülkenin zararını karşılaması ve benzer olayların bir daha tekrarlanmayacağına dair garanti vermesi gerektiğini belirten Meşkov, şu ifadeleri kullandı: ''Ancak Türkiye hükümetinin mevcut çizgisi ise Moskova-Ankara ilişkilerinin geleceği hakkında olumlu tahminler yapmamızı imkansız kılıyor."

Meşkov, ilişkilerin eski hâline dönüp dönemeyeceğine dair bir soru karşısında da şunları söyledi: ''Türkiye hükümetiyle işbirliğine Ankara kendisi nokta koydu. İlişkiler eskisi gibi olmayacak.''

"Rusya'nın tazminat talebinin karşılanması mümkün değil"

Bu açıklamaya Türk Dışişleri'nden anında yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, "Rusya Türk hava sahasını bir kez daha ihlal etmeyeceğinin garantisini versin" dedi. Bilgiç, "Rusya'nın tazminat talebinin karşılanması mümkün değil" diye konuştu. Bilgiç'in ifadeleri şöyle:

"Rusya Federasyonu da Türk hava sahasını ihlâl etmeyeceğini garanti ederse böyle bir hadiseyle bir daha karşılaşılmaz. Bizim tutumumuz çok net ve açık. Rusya Federasyonu savaş uçağı hava sahamızı ihlâl etti. Buna ilişkin olarak angajman kurallarımız ve buna benzer hadiselerde de nasıl tepki vereceğimizi Rus Federasyonu'na açık bir şekilde iletmiştik. Tabii bu olayların tekrarlanmaması için Rusya Federasyonu uçaklarının Türk hava sahasını ihlâl etmemesi gerekir. Böyle bir olay vukû bulmadığı zaman böyle üzücü hadiselerle karşılaşmamış oluruz."

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de daha önce yaptığı açıklamada, "Türkiye'den gerçekçi izahat ve özür gelmedi. Uçağımızı vurdukları için tazminat ödemeye hazır olduklarını da söylemediler" demişti.

Reuters, Al Jazeera ve Sputnik

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir