Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türkçe Rap'in en iyi 15 Klibi

67PAYLAŞIM

16. Türkçe Rap'in En İyi Klipleri

Türkçe Rap'in En İyi Klipleri

Türkçe Rap'in en iyi kliplerini sizler için sıraladık.Aslında sadece Amerika'da bu müziğin yapılmadığını, ülkemizde de bir çok başarlı çalışmalar olduğunu görebileceğiniz bir yazıyı okumaktasınız. Biraz eğlence, biraz isyan, bazen aşk, bazen gangsta, kimi zamanda sizi alıp başka yerlere götürecek bir camia, Türkçe Rap camiası ! Ülkemizde diğer müzik dalları kadar pek popüler olmasada, genelinin yeraltı yani onların tabiriyle ' underground ' dediği bu çalışmalar gerçekten ilgi çekici.Bir çok genç artık onları dinliyor ve izliyor...Dikkat ! Belirtmeliyim ki bu yazıda kliplerin görüntü kalitesi değil, anlatmak istedikleriyle sıralama yapılmıştır...Hadi başlayalım !

15. Kamufle - Bi Yolunu Bul

Birazdan Jason Derulo karşımıza çıkabilir diye düşünebilirsiniz ama o değil bunu söylemeliyim.Klip genel olarak Türkçe Rap stilinde olmasada yavaş yavaş Türkçe Rap piyasasının, popülerleştiğini gösteren bir çalışma.Kimisi tarafından pek hoş karşılanmasada aslında bu kaliteli klip Türkçe Rap'in adım attığını gözler önüne seriyor.Kamufle'nin söylediği bu parça da, kaliteli bir çalışma izleyeceğinizin notunu düşelim.

14. Patron - Hip-Hop Game

Her rap severin veya rapçinin ülkemizde yaşadığı ve içinde bulunduğu durumu anlatan bir parça ve klip.Hemen hemen bu müziğin içinde bulunan insanların hepsi bu manzaralarla karşılaşmıştır.Türkçe Rap'in başarılı isimlerinden olan Patron bize seslendiriyor.

13. Eko Fresh (ft. Killa Hakan & Ayaz Kapli) - Herşey Yolundadır

Almanya da yaşayan gurbetçilerimizin en hırçınları diyebiliriz bu ekipteki isimlere.Gangster ruhunu gerçekten taşıyan isimler, bu klipte bunu hissettiriyor.Bir çok başarlı çalışması ve Almanya da fazlasıyla bu alanda ismini duyurmuş Eko Fresh'e bu parçada damarlarında gangster ruhu fazlasıyla olan Killa Hakan ve onunla birlikte Ayaz Kapli eşlik ediyor

12. Alaturka Mavzer - Klik Klik (ft. Sahtiyan & Mel)

Kadıköy Acil grubu İstanbul'un en tehlikeli rap gruplarından birisidir.Alaturka Mavzer ekibide bu ruhu yaşatmaya devam eden grup üyelerinden oluşuyor.Parçada İstanbul'un agresif rapçileri meydan okurken, kulağa hoş gelen bir müzik ve sesini açıp arabanın camından tek kolunuzu dışarı çıkartacak bir his hissediyorsunuz.Alaturka Mavzer ekibine bu şarkıda Sahtiyan ve Mel'de eşlik ediyor.

11. Sansar Salvo - Ne ?

Karizma bir adamın tek başına sizi etkileyeceği bir çalışma izlemek üzeresiniz. Türkçe Rap'in büyük isimlerinden olan Sansar Salvo bu parçada sadece bir klip ile karşımızda.Fakat her rapçide olan "ben" tavrını kulaklarınıza hissettirecek, yeri gelip tavrını koyup "ne, ne, ne istiyorsun-uz" dedirtecek bir parça ile karşınızdayız.

10. Cartel - Cartel

Her ne kadar bazen başka isimlerde söylense, Türkiye de Türkçe Rap'i insanlara tanıtan, müzikle isyan edilebileceğini gösteren, anlatan ekip Cartel'di.Klip eski sayılsada Türkçe Rap'in müzesinin en ağır parçalarından biri.Hangimiz o günlerde "Cartel bir numara en büyük" demedik ki?

9. Sekiz - 2

88-92'li yaş grubunun günümüzde çıkış bulduğu, yeniden birliktelik duygusunu size hissettireceği bir klip ile karşınızdayız.Onlara yeni Cartel diyenler de oldu.Birliktelikleri belki uzun sürmedi ama bu şarkı hafızalara kazındı.Bir çok başarılı rapçi iki seriden oluşan bu çalışmalarda boy gösterdi.

8. PMC Represents The UNDERGROUND

Sabit bir kamera karşısında ne kadar çok konuya tepki verebilirsiniz? "Aklıma gelen herşeye" dediğinizi duyar gibiyim.İşte bu şarkıda PMC ekibi bunu sizin yerinize yapmış.Bir çok grup halinde videolar çekilmesine karşı, bu klipte birlik beraberlik duygusu içinize işliyor.Patron ağırlıklı bu çalışmada Türkçe Rap'in önde gelen isimleri Hayki, Saian SS, Ados ve bir çok yetenekli isim yer alıyor.

7. Allame - Bir Dakika

Evet prodüksiyon çalışmış diyeceğimiz çalışmalardan biri.Eskişehir'in en önde gelen isimlerinden biri olan Allame, tüm Türkiye çapında da rap severler tarafından çok beğenilen bir isim.Batarya isimli grubuyla çektiği bu sıradşı klipte Lider,Taki, Devia, Leşker, Hasip Aksu gibi bilinen rapçlierde boy göstermiş.

6. Sagopa Kajmer - Vasiyet

Ve geldik ödüllü klibimize, ülkemizin önde gelen müzik kanallarından birinde en iyi klip seçilen bu parçada resimlerle, ufak estantanelerle dönemin savaş olayları, sözlerle harmanlanıyor.Parçayı ustalardan Sagopa Kajmer seslendiriyor.

5. Killa Hakan (ft. Ceza & Sido & Alpa Gun) - Alles Tamam

Normal bir şarkı gibi dinlerken aslında her sözünde bir dokundurma duyacağınız, ufak bir gazete kağıdı veya bir yapışkan kağıdın üzerinde ki bir objenin aslında fazlasıyla bir anlam taşıdığı başarılı bir çalışmaya götürüyoruz sizi. Killa Hakan'a, Türkçe Rap'in en başta gelen isimlerinden olan Ceza ve Almanya'nın başarılı rapçileri Sido ve Alpa Gun eşlik ediyor.

4. Hayki & Patron - Pay

Hey bu adamlar ne böyle diyebilirsiniz ilk bakışta.Veyahut bir Amerikan filminin tanıtımını ya da bir savaş oyununun tanıtımını izlediğinizi ilk anda düşünebilirsiniz.Ama hayır bunlar sakalının her teline kafiye yapabilecek Hayki ve Acun'nun ısrarla görmek istemediği Patron. Herkese göre "sistem" kelimesi Türkçe Rap içinde farklı algılansada bu adamlar sisteme karşı söz yazmayı çok seviyor ve ona karşı isyan etmeyi iyi biliyor. Hayki ve Patron seslendiriyor.

3. Anıl Piyancı & Emrah Karakuyu (ft. Şehinşah) - Git

Evet geldik efektlerin günümüzde ağır bastığı günlere.Yurt dışında ve genel olarak günümüzde çok sık kullanılan sade bir fon önünde çekilmek moda.Ama bu modayı yaparken kimi zaman karakterler, kimi zaman şarkı, kimi zaman efektler yetersiz kalabiliyor.İşte tam o sırada izlediğiniz görüntü size 'basit olmuş' dedirtebiliyor.Ama bu parçada hem müzik, hem klip, hem de efektlerin iyi uyuştuğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.Bu başarılı parçada Anıl Piyancı ve Emrah Karakuyu'ya, Şehinşah eşlik ediyor.

2. Fate Fat - Bizik 3 Final

Dizilere replik, kanallara reklam olan bir parçayla karşınızdayız.İzlerken "vay be" diyeceğiniz akrobatik hareketler ve çılgın bir çete Adana'dan Türkiye'ye merhaba diyor.Serinin üçüncü ve final parçası gerçekten USA'ye meydan okuyacak derecede çılgın bir klip.Adana sokaklarının konu edildiği ve birazda sanatçının kendi hayatını bize tanıtan bu klibi bize Fate Fat sunuyor.

1. Reş - Yeniden Başla (feat. Anıl Piyancı)

Ve geldik bir numaraya, bu klipte fazlasıyla konu var.Şarkı sözlerinde bir an bir gencin hayatı konu olur, isyan eder, biraz sitem, sonrasında ise hayata tutunmak için ilham veren sözler söylenir.Klipte sanatçı ve karakterlerin hareketleri size bir kısa film izletirirken, bir de "helal olsun" dedirtecek duygu yüklemeleri hissettirir. Zengin ve varoş sokaklar anlatılırken, sokaktaki esnafı, engellisi, emekçisi, atama bekleyen memuru, hasta insanlarımızı ve genel olarak memnun olmadığımız sıkıntılara karşı duran bir klip var karşımızda.Klibin hiphop kültürünün vazgeçilmezi olan grafitti ile anlatması ayrı bir mana katarken çalışmaya, Aga-B ve Dj Suppa gibi camiada başarılı işlere imza atan isimlerde karakterler canlandırmış.

Klibi göze en hoş getiren sahnelerden biri ise final sahnesi. Oluşan büyük bir ateş ve dertlere birazda Türkçe Rap ile veda etmek ayrı bir hava katmış. Ödül alabilecek kıvamda bir çalışma olmuş. Şarkıyı bize Reş seslendirirken, Anıl Piyancı'da ona eşlik etmiş.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
blackgrey

içeriği hazırlayana reş yada kim hazırladıysa reş diye birini bir numaraya koymak için sağlam para almış ama kendine koyulacanıda göze alacağı bi miktar

ramazan-yaman

7 senedir rap dinlerim cidden rezil etti yeni nesil daha ne diyim hepinize yazıklar olsun. Siz ne yaşadınız da 1 numaraya Reş - Yeniden Başla kadar oldunuz cidden boş insanlarsınız

turkcerap

Yukarıda Ceza'nın hiç olmadığını vurgulayan arkadaşlar için şunları söylemek istiyorum. - Herkesin aklında "Suspus" parçası neden yok acaba, diye bir düşünce var. Fakat yazının tarihine bakarsanız "Suspus" neden yok anlarsınız. - Onun dışında Ceza'nın tek başına değilde "Alles Tamam" şarkısında olduğunu ve Ceza hakkında "Türkçe Rap'in en başta gelen isimlerinden olan Ceza" olarak bahsedildiğinin altını çizmek isterim. Ceza'nın "Sevgi İşleyin" parçası bu listede olmalıydı, bu da benim unutkanlığım olmuş.Yeni bir yazıda telafi etmek üzere. Teşekküler.

anil-cinar-koksal

Norm niye yok birader ? Çıktık Yine Yollara klibi bence o imkanlara göre gayet başarılı bir çalışma

turkcerap

Mutlaka öyleler, onlarca başarılı çalışma ve isim var Türkçe Rap adına. Asla isim veya grup seçimi yapılmamıştır. Aynı tarzlar, aynı konular, farklı dönemlerden günümüze değişimler, görsellerdeki mesajlar, anlamlar vb gibi kriterler arasından seçmeler yapılmıştır. Herkes daha çok sevdiği yada benimsediği sanatçıları listede görmek istiyor. Tabi bu seçimlerde hepimizin farklı görüşleri olduğu için mutlaka ayrışmalar oluyor. Ama dediğim gibi asla bir kasıt yoktur Anıl Bey. Farklı bir yazıda görüşmek üzere :)

okan-gunduz

Fate Fat Ulan :)

Görüş Bildir