Görüş Bildir
Haberler
TBMM'de 2016 Nasıl Geçti?

TBMM'de 2016 Nasıl Geçti?

ATKN
24.12.2016 - 18:20 Son Güncelleme: 24.12.2016 - 20:35

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2016 yılının Türkiye Büyük Millet Meclisi için de oldukça hareketli bir yıl olduğunu söylemek mümkün. Şüphesiz bu yıl Meclis'e de 15 Temmuz'daki darbe girişimi damga vurdu. Meclis bombalanırken, Genel Kurul'dan 'demokrasiye sahip çıkılması' çağrısı yapıldı; birlik, bütünlük mesajı verildi.

2016'nın Meclis'te nasıl geçtiğine yakından bakalım...

İçeriğin Devamı Aşağıda

4 Ocak

4 Ocak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni anayasa, TBMM İçtüzüğü, bütçe ve reformlarla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Mecliste bir araya geldi.

25 Ocak

25 Ocak

Yeni anayasa çalışmalarını yürütecek TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonunun üyeleri belirlendi. 

Mecliste grubu bulunan 4 partiden eşit temsille ve üçer milletvekilinden oluşan komisyonun başkanlığını, TBMM Başkanı İsmail Kahraman yaptı.

4 Şubat

4 Şubat
İçeriğin Devamı Aşağıda

Anayasa Mutabakat Komisyonu, ilk toplantısını yapmak üzere TBMM Başkanı İsmail Kahraman Başkanlığında toplandı.

10 Şubat

10 Şubat

Aralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de olduğu bazı milletvekillerine ait 40 dosya, TBMM Başkanlığına sunuldu. 

Meclise gelen dosya sayısı 418'e ulaştı.

17 Şubat

17 Şubat

TBMM Genel Kurulunda, Ankara Merasim Sokak'ta askeri servis araçlarının geçişi sırasında yapılan terör saldırısına ilişkin, AK Parti, CHP, HDP ve MHP Grup başkanvekilleri ortak bildiri yayınlanması konusunda görüş bildirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

24 Şubat

24 Şubat

MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, MHP'nin olağanüstü kongreye genel başkan tarafından götürülmesini istediklerini ifade ederek, bunun herhangi bir kişi ya da grubu desteklemek için yapılmış bir talep olmadığını, bir demokrasi talebi olduğunu söyledi. 

Özdağ, Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifasına ilişkin dilekçeyi de genel merkeze ilettiğini bildirdi.

3 Mart

3 Mart

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, terörle topyekün mücadele edilmesi gerektiğini belirterek, partisinin TBMM Adalet ve Anayasa komisyonları üyelerinin, Karma Komisyonun toplanarak dokunulmazlıkla ilgili fezlekeleri gündemine alması ve görüşmesi için TBMM Başkanlığına müracaat ettiklerini bildirdi.

4 Mart:

4 Mart:
İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP Yüksek Disiplin Kurulu, 'bir milletvekilinin, odasındaki Atatürk resmini indirdiği' iddiasıyla ilgili Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın, partiden kesin ihracına karar verdi. 

Nazlıaka, hakkındaki ihraç kararının hukuksuz olduğunu savunarak, 'Ancak ben bunu yargıya taşıyarak, tekrar partime dönmeye çalışacağım. Çünkü yanlış hesap Bağdat'tan döner.' dedi.

9 Mart

9 Mart

HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile HDP'nin İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkcü, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Hakkari Milletvekili Selma Irmak hakkında 'dokunulmazlıklarının kaldırılmasını' içeren fezlekeler TBMM Başkanlığına geldi.

23 Mart

23 Mart

MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, MHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayacağını söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

24 Mart

24 Mart

Karaman'daki skandalın ardından TBMM Genel Kurulu'nda, çocuklara yönelik her türlü istismar iddialarının araştırılarak, alınması gereken tedbirlerin tespit edilmesi ile çözüm yollarının geliştirmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması kabul edildi.

28 Nisan

28 Nisan

Dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişiklik teklifinin görüşüldüğü TBMM Anayasa Komisyonunda, AK Parti ile HDP'li milletvekilleri arasında yumruklu kavga çıktı.

17 Mayıs

17 Mayıs
İçeriğin Devamı Aşağıda

TBMM Genel Kurulunda, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerine başlandı. Teklifin maddelerine geçilmesine ilişkin gizli oylamaya 536 milletvekili katıldı. 

Oylamada; 348 milletvekili kabul oyu kullanırken, 155 ret oyu çıktı. 8 milletvekilinin çekimser kaldığı oylamada, 25 oy da boş çıktı. Daha sonra teklifinin 1. maddesi, 350 oyla kabul edildi.

20 Mayıs

20 Mayıs

TBMM Genel Kurulu, dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur görüşmelerini başlandı. 

İkinci turda, 1. madde 373, 2. madde 374 oyla kabul edildi. Teklif 376 oyla kabul edilerek yasalaştı.

29 Mayıs

29 Mayıs

AK Parti Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım başkanlığında kurulan 65. Hükümet, TBMM Genel Kurulunda güvenoyu aldı. 

65. Hükümet'in güven oylamasına 453 milletvekili katıldı. 

65. Hükümet; 138 ret oyuna karşılık, 315 oyla güvenoyu aldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

2 Haziran

2 Haziran

AK Parti, CHP ve MHP; Alman Federal Meclisinin, Ermeni iddialarına yönelik karar tasarısını kabul etmesine ilişkin yaptıkları ortak açıklamada, 'Almanya Federal Meclisinin, 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan tehcirle ilgili asılsız Ermeni iddialarını esas alan haksız kararını, yüce Türk milletinin temsilcisi olan bizler kabul etmiyor, esefle kaşılıyor ve şiddetle kınıyoruz.' denildi.

22 Haziran

22 Haziran

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, görevinden istifa ettiğini ve bunu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye ilettiğini açıkladı.

28 Haziran

28 Haziran
İçeriğin Devamı Aşağıda

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'Hukuken 10 Temmuz’da Genel Başkan ve Genel Merkez Organlarının seçiminin gerçekleşmesi şu aşama ve tablo karşısında mümkün değildir.' dedi.

15 Temmuz

15 Temmuz

FETÖ akşam saatlerinde darbe girişiminde bulundu. 

FETÖ'nün darbe girişiminde bulunduğu sırada, TBMM Başkanı İsmail Kahraman Genel Kurulu açarak hitap etti. 

Ardından Genel Kurulda bulunan AK Parti, CHP ve MHP temsilcileri de birer konuşma yaptı.

Genel Kurul çalışmaları sürerken Meclis'e ilk bomba saat 02.34'te, ikinci bomba ise 15 dakika sonra atıldı. Saldırıda 2’si ağır 12 polis memuru ile bazı Meclis çalışanları yaralandı, Meclis büyük hasar gördü. TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Genel Kuruldaki milletvekilleri Meclis sığınağına indi.

TBMM Genel Kurulu saat 17.00’de toplandı. Genel Kurulda; dinleyici olarak katılanlar arasında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Hakkı Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Danıştay Başsavcısı Halil Yılmaz, Askeri yargı mensupları, YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Sefa Kapıcıoğlu, bazı üniversitelerin rektörleri ile TOBB, Memur-Sen ve TESK başkanları, yabancı misyon şefleri de yer aldı.

TBMM Genel Kurulunun, darbe girişimi nedeniyle yaptığı olağanüstü toplantıya dakikalar kala binlerce kişi Meclise yürüyerek, Çankaya kapısından yerleşkeye girdi ve darbe karşıtı sloganlar attı.

FETÖ’nün darbe girişimine karşı TBMM'deki dört siyasi parti ortak bildiri yayınladı. Bildiride, 'Herkes bilmelidir ki bugün olduğu gibi gelecekte de milletimize, milli iradeye, Gazi Meclise uzanacak her el, karşısında TBMM'nin çelikten iradesini bulacaktır.” ifadesi kullanıldı.

Başbakan Yıldırım, Mecliste toplanan vatandaşlara hitabında, herkesi, ikinci kez 'demokrasi nöbeti' tutmak için Kızılay Meydanı'na davet etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

21 Temmuz

21 Temmuz

Bakanlar Kurulunca ilan edilen ve Resmi Gazete'de yayımlanan olağanüstü hal (OHAL) kararıyla ilgili Başbakanlık tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. 

Başbakan Binali Yıldırım, devletin millete değil, kendisine olağanüstü hal ilan ettiğini belirterek, ' Bu olağanüstü hal ilanıyla devlet içine yıllardan beri kümelenmiş FETÖ çeteleri, terör çeteleri bir bir temizlenecek ve ülkemizin istiklaline, demokrasisine zarar vermeye kalkışan bu mihraklar bir daha ayağa kalkmamak üzere bertaraf edilecektir.' dedi.

24 Temmuz

24 Temmuz

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, FETÖ'nün darbe girişiminde Meclisin bombalanarak ağır hasar görmesinden dolayı, kuvvet komutanlarıyla birlikte TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

26 Temmuz

26 Temmuz
İçeriğin Devamı Aşağıda

TBMM Genel Kurulunda, FETÖ'nün darbe girişimiyle ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına oybirliği ile karar verildi.

23 Eylül

23 Eylül

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak'tan oluşan komisyonun mini anayasa paketi çalışmaları tamamlandı. Komisyon 7 madde üzerinde uzlaştı.

1 Ekim

1 Ekim

Meclis, yeni yasama yılına başladı.

Irak ve Suriye Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. 

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin süresini 30 Ekim 2017'ye kadar uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda görüşüldü. Tezkere, AK Parti, CHP ve MHP'li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

11 Ekim

11 Ekim

TBMM Genel Kurulunda, OHAL'in üç ay uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi kabul edildi.

18 Ekim

18 Ekim

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan ilk ve 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK), TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, kanunlaştı.

25 Ekim

25 Ekim
İçeriğin Devamı Aşağıda

Ankara'nın Kazan ilçesinin adının 'Kahramankazan' olarak değiştirilmesi ve 15 Temmuz'un 'Demokrasi ve Milli Birlik Günü' adı altında resmi tatil ilan edilmesine dair kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

18 Kasım

18 Kasım

Cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda Ceza Muhakemesi Kanununun 213. maddesine bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılması teklifi AK Parti tarafından Meclis'e sunuldu.

Kamuoyunun ve muhalefetin büyük tepkisini çeken teklif, komisyona geri çekildi.

Erken yaşta evliliklerle ilgili skandal teklifin çıkarılmasının ardından 'Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı', TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

29 Kasım

29 Kasım

Başbakan Binali Yıldırım, anayasa çalışmaları ile ilgili olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile en kısa zamanda görüşeceklerini bildirdi.

10 Aralık

10 Aralık

AK Parti'nin anayasa değişikliği teklifi, Başbakan Binali Yıldırım dahil 316 AK Parti milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunuldu.

12 Aralık

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan anayasa değişikliği teklifi, TBMM Anayasa Komisyonuna sevk edildi.

16 Aralık

16 Aralık
İçeriğin Devamı Aşağıda

2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2015 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

AA ve Onedio

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
9
2
2
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Ne ülkeye ne de halka yararı olan bir meclisle karşı karşıyayız. Hepsinin düşüncesi kendileri olmuş, bizi de bir yere sürüklüyorlar. Lakin korkum ve büyük bi... Devamını Gör