Görüş Bildir
Haberler
Tayvan Lideri Tsai'den "ABD İle İlişkiler Hala Sağlam" Vurgusu

Tayvan Lideri Tsai'den "ABD İle İlişkiler Hala Sağlam" Vurgusu

Tayvan Lideri Tsai'den "ABD İle İlişkiler Hala Sağlam" Vurgusu

ANKARA (AA) - Tayvan lideri Tsai Ing-wen, ABD'de geçen ay gerçekleşen yönetim değişikliğine rağmen ilişkilerin sağlam olduğunu belirtti.

Tayvan Merkezi Haber Ajansının (CNA) haberine göre, Tsai, 'Çin Yeni Yılı' dolayısıyla ulusa sesleniş konuşması yaptı.

Tsai, Tayvan'ın en önemli müttefiki ABD ile sağlam ilişkilere sahip olduğunu kaydetti.

Konuşmasında, Çin'le ilişkilere de değinen Tsai, Pekin yönetiminin anlaşmazlıkları çözme konusunda istekli olduğu sürece Tayvan'ın da eşitlik ve saygı çerçevesinde diyaloğa hazır olduğunu ifade etti.

  • Çin-Tayvan anlaşmazlığı

Çin'de 2. Dünya Savaşı'nın ardından çıkan iç savaşta, Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 1949'da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan'a yerleşip 1912'de kurulan 'Çin Cumhuriyeti' iktidarının Ada'da devam ettiğini ileri sürerek, bağımsızlık ilan etmişti.

Bu girişim, Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971'e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin'i temsil etmişti. 1950'ler ve 1960'larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti'nden Çin Halk Cumhuriyeti'ne çevirmesinin ardından 1971'de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada, Pekin hükümetinin 'Çin'in tek meşru temsilcisi' kabul edilmesiyle Tayvan'ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.

Pekin yönetimi, 'Tek Çin' ilkesini benimseyerek, Çin'i uluslararası toplumda sadece kendilerinin temsil ettiğini savunuyor ve Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakilen diplomatik ilişkiler kurmasına, BM'de ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

Kaynak: aa:text:20210209:23707859
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın