Görüş Bildir
Haberler
Suriyeli Mülteciler İçin Düzenlendiği Söylenen Uygulamalar Gerçekten Var mı?

etiket Suriyeli Mülteciler İçin Düzenlendiği Söylenen Uygulamalar Gerçekten Var mı?

Penny
24.03.2018 - 17:47

Suriyeli mülteciler ile ilgili her gün yeni bir haberle karşılaşıyoruz. Bu haberlerin nerdeyse hepsi büyük sansasyonlara sebep oluyor. Peki Suriyeli mülteciler hakkında gördüğümüz o haberler gerçekten doğru mu? Suriyeli mülteciler için düzenlendiği söylenen uygulamalar gerçekten var mı?

Kaynak: http://multeciler.org.tr/suriyeli-mul...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

1. Suriyelilerin telefon faturasını devlet ödeyecek.

1. Suriyelilerin telefon faturasını devlet ödeyecek.

DOĞRUSU: Göç İdaresi tarafından “ankesörlü telefonlarda” kullanılmak üzere dağıtılacak olan telefon kartları Türkiye’de yaşayan Suriyeliler için değil, Geri Gönderme Merkezleri'nde sınır dışı edilmek üzere bekleyen tüm yabancılar içindir. Amaç bu kişilerin kendi konsoloslukları ve ülke makamlarıyla belge temini için görüşmelerinin sağlanarak haklarında yapılan sınır dışı işlemlerinin hızlanmasını sağlamaktır. Bu projenin finansörü Avrupa Birliği üye ülkeleridir.

'Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.'

2. Suriyeliler devletten maaş alıyor.

2. Suriyeliler devletten maaş alıyor.

DOĞRUSU: KIZILAYKART ile yapılan yardımlarda kartın üzerinde bulunan logolara dikkat etmemiz gerekiyor. Suriyeli mültecilere verilen kartların üzerinde Avrupa Birliği logosu bulunmaktadır. Üzerinde Avrupa Birliği logosu bulunan projelerin finansörü Avrupa Birliği üye ülkeleridir. Suriyeliler Türk hükûmetinden maaş almamaktadır.

'Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.'

3. Suriyeliler istediği üniversiteye sınavsız giriyor.

3. Suriyeliler istediği üniversiteye sınavsız giriyor.

DOĞRUSU: Üniversite konusunda Suriyeli öğrenciler için özel bir düzenleme yoktur. Amerikan vatandaşı olan bir öğrenci Türkiye’de hangi haklara sahipse bir Suriyeli öğrenci de aynı haklara sahiptir. Türkiye’de üniversiteye gitmek isteyen tüm yabancı uyruklu öğrencilerin “Türkiye Bursları”, 'Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı' veya 'Yatay Geçiş' şartlarını sağlamaları gerekmektedir. 

'Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.'

4. Suriyeliler arabaları için vergi ödemiyor.

4. Suriyeliler arabaları için vergi ödemiyor.

DOĞRUSU: Trafik şube veya bürolarına kayıtlı olan motorlu kara taşıtları motorlu taşıtlar vergisine (MTV) tabidir. Herkes gibi Suriyeliler de sahip oldukları araçları için MTV ödemekle, sigorta ve fenni muayene gibi işlemleri yaptırmakla yükümlüdürler. Suriyelilerin araçları için vergi ödememesi, sigorta yaptırmaması veya araç muayenesine gitmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Vergiden muaf olan araçlar MTV kanununda belirtilmiştir. Bu araçlar il özel idareleri, belediyeler, köy tüzel kişilikleri, Türkiye Kızılay Derneği adına kayıt ve tescil edilen taşıtlar, elçilik ve konsolosluk memurlarına ait taşıtlar, sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar, hurda halinde olan araçlar ile müflis bankaların iflas idarelerine ait taşıtlardır.

5. Seçimlerde Suriyeliler de oy kullanacak.

5. Seçimlerde Suriyeliler de oy kullanacak.

DOĞRUSU: Ülkemizde yapılan seçimlerde ve halk oylamalarında oy kullanabilmek için ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan biri seçimlerde asla oy kullanamaz. Hiçbir yabancının seçimlerde oy kullanma hakkı yoktur.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

6. TOKİ evleri Suriyeliler'e bedava verilecek.

6. TOKİ evleri Suriyeliler'e bedava verilecek.

DOĞRUSU: TOKİ’den ev sahibi olmanın ilk şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Suriyeliler Türk vatandaşı olmadıkları için TOKİ’den ev satın alamazlar. TOKİ yabancılara hiçbir koşulda ev satışı yapmamaktadır. Yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan biri parasını ödese bile TOKİ’den ev satın alamaz.

7. Suriyeliler devlet memuru olarak işe alınacak.

7. Suriyeliler devlet memuru olarak işe alınacak.

DOĞRUSU: 657 sayılı Devlet Memurları kanununun 48. Maddesinde açıkça belirtildiği gibi devlet memuru olmanın ilk şartı Türk Vatandaşı olmaktır. Suriyeliler Türk vatandaşı değildirler, Türkiye’de geçici koruma kapsamında yaşamaktadırlar. Bu sebeple memur olma hakları yoktur.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1758
643
299
91
47
32
17
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Gülen Kılıçkaya

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak” yazmışsınız asıl onu açıklayın Suriyelilere vatandaşlık verilecek mi? şimdiye kadar kaç tanesi Türkiye Cumhuriyeti vata... Devamını Gör

Mr Logical

Bence çifte vatandaşlığı olanların da oy kullanma hakkı olmamalı...

Davos Seaworth

Onedio'ya kayyum mu atandı :D

atlas kadar

Sanırım.