Suriyeli Mülteciler İçin Düzenlendiği Söylenen Uygulamalar Gerçekten Var mı?

-

Suriyeli mülteciler ile ilgili her gün yeni bir haberle karşılaşıyoruz. Bu haberlerin nerdeyse hepsi büyük sansasyonlara sebep oluyor. Peki Suriyeli mülteciler hakkında gördüğümüz o haberler gerçekten doğru mu? Suriyeli mülteciler için düzenlendiği söylenen uygulamalar gerçekten var mı?

Kaynak: http://multeciler.org.tr/suriyeli-multec...

1. Suriyelilerin telefon faturasını devlet ödeyecek.

DOĞRUSU: Göç İdaresi tarafından “ankesörlü telefonlarda” kullanılmak üzere dağıtılacak olan telefon kartları Türkiye’de yaşayan Suriyeliler için değil, Geri Gönderme Merkezleri'nde sınır dışı edilmek üzere bekleyen tüm yabancılar içindir. Amaç bu kişilerin kendi konsoloslukları ve ülke makamlarıyla belge temini için görüşmelerinin sağlanarak haklarında yapılan sınır dışı işlemlerinin hızlanmasını sağlamaktır. Bu projenin finansörü Avrupa Birliği üye ülkeleridir.

'Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.'

2. Suriyeliler devletten maaş alıyor.

DOĞRUSU: KIZILAYKART ile yapılan yardımlarda kartın üzerinde bulunan logolara dikkat etmemiz gerekiyor. Suriyeli mültecilere verilen kartların üzerinde Avrupa Birliği logosu bulunmaktadır. Üzerinde Avrupa Birliği logosu bulunan projelerin finansörü Avrupa Birliği üye ülkeleridir. Suriyeliler Türk hükûmetinden maaş almamaktadır.

'Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.'

3. Suriyeliler istediği üniversiteye sınavsız giriyor.

DOĞRUSU: Üniversite konusunda Suriyeli öğrenciler için özel bir düzenleme yoktur. Amerikan vatandaşı olan bir öğrenci Türkiye’de hangi haklara sahipse bir Suriyeli öğrenci de aynı haklara sahiptir. Türkiye’de üniversiteye gitmek isteyen tüm yabancı uyruklu öğrencilerin “Türkiye Bursları”, 'Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı' veya 'Yatay Geçiş' şartlarını sağlamaları gerekmektedir. 

'Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.'

4. Suriyeliler arabaları için vergi ödemiyor.

DOĞRUSU: Trafik şube veya bürolarına kayıtlı olan motorlu kara taşıtları motorlu taşıtlar vergisine (MTV) tabidir. Herkes gibi Suriyeliler de sahip oldukları araçları için MTV ödemekle, sigorta ve fenni muayene gibi işlemleri yaptırmakla yükümlüdürler. Suriyelilerin araçları için vergi ödememesi, sigorta yaptırmaması veya araç muayenesine gitmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Vergiden muaf olan araçlar MTV kanununda belirtilmiştir. Bu araçlar il özel idareleri, belediyeler, köy tüzel kişilikleri, Türkiye Kızılay Derneği adına kayıt ve tescil edilen taşıtlar, elçilik ve konsolosluk memurlarına ait taşıtlar, sakatlık dereceleri %90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar, hurda halinde olan araçlar ile müflis bankaların iflas idarelerine ait taşıtlardır.

5. Seçimlerde Suriyeliler de oy kullanacak.

DOĞRUSU: Ülkemizde yapılan seçimlerde ve halk oylamalarında oy kullanabilmek için ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan biri seçimlerde asla oy kullanamaz. Hiçbir yabancının seçimlerde oy kullanma hakkı yoktur.

6. TOKİ evleri Suriyeliler'e bedava verilecek.

DOĞRUSU: TOKİ’den ev sahibi olmanın ilk şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Suriyeliler Türk vatandaşı olmadıkları için TOKİ’den ev satın alamazlar. TOKİ yabancılara hiçbir koşulda ev satışı yapmamaktadır. Yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan biri parasını ödese bile TOKİ’den ev satın alamaz.

7. Suriyeliler devlet memuru olarak işe alınacak.

DOĞRUSU: 657 sayılı Devlet Memurları kanununun 48. Maddesinde açıkça belirtildiği gibi devlet memuru olmanın ilk şartı Türk Vatandaşı olmaktır. Suriyeliler Türk vatandaşı değildirler, Türkiye’de geçici koruma kapsamında yaşamaktadırlar. Bu sebeple memur olma hakları yoktur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
waltor

Yukarıda bazı haberleri ilk defa duydum ama konu üzerinde en önemlisi bana göre oy kullanma olanağıdır ve yukarıdaki tüm maddelerin belirli kanunlara uygun olması ile gerçekleşebileceği yazıyor . Sanki bu devirde kanun üstünlüğü ilkesi ön plandaymış gibi kandırmayın boşuna kimseyi , tabi yersen farklı .

Gizli Kullanıcı

Bu konunun bu şekilde burada işlenmesi beni şaşırttı.

saim-tuncel

Yersen?!

ugrozdmr23

Gargara yaparsın

boq

Bu ülke Çanakkale de Sakarya da yurdun 4 bir tarafında düşmanla savaştı. Kim vatanı için ölmeyi bırakıp başka ülkeye kaçtı. Vatanını bayrağını bırakıp kaçan bizden değildir. Ülkemde hain istemiyorum... Acilen yalamalığı bırakman gerek. Sana bir doz Atatürk öneriyorum

fikret-abi

Editör alt soy üst soy sorgulamada Suriyeli çıkmış galiba hahahahaha

Görüş Bildir