Suriye'de Türk Askerine Düzenlenen Saldırıda Yaşananlar Dış Basında Nasıl Yer Aldı?

780PAYLAŞIM

Ülkemizin başı sağ olsun...

Dün gece İdlib'deki Türk askerlerine yönelik hava saldırısında 33 askerimiz şehit düştüğünü öğrendik ve büyük bir acıyla sarsıldık.

👇

İdlib'de Türk Askerlerine Saldırı | Hatay Valisi: '33 Şehit, 32 Yaralımız Var' - onedio.com
İdlib'de Türk Askerlerine Saldırı | Hatay Valisi: '33 Şehit, 32 Yaralımız Var' - onedio.com

Bugün ise şehit olan askerlerimizin isimleri ve kimlikleri açıklanırken, ailelerine de acı haber ulaştırılmaya başlandı.

👇

Acı Haber Ailelere Veriliyor: İdlib'de Şehit Düşen Askerlerimizin Kimlikleri Açıklanmaya Başlandı - onedio.com
Acı Haber Ailelere Veriliyor: İdlib'de Şehit Düşen Askerlerimizin Kimlikleri Açıklanmaya Başlandı - onedio.com

Aldığımız bu acı habere dış basında da yer verildi, işte dış basında yer alan haberler:

#1 BBC: "Suriye Savaşı: Idlib'deki saldırıda 33 Türk askeri öldürüldü."

BBC'de yer alan haberde ayrıca Türkiye'nin de 200 hedefi vurduğu ve 309 Suriyeli askerin de 'etkisiz' hale getirdiği yer alıyor. Rusya'nın Türk askerlerine olan saldırı ile ilgisinin olmadığı iddiası ve saldırının arkasındaki ismin Suriye olduğu da belirtildi.

#2 The Guardian: "Suriye, Idlib'deki saldırıda düzinelerce Türk askeri öldürüldü."

Dün yaşananlar The Guardian'da, Suriye'deki ilk günden beri Ankara'nın en kötü günü olarak adlandırıldı. Aynı zamanda Hatay Valisi Rahmi Doğan'ın ambulanslara saldırıldığını açıklaması da haberin detayları arasında.

#3 The New York Times: "Suriye'deki Türk Kuvvetlerine hava saldırısı..."

The New York Times bu saldırının Türkiye ve Rusya arasında birebir bir sorun çıkaracağını belirtirken, Türkiye'nin direkt olarak Rus hükümetini suçlamaktan kaçındığını söyledi. Nedenin ise daha güçlü olan Rus ordusu ile yüz yüze gelmek olduğunu belirtti.

#4 Reuters: "Türkiye, askerlerinin öldürülmesinin ardından sığınmacıların Avrupa'ya geçişini durdurmayacağını belirtti."

Reuters, ismini açıklamadığı bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde Suriyeli sığınmacıların Avrupa ülkelerine geçişlerine Ankara'nın engel olmayacağını ve güvenlik güçlerinin Avrupa ülkelerine giriş yapmaya çalışan Suriyeli sığınmacıları geri döndürmeyeceğini belirtti.

#5 The Wall Street Journal: "Türk birlikleri, Suriye’nin son isyancı kalesine savaşta kaybetti."

The Wall Street Journal'da yer alan haberde şehit olan ve yaralanan asker sayıları yer alırken, Türkiye'nin savaşta kaybettiği cümlesi en çok dikkat çeken kısım oldu.

#6 Financial Times: "33 askerin öldürülmesi Türkiye'nin Suriye'deki en kötü günü oldu..."

Financial Times, bu durumun topyekûn bir çatışma riskinin ortaya çıktığını yazdı ve şehit haberinin ardından Türkiye'nin artık sığınmacıların Avrupa ülkelerine geçişine engel olmayacağı haberine değindi. Ve kaybedilen asker sayının kesin olmadığını en az 33 olduğunu vurguladı.

#7 Agence France-Presse (AFP): "Suriye, Idlib'de 33 Türk askeri öldürüldü."

AFP, ilk başta şehit olan asker sayısını 22 olarak girdi ve kısa bir süre sonra güncelledi.

#8 The Telegraph: "Hava saldırısı Suriye'de 33 Türk askerini ölümüne neden olurken, Rusya saldıran askerlerin 'teröristler' arasında olduğunu söyledi."

The Telegraph, dün gece gerçekleşen hava saldırısı zaten arası gergin olan Ankara ve Moskova'nın daha da gerileceğini belirtti. Haberin devamında, saldırının suçlusu olarak Rusya görülürken, Rusya bu hava saldırısının arkasında kendileri olmadığını, Suriye olduğu yer aldı.

#9 Independent: "Türkiye İdlib ihtilafında ağır kayıplara uğradı, Suriye hava saldırısında 29 asker öldürüldü."

Saldırının detaylarının yer aldığı haberde, Türkiye'nin barındırdığı mültecilere de yer verildi.

#10 Associated Press (AP): "Türk yetkililer Suriye'nin kuzeybatısındaki hava saldırısında askerlerin hayatını kaybettiğini açıkladı, bir gündeki en büyük kayıp."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
calmnharm

Bir baba hayal edin ki bir gecede 33 çocuğu öldürülüyor,o baba cinnetten başka ne kusar ama böyle bir cinnet modu hala göremiyorum verilen karşılıklarda

gamzecandan1907

bu ülkenin insanına düşmanını açıklama borcunuz var sizin! kime neye karşı savaşıldığını düşmanın kim olduğunu bilmeden bir olamayız. yeter artık gizlediğiniz kimden neyi gizliyorsunuz? bizim evlatlarımız onlar.. yabancı kaynaklar bile daha gerçekçi haber yapıyor yazık size.

hadi-canim-sen-de

tayyip hariç herkes açıklama yapıyor. asıl sen çıkıp bunun hesabını vermen gerek ey amerika ay putin katil esad demekle olmuyormuş dimi

f.can

Türk'ün Türk'ten başta dostu YOKK...

grwitcheen

Böyle haberlerin geleceğini biliyorduk. Askerlerin bir hiç uğruna öleceği belliydi. Kusura bakmayın ama Suriye'den bize hayır gelmedi ve gelmeyecek de. Kendimizi geliştireceğimize ilkel Orta Doğu toplumu olmayı KENDİMİZ SEÇİYORUZ.

Görüş Bildir