Şunu Elden Ele Uzatalım: İşte Yerel Seçim Günü Dikkat Etmeniz Gerekenler!

590PAYLAŞIM

Yaklaşık 57 milyon seçmen yerel yöneticileri seçebilmek için 31 Mart Pazar günü sandığa gitmeye hazırlanıyor. Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde oyların geçersiz sayılmaması, demokratik hakkın doğru bir şekilde kullanılabilmesi için seçmenlerin dikkat etmesi gereken önemli noktaları derledik...

Kaynak: 1, 2, 3

1. Bulunduğunuz ile göre oy verme saatlerine dikkat edin.

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis olmak üzere 32 ilde seçmenler 07.00-16.00; diğer illerde 08.00-17.00 saatleri arasında oyunu kullanabilecek.

2. Oy verme saati bitse bile sandığa zamanında ulaştıysanız sırada bekleyin.

Yukarıda belirttiğimiz illerin saatlerine uygun şekilde sandığa varan her seçmen başkan tarafından sayıldıktan sonra sırada bekleyerek oyunu kullanabilecek.

3. Sandığa gitmeden önce oy kullanacağınız yeri mutlaka öğrenin.

Seçmen bilgi kağıdı eline ulaşanlar bunlar aracılığıyla, ulaşamayanlar ise Yüksek Seçim Kurulu’nın internet sitesinden, e-Devlet kapısından ya da Seçmen Sorgulama mobil uygulamasından oy kullanacağı yer ve sandık numarasını öğrenebilecek.

4. T.C. kimlik numaranızın bulunduğu kimlik belgenizi yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Seçmenlerin 31 Mart Pazar günü oy kullanırken yanına Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan kartlardan birini; geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğiniz tereddüte yer bırakmadan ortaya koyan resimli resmi bir belgeyi yanında bulundurması gerekecek.

5. Seçmen kağıdınızı yanınızda bulundurmanız zorunlu değil, bu belge olmasa bile oyunuzu kullanın.

Seçmen bilgi kağıdı yalnızca seçmenleri bilgilendirmek üzerine gönderildiği için bu belgenin getirilmesi zorunlu olmayacak.

6. Cep telefonu ya da benzer bir teknolojik cihazla oy verme kabinine girmeyin.

Sandık kurulu görevlisi seçmenin kimlik kartını aldıktan sonra listede ismini bulacak ve kontrollerini sağladıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü vererek kabinde oy kullanmasını isteyecek. Bu sırada seçmenin kabinde cep telefonu, fotoğraf ya da film makinesi gibi görüntü kaydedici ya da haberleşme sağlayıcı bir cihaz bulundurması yasak olacak. Bu tip cihazları oy verme işlemi bitene kadar sandık kuruluna teslim edilecek.

7. Oy pusulanızı mutlaka kontrol edin.

Oy pusulasında yırtık, işaret ya da yazı olması durumunda sandık kurulu uyarılacak. Pusulaya TERCİH ya da EVET mührü dışında herhangi bir şey yazılması durumunda oy geçersiz sayılacak. Verilen zarfa birleşik oy pusulasından başka herhangi bir şey konulmayacak. Yanlış oy kullandığını söyleyen seçmene yeni pusula verilmeyecek.

8. Kullanılacak birden fazla pusulayı tek zarfa koyun.

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'daki seçmenler büyükşehir belediye başkanı, belediye başkanı, belediye meclis üyeliği ile muhtarlık ve ihtiyar heyeti için oy kullanacak. Büyükşehir olmayan illerde ise il genel meclisi üyeliği, belediye başkanı, belediye meclis üyeliği ve muhtarlık ve ihtiyar heyeti için oy verilecek. Köylerde ise il genel meclisi üyeliği ile muhtarlık ve ihtiyar meclisi için oy atılacak. Tüm oy pusulaları tek zarfa konulacak.

9. Oyunuzu kullandıktan sonra kabinde fazla zaman geçirmeyin.

Kapalı olan kabinden seçmen çıkmadığı sürece oraya kimse girmeyecek. Fazla kalan seçmenler kurul başkanı tarafından uyarılacak, uyarılara rağmen kabinden ayrılmayanlar çıkarılacak.

10. Oyunuzu kullandıktan sonra sandık kurulu görevlilerinin gösterdiği yeri imzalamayı unutmayın.

Seçmen, zarfı sandığa atıldıktan sonra listedeki adının karşısına imzasını atacak.

"Nasıl oy kullanacağım?" diyorsanız...

Belediye başkanı seçimleri için verilen oy pusulalarında partilerin amblemleri ve adayların isimleri olacak. Oy vermek istediğiniz partinin altına mührünüzü basmanız gerekiyor. Muhtar seçimlerinde ise oy kullandığınız yerde bulunan muhtar pusulalarından yalnız birini zarfa koymalısınız. 

  • T.C. kimlik numaranızın bulunduğu belgenizi aldıktan sonra sandığınıza gidin.

  • Birleşik oy pusulanızı, zarfınızı ve mührünüzü alıp kontrol ettikten sonra kabine girin.

  • Pusulanızda tercih ettiğiniz bölüme mührü bastıktan sonra pusulayı zarfa yerleştirin.

  • Kabinden çıkıp sandığa gidin ve zarfı atın.

  • Sandık seçmen listesinde isminizin karşısına imza atın.

  • En önemlisi demokratik hakkınızı kullanın ve oy verin.

Seçimin güvenliğiyle ilgili endişe taşıyorsanız...

Oyunuzu kullandıktan sonra haklarınızı merak ediyorsanız...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emsalden-misal-olmaz.

hile hurda var diyenlere sadece gülüyorum. O zaman sorarlar adama İzmir'i de almak varken niye CHP'ye veriyorlar diye. İnanmayanlar ise sandık başında dursunlar niye durmuyorlar. Sandığı açıp tek tek sayıyorlar ve zaten her partiden birisi var birbirlerine itiraz ediyorlar belli belirsiz oylarda. O oylar toplasan yüzde 2-3 etmez. Çıkmışlar hile diyorlar. İyi de bizzat sayılıyor, tutanak tutuluyor, her parti kendi hesaplar yapıyor. Hani bilgisayar ile falan hesaplansa, oyu sistemden değiştirseler, sonuçta bir ihtimal hile denilirdi. Böyle olacak iş değil. Kabullenin artık.

blizzard

Anlatamıyorsun işte. Onlar zannediyor ki ülkenin çoğunluğu doğru ve yanlışı ayırt edecek kadar aklı başında nitelikli bireyler ama seçimde hile yapıldığı için AKP kazanıyor. Ülkenin yarısının zihnen ölü olduğu gerçeği ile yüzleşmek vatanseverlere ağır geliyor, kabullenemiyorlar.

armagan-gunduz

mesela adıyaman'ın bir köyünde sayılan oyları kim sayıyor, kim tutanağını tutuyor? kim kaydediyor? ya urfa'da, yozgat'ta?

bbbbb

İzmir'i de alsalar çaldıkları bariz ortaya çıkar. Ben geçen seçimde sandık görevlisiydim. Eve döndüğümde saat akşam dokuzdu. Ben eve gittiğimde daha oy çuvalları toplanıp merkeze götürülmemişti bile. Ama eve vardığımda tv'de sandıkların %78'nin açılıp oyların belli olduğunu görünce şaşırdım. Başka okullarda görevli akraba ve tanıdıklarımın da benim işimin bittiği saatlerde işi bitmiş. Üstelik benim yaşadığım şehir İstanbul, Ankara gibi yoğun trafik olan bir şehir değil. Ne ara oylar teslim edildi de açıklandı?

emsalden-misal-olmaz.

köylerde en büyük sorun muhtar seçimlerinde aslında. Ama yarın doğuda bir şehrin köyünde olacağım. Burada da her partiden görevliler olacak. Köyleri fazla karanlık görüyorsunuz. İzmir'de alsalar çaldıkları belli olacakmış olayı güldürdü :) Bir onu alınca fark edileceği için geri kalan hepsinde hile yapıyorlar o zaman :) Çuvalların merkeze gitmesine gerek yok. Siz oyları sayarken verilen oylar ile zaten eş zamanlı siyasi partilerin merkezlerine iletiliyor. Bu esnada haber ajansları da bunları kanallara veriyor. Yapabildikleri en fazla oyları geciktirerek oyları medyaya sunmak. Tıpkı fox tv ile a haberin farklı oranları vermesi gibi. Oylar bittiğinde herkes tek sonuç veriyor. Sandık görevlisi olduğunu söylüyorsun, işte bu yüzden hile olamadığını anlarsın.

sadreddin-bilmez1

videolarda montaj demi :D

bbbbb

Aynen zaten geçen seçimde Niğde'de çuvalların olduğu bina yakılmadı. Çöplerde çıkan oy pusulalarının da haddi hesabı yok. Ayrıca daha çuvallar merkeze gitmeden partilere bu bilgi gidiyorsa neden sanki bütün oylar belli olmuş gibi gitti, çünkü ben işimi bitirip eve gitmeye hazırlandığımda daha okunmayan sandıklar vardı ve bir hayli fazlaydı.

emsalden-misal-olmaz.

Eğer bütün partiler sandık başında olursa oy çalma işlemi tam olarak nasıl olacak? Doğuda ne yazık ki bazı baskılar mevcut ama mesela Niğde demişsin. Bir kaç kişi sandık görevlisiyiz. Ben sen varken nasıl oy çalacağım? Sandık sayısı da belli. Her sandığa görevliler koyuluyor ve senin saydığın senin parti merkezine benim saydığım benim parti merkezime ayrıca ysk kendi görevlileriyle sayımı yapıyor. Sandık başında olmadığınız için böyle atıp tutuyorsunuz. Okuduğunuz haberler ile bir yere varamazsınız. Bu kadar taraflı olmayın. Şu an bir çok büyük şehir neden el değiştirdi? Önceden akp yapıyordu da şimdi de chp mi hile yaptı demeliyiz buna? Oy pusulası çöpten çıktı diye o oylar kimseye gitmez. Birileri sandık başında durmuyorsa zaten başta da durmamalılar.

bbbbb

Bu sefer bazı yerleri CHP'nin alma sebebi eskisi kadar tedbirsiz olmamalarından. Oylar nasıl çalınsın o kadar sandık görevlisi varken diyorsun ama o kadar sandık görevlisi yok. Ben MHP'den sandık görevlisiydim. İyi Parti'den gelen olmadı. HDP ''ben merkeze giderim'' deyince CHP sandık görevlisi gitmedi. Bizde de Cumhur ittifakı var diye AKP sandık görevlisi ''ben giderim senin gelmene gerek yok'' dedi. Oy pusulası çöpten çıktı diye o oylar kimseye gitmez diyerek konuyu önemsiz gibi göstermişsiniz gayet de önemli. Mesela çöpteki oylar kime aitse o parti oy kaybetmiş olur nasıl önemsiz olmaz. Bir de sandık başında olmadığınız için demişsiniz de sırf kazanmak için çirkefe yatan, manipülasyon yapan kişileri kayırmak için asıl siz bilip bilmeden konuşmayın. Laf salatası yaparak konuyu dağıtıyorsunuz.

bbbbb

Ha bu arada hala oy çalınan yerler de var mesela Balıkesir, Bursa, Muş gibi illerde.

emsalden-misal-olmaz.

Akp kazandığı için mi çalınmış oluyor o şehirlerde :) önceki seçimlerde de gerekli tedbirler alındı, kaç sandık başında durdun ki diyorsun bunu. Öyle kolay olmuyor bu işler.

bbbbb

Ne söylesem anlamayacaksın çünkü aktrollere laf anlatılmaz. Halkın seçimine bile saygınız yok. Adamlar kazandı ama geçersiz oy bahanesiyle belediyeden evrak kaçırsınlar zaten, tam onlara yakışacak hareket. Ayrıca neden AKP sonuca itiraz edince kabul ediliyor da AKP'nin kazandığı bazı il ve ilçelerde sonuca itiraz edilince diğer partilere aynı şans verilmiyor? Gerçekten Allah korkusu olan bunlara göz yummaz.

emsalden-misal-olmaz.

akp ye karşı yapılan itirazların kabul edilip bazı yerlerde edilmediği gibi aynı durum başka partiler için de yapıldı. eğer ysk itirazın sonucu değiştirmeyeceğini düşünürse durdurabilir. Sürekli söylediklerine cevap veriyorum, sen başka bir konuya geçiyorsun. Yasal süreç, gün vs şeyler bulunmakta. İtiraz varsa ve kabul edilirse elbette mazbata verilmez birisine. Her şey görüldüğü kadarıyla kuralıyla giderken, arka planda bir şey varsa bile bilmediğimiz orta da olan bir şeyler hakkında atıp tutuyoruz.

bbbbb

Ya Allah aşkına sanki YSK çok tarafsız da. Biz bilmiyoruz neyin ne olduğunu zaten. AKP'ye karşı yapılan itirazlar nerede kabul edilmiş? Çünkü ne geçen seçimlerde ne de son seçimde AKP'ye itiraz edilip de oylar baştan sayılmadı, seçim baştan yapılmadı. Bence A haber izlemeyi bırakın.

devillmaycry

Din istismarcılarına ve halkın yarısını terörist ilan eden şerefsizlere oy vermeyin. Bu da benden olsun hadi.

emre_akdag

Şu seçim bitse de kafam rahat etse artık. Her yerde parti arabası görmekten reklamlarda parti reklamı görmekten gına geldi kususasım var bir yerlere artık. Pazar bir gelsinde oyu kullanalım da kafamız rahat etsin artık lanet olsun. Seçime de partilere de kafam şişti.

grimlkin

Bu biter ardına bir tane daha dayarlar. Erken merken derken

emre_akdag

5 yıl seçim meçim getirmesinler sadece kafa şişirmekten para gitmesinden başka faydası yok :)

grimlkin

sen iste yakışıklı o iş bende kıps ;)

mustafa-karakoc2

Az kaldı Martın sonu Bahar...

tintin

Sen bir oyun peşine düşüp oy kullanacaksın, oylar çalınmasın, hile olmasın diye nöbet tutacaksın sonra seni temsil etmesini istediğin kişi, şey diyecek " Çalınmıştır ama milyon tane de çalınmamıştır. "

Görüş Bildir