Görüş Bildir
Haberler
Sultan Papağanı Nasıl Temizlenir? Sultan Papağanı Nasıl Yıkanır?

Sultan Papağanı Nasıl Temizlenir? Sultan Papağanı Nasıl Yıkanır?

Müge Kakşi
27.10.2021 - 12:27

Bilimsel adı Nymphicus hollandicus olan sultan papağanları kakudugiller familyasına ait olan sarı ve gri renkli kuş türleri arasında yer almaktadır. Sultan papağanlarını diğer papağanlardan ayıran en önemli özellik kafalarında bulunan ibikleridir. Özellikle erkeklerinin taklit yapma yeteneği oldukça fazladır ve cana yakın olarak bilinen sultan papağanları dünyada en çok tercih edilen evcil hayvan türleri arasında yer alıyor. Peki, sultan papağanı nasıl yıkanır? Sultan papağanı nasıl temizlenir? Tüm bu soruların cevabını haberimizde sizler için derledik...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Dünyada kedi ve köpekten sonra en çok tercih edilen evcil hayvan türleri arasında kuşlar yer alıyor. Kuşlarda kendi aralarında çeşitli türlere ayrılmaktadır. Bu türler arasında en dikkat çekici olanlarından bir tanesi de sultan papağanları oluyor. Cana yakın oluşuyla bilinen sultan papağanlarının dikkat çekmesinin nedeni kafalarında bulunan ibikler oluyor. İlk defa sultan papağanı alan kişiler sultan papağanlarına dair bilinmesi gerekenleri araştırıyor. Sultan papağanlarıyla ilgili bilinmesi gereken en önemli özellik banyo konusu oluyor. Sultan papağanını nasıl yıkayacağınıza veya nasıl temizleyeceğinize dair tüm detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz...

Sultan Papağanı Nasıl Yıkanır? Sultan Papağanı Nasıl Temizlenir?

Sultan Papağanı Nasıl Yıkanır? Sultan Papağanı Nasıl Temizlenir?

Dünyada evcil olarak beslenen hayvanlar arasında kuşlar vardır. Kuşlarda kendi aralarında türlere göre ayrılmaktadır. Bu kuş türleri arasında evlerde görmeye alışık olduğumuz sultan papağanları yer alıyor. Diğer papağan türlerine göre kafasındaki ibikle ayrılan sultan papağanları oldukça insancık hayvanlar olarak biliniyor. İlk kez sultan papağanı beslemeye başlayacak kişilerin en merak ettiği konulardan biri de sultan papağanlarının nasıl yıkandığı, nasıl temizlendiği oluyor. 

Birçok papağan türünün derileri doğal olarak yağlıdır, fakat sultan papağanlarının derileri kendiliğinden kurudur ve bu yüzden neme ihtiyaç duyarlar. Bundan dolayı sultan papağanları düzenli olarak yıkanmalıdır. Ayrıca sultan papağanları suyu sevdikleri için banyo yaptırırken herhangi bir sorun yaşamazsanız. Peki sultan papağanını nasıl yıkayacaksınız? 

Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Sultan papağanları için uygun banyo ortamı oluşturmanız onun için yeterli olacaktır, gerisini ona bırakabilirsiniz. Sultan papağanları da diğer kuşlarda olduğu gibi suyun altına elinizle sokup zorla yıkanmaktan hoşlanmazlar. Bunun yerine onun banyo yapabileceği genişlikte bir kaba su koyarak bu kabı da kafesine veya bulunduğu bölgeye koymanız yeterlidir. Fakat suyu kaba ne çok fazla ne de çok az koymalısınız. Orta kararda bir su koyarken aynı zamanda sıcaklığını da ılık olarak ayarlamasınız. Tüm bunların ardından sultan papağanınız severek suya girip kendini yıkayacaktır.

Sultan Papağanı Nasıl Temizlenir?

Sultan Papağanı Nasıl Temizlenir?

Eğer papağanınız henüz kendini yıkamaya alışmadıysa onu temizlemek için bir diğer yöntem ise fısfıslama yöntemidir. Bir spreyin içerisine koyduğunuz ılık suyla papağınızı korkutmadan uzaktan üzerine sıkarak onu ıslatabilirsiniz. Bu şekilde hem kuşunuz temizlenmiş olacak hem de oyun gibi geldiğinden sudan korkmayacaktır. 

Sultan papağanınız yıkandıktan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer özellik ise onun soğukta kalmamasıdır. Yoksa hassas olan papağanız çabucak hastalanabilir. Bu yüzden sultan papağanınızı yıkamak için gündüz ve güneşli günleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Ayrıca kurutma makinasıyla kurutmayı tercih etmemeli yoka bu onları korkutup psikolojisini bozabilir. Bu yüzden havluyla suyunu alıp onu güneşli ve sıcak olan bir yere götürüp orada kurumasını sağlayabilirsiniz.

Aşağıdakiler De İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
5
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın