Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şubatta 'Gözlerimiz Yaşardı': Zam Şampiyonu Kuru Soğan

 > -

Aylar sonra ilk kez eksi çıkan enflasyon, yüzde 0.02 geriledi. Yaşanan düşüşte gıdadaki gerileme ve etteki tavan fiyat uygulaması etkili olurken, Şubat ayında kuru soğandaki yükseliş dikkat çekti.

Enflasyon aylar sonra ilk kez eksi çıktı, şubat ayında enflasyon yüzde 0,02 düştü. Yıllık enflasyon ise yüzde 8,78'e geriledi.

Enflasyon 8 Ay Sonra Ekside - onedio.com
Enflasyon 8 Ay Sonra Ekside - onedio.com

Tüketici fiyatları bazında şubat ayında en yüksek fiyat artışı yüzde 29,18 ile kuru soğanda, en yüksek fiyat düşüşü ise yüzde 31,94 ile domateste görüldü.

Vatandaş alamıyor, pazarcı satamıyor

İstanbul Ticaret Odası: 'Yüzde 42,6 arttı'

İstanbul Ticaret Odası, fiyatı Şubatta en fazla artan ürünün yüzde 42,6 ile kuru soğan olduğunu açıkladı. 

2016 Şubat ayında İTO'nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi'nde yer alan 242 ürünün 83'ünün perakende fiyatı artarken, 42 ürünün fiyatı düştü, 117 ürünün fiyatı ise değişmedi. Gıda maddeleri grubunda yer alan mevsimsel şartlara bağlı olarak fiyatında artış yaşanan kuru soğan 2016 Şubat ayı itibariyle yüzde 42,61 oran ile fiyatı en fazla artan ürün oldu.

TÜİK: 'Yüzde 29,28 arttı'

TÜİK ise, dün soğanın yüzde 29.18 arttığını açıkladı. 

Yeni Yüzyıl gazetesinden Gül Kaba, 2.5 lirayı aşan soğanı pazarcı ve vatandaşlara sordu:

'Vatandaş soğan pahalı diye bize kızıyor ama hal’den kilosunu 1,75’e alıyoruz'

Hüseyin Yalçın (Pazarcı- 23): Yazın soğanın kilosunu 80 kuruştan satıyorduk. Şimdi 2.5 lira. Vatandaş soğan pahalı diye bize kızıyor ama hal’den kilosunu 1,75’e alıyoruz.

Nezahat Yılmaz (Emekli- 54): Pazara gelip her şeyi kiloyla almak için beş bin lira maaş lazım. Hesap kitap yaparak alışveriş yapıyorum. Soğan çok pahalı, kilo ile alamıyorum.

'Devlet fiyatlara el atsın'

Seyit Çetin Türk (Emekli- 71): Pazarda bir kilo bir şey alıp eve gelince keşke yarım kilo alsaydım diyorum. Soğana baktım pahalı. Bu hafta almayacağım. Devlet fiyatlara el atsın.

Refik Kayhan (Emekli- 60): Sadece soğan değil bu kış her şey çok pahalı. Soğanı bol bol kullanamıyoruz. Garibanın olmazsa olmazı kuru soğan.

Fatih Yılmaz (Pazarcı- 50): Fiyatlar bir aya düşer ama biz bu kış çok zarar ettik. Soğanı stoklarda bekletip çürütüyorlar. Aracılar olduğu için pazarda fiyatı yüksek oluyor.

Memmet Güneydaş (Toptancı-42): Tarlalardan soğanları alan büyük depocular piyasayı yükseltmek için ürünleri beklettiler. Ama şu an piyasaya sürüyorlar, düşüş başladı.

Yeni Yüzyıl, AA ve TÜİK

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016İstanbulKitapTürkiye İstatistik KurumuZam
Görüş Bildir