Saykodelik Müzikleriyle Kendilerine Hayran Bırakan Teksaslı Grup Khruangbin’i Tanıyalım

0PAYLAŞIM

Müzik dünyasında son zamanlarda başımıza gelmiş en iyi şeylerden biri olan Khruangbin, müzikleriyle hem zamansız bir deneyim yaşatıyor hem de kendinizi o anın keyfine bırakmanızı sağlıyor. Birçok türün harmanıyla ulaştıkları bu saykodelik müzikle büyülenmemek mümkün değil. #çokbohem ve bir o kadar sıkı bu müziğin arkasındaki üçlüye biraz yakından bakalım.

İşte karşınızda saykodelik müzikleriyle kendilerine hayran bırakan Teksaslı grup Khruangbin!

Khruangbin, Teksas çıkışlı müziğiyle dinleyicisini bambaşka boyutlara taşıyan üç kişilik dev bir ekip.

Teksas'ın Houston şehrinde 2009 yılında vücut bulan üçlü tüm dünyaya dalga dalga yayılmayı kısa sürede başardı. Müziğiyle büyüleyen Khruangbin'e biraz yakından tanıyalım...

Bas gitarda Laura Lee, gitarda Mark Speer ve davulda Donald Johnson'dan oluşan Khruangbin, müziklerinde soul'dan rock'a, funk'tan caz'a dalgalanan güçlü bir atmosfer yaratan bir grup.

Türler arası güçlü ve farklı bir ahenk yaratan grubun saykodelik tınılarıyla hipnotize olmamak pek mümkün değil.

Grubun ismi Khruangbin, Tay dilinden geliyor. Telaffuzu bir nebze zor olsa da dikkat çekici bu kelime "uçak" anlamına geliyormuş.

Khruangbin'in sınırları aşan, "kültürlerüstü" müzikleri esasında 2013 yılında geniş kitlelere yayıldı.

2013 yılında Bonobo, “Late Night Tales" adında toplama bir albüm çıkardı. Bu albümde çiçeği burnunda grubumuz Khruangbin de “A Calf Born in Winter” adlı şarkılarıyla yer alıyordu. O dönem hâlâ bir albüm çıkarmamış olan grup bu şarkısıyla başta Bonobo'nun da etkisiyle İngiltere dinleyicisi olmak üzere çok geniş bir kitlenin dikkatini çok kısa sürede çekmiş oldu.

Büyük festivallerde çeşitli grupların ön grubu olarak çoktan sahne almaya başlayan Khruangbin, 2015 yılında ilk stüdyo albümünü de yayımladı.

"The Universe Smiles upon You" adlı bu albüm Londra merkezli plak şirketi Night Time Stories'den çıktı.

Üç senelik bir aranın ardından 2018'de "Con Todo El Mundo" adıyla çıkardıkları ikinci albümle başarılarını iyiden iyiye pekiştirdiler.

Albümde yer alan şarkılardan bazıları hit TV dizilerinde de yer alınca o güne dek daha niş ve indie olan dinleyici kitlesi bir anda yelpazeyi genişletmiş oldu.

İki albüm sonrası nihayetinde Amerikalı plak şirketi Dead Oceans'ın başkanının da dikkatini çeken Khruangbin, şirketle anlaşarak 2020'de Mordechai adlı albümlerini piyasaya sürdüler.

Şirketin başkanı Phil Waldorf, tesadüfen keşfettiği Khruangbin'den duyduğu ilk anda büyülenmiş. Yaptıkları müziği hiçbir yere koyamadığını, hem zamansızlığı hem de çok "şimdi"de hissettirişiyle bu grubun çok özel olduğunu ifade eden Waldorf, nihayetinde de grubu şirketi bünyesine katabilmeyi başarmış. Bu vesileyle geçtiğimiz yıl çıkan albümleri Mordechai, önceki iki albümlerinin aksine yepyeni bir evde kendisine beden bulmuş.

Üç başarılı albümle, klipleriyle, canlı performanslarıyla dinleyicisine benzersiz bir deneyim yaşatan Khruangbin, önündeki daha uzunca yolunda muhteşem işlere imza atacağına şüphemizin olmadığı bir müzik şahanesi.

Şarkılarına ilk duyduğunuz an vurulucağınız Khruangbin bir Ortadoğu'ya bir Asya'ya bir yeni dünyaya bazen geçmişe bazen tam da olduğunuz güne sürüklendiğiniz, #çokbohem ve saykodelik, kaliteli müziğe aç bünyelerin gözden kaçırmaması gereken adeta bulunmaz Hint kumaşı gibi bir grup.

Khruangbin'in harika şarkılarından birkaçı...

Khruangbin - Cómo Te Quiero

Khruangbin - Friday Morning

Khruangbin - White Gloves

Khruangbin & Leon Bridges - Texas Sun

Khruangbin - Summer Madness

Khruangbin - One to Remember

BONUS: Khruangbin - Geri Dön (Sezen Aksu Cover)

İstanbul'daki konserlerinden kalpleri pıt pıt attıran enfes bir Sezen Aksu coverı...

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir