Şarkı Sözleriyle Ruha, Melodileriyle Kulağa Kendini İşleyen Grup: Düş Sokağı Sakinleri

0PAYLAŞIM

Müzik tarihimizin en kendine has gruplarından biri hiç kuşkusuz Düş Sokağı Sakinleri! Yolculuğu 1993 yılından 2000'lere kadar süren bu grup kısa bir sürede birçok büyülü şarkıya imza attı.

Şarkı sözleriyle ruha, melodileriyle kulağa kendini işleyen grup Düş Sokağı Sakinleri'nden kısaca bahsettik.

Düş Sokağı Sakinleri, Murat Çelik ve Murat Yılmazyıldırım tarafından 1993'te kuruldu.

Müzik kariyerlerine Düş Sokağı Sakinleri'yle başlayan Murat Çelik ve Murat Yılmazyıldırım beraber çalıştıkları süre boyunca yazdıkları şarkı sözleriyle birçok insanın hafızasında unutulmaz eserler bıraktılar. Bu unutulmaz şarkı sözlerinde elbette her ikisinin de yazar olmasının da payı büyüktü.

Düş Sokağı Sakinleri, ilk albümleri Düş Sokağı'nı 1993 yılında yayınlandı.

Sevdan Bir Ateş, Zaman Siler Her Şeyi gibi şarkılar başta olmak üzere grubun kendine has tarzını ortaya çıkarın bu albüm oldukça sevildi. Belki şarkıların sözlerinden belki melodilerden ya da belki de tamamen başka şeylerden, insan bir şekilde kendini Düş Sokağı Sakinleri'nin yaptığı müziğe yakın hissediyordu.

İlk albümlerinin ardından birçok konsere imza atan Düş Sokağı Sakinleri, 1997 yılında Yaşadıkça ve 1999 yılında Üç adlı albümleri çıkardı.

İlk albümde olduğu gibi bu albümlerle de kendi ruhani dünyalarını dinleyicilerine açmaya devam ettiler.

Üçüncü albümleri sonrasında yollarını ayıran Düş Sokağı Sakinleri üyeleri müzikal kariyerlerine solo şekilde devam ettiler.

Düş Sokağı Sakinleri'nden geriye kalmış şahane parçalardan bazıları...

Düş Sokağı Sakinleri - Sevdan Bir Ateş

Düş Sokağı Sakinleri - Ölümler Çıplak Gelir

Düş Sokağı Sakinleri - Gayret Et Güzelim

Düş Sokağı Sakinleri Hüzün Kovan Kuşu

Düş Sokağı Sakinleri - Gitmem Gerek Bu Şehirden

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
semboliksizofrenik

Veremem sana acımı, acılar parkı, düş sokağı, ölümler de benim favorim, her gün birini mutlaka dinlerim üstat

erhan-gizem-gonullu

yalnız içerikte yanlışlıklar var. yaklaşık 15 senedir takip ettiğim ve sıkı hayranı olduğum için biliyorum, hüzün kovan kuşu, ölümler gibi parçalar düş sokağı sakinleri dağıldıktan sonra Murat Yılmazyıldırım'ın solo olarak yaptığı albümlerde olan parçalardır. Solo albümler olmasına rağmen Düş sokağı sakinleri adını kullanmıştır.

bookworm

Yok senin yanlışın var. Düş sokağı sakinleri 3'ün şarkıları bunlar. Birlikte yaptıkları son albüm. Bu albümden sonra ilk solo albümü Murat Yılmazyıldırım çıkardı yanılmıyorsam ''Cennet'' albümü... Çok sonra Murat Çelik ''Seyyah'''ı çıkardı. Sonra zaten Murat Yılmazyıldırım'ı tutamadık her hafta bir albüm çıkarıyordu.

baris-5555

Düş sokağı sakinleri, Yeni Türkü, Ezginin günlüğü özlüyoruz eskileri

bykzlt

Eskimeyen müzik nasıl yapılır :) lise yıllarından beri dinliyorum. Grubun dağılma sebebi olarak Murat Çelik'in dine yönelip günah olduğu için müziği bıraktığı söylentileri çıkmıştı ama daha sonra kendi solo albümlerini çıkarıp "ne yaparsam yapayım müzikten kopmam imkansız" demişti. Serbest vezin ve sembolik şizofreni Murat Yılmazyıldırım'ın ise şarkı sözlerinden budizme yöneldiği fazlasıyla anlaşılırdı. :) Dinlerken depresyona mı giriyoruz daha mı mutlu oluyoruz halen çözemedim.

erhan-gizem-gonullu

çoğu zaman o ayrımı bende yapamamışımdır. sanırım o anlık ruh halimize göre değişiyor. lakin o sözlerle mutlu olmak da çok olası değil sanki üstadım :)

bykzlt

Ters psikoloji :))

semboliksizofrenik

Son bakışta gitmek hiç mümkün değil...

so_far_so_good

20 yıl önce bizim okulda konser verecekler diye çok sevinmiştim ama konseri yarıda kesip dövmüşlerdi adamcağızları. daha sonra sakarya barlarında yılmazyıldırımla tanıştık arkadaş olduk. vay bee. UNUTMADAN; gayret et güzelim ve Gitmem Gerek Bu Şehirden aynı şarkı

burakks

Sakaryada barmı var pavyon olmasın.

Görüş Bildir