Rusya Büyükelçisi Ankara’daki Suikast Sonucu Hayatını Kaybetti...

 > -

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara'da katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Saldırıda üç kişi de yaralandı.  İlk açıklama Rusya'dan geldi, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ankara Büyükelçisi Karlov'un hayatını kaybettiğini açıkladı. Büyükelçiyi vurduktan sonra Arapça ve Türkçe slogan atan saldırganın Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görev yapan Mevlüt Mert Altıntaş olduğu açıklandı. Hem Rusya hem Türkiye Dışişleri Bakanlıkları suikasti bir "terör saldırısı" olarak nitelendirdi. Ortak soruşturma komisyonu kurulacak. Erdoğan ve Putin suikastin bir provokasyon olduğu konusunda hemfikir. Büyükelçi Karlov, Temmuz 2013'ten bu yana Rusya'nın Ankara Büyükelçisi olarak görevini sürdürüyordu. Rusya'dan 18 kişilik bir heyet Karlov suikastini incelemek için Türkiye'de...

Saldırı Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki bir resim sergisi açılışı sırasında gerçekleşti. Açılışın ardından konuşma yapmak için kürsüye gelen bu Büyükelçi Andrey Karlov bu sırada silahlı saldırıya uğradı. Karlov hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya ile ortak soruşturma komisyonu oluşturacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus Büyükelçi Andrey Karlov'a düzenlenen suikast ile ilgili açıklama yaptı.

"Ortak soruşturma komisyonu kuracağız. Gerekli adımlar atılıyor. Karlov ile ilgi atılacak adımlar ailesiyle görüşmeler sürdürülmektedir. Karlov'u Rusya'ya göndereceğiz. İrtibatlarımız devam edecek. Rusya ile ilişkilerimiz çok önemli. Bu ilişkiyi bozmaya çalışanlara sesleniyorum. Beklentileriniz boşa. Boşa bekliyorsunuz. Bizler kararlı bir şekilde mutabakatımızı ortaya koyduk. Bir kez daha Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov'a yapılan saldırıyı nefretle kınıyorum. Biz Rusya ve Türkiye olarak bu konuda kararlıyız."

Putin: 'Alçakça Bir Saldırı, Provokasyon' - onedio.com
Putin: 'Alçakça Bir Saldırı, Provokasyon' - onedio.com

Başbakan Yıldırım: Biri yabancı uyruklu üç kişi yaralandı

Başbakan Binali Yıldırım, suikastla ilgili yaptığı açıklamada saldırıyı kınadı ve birisi yabancı uyruklu üç kişinin yaralandığını açıkladı. 

Yıldırım, bu saldırının Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri bozmaya yönelik olduğunu belirterek, "Bu alçak terör eyleminin faili ve arkasındaki karanlık çevreleri açığa kavuşturmak ve adalete teslim etmek için her türlü çaba gösterilmektedir" dedi. 

Başbakan ayrıca, son zamanlarda Suriye başta olmak üzere Türkiye'nin Rusya ile başlattığı bölgedeki barışı tesis etmeye yönelik çabalara vurguladı.

İçişleri Bakanı Soylu: Saldırgan 2.5 senedir Ankara Çevik Kuvvet'te görevli bulunan Mevlüt Mert Altıntaş

pbs.twimg.com

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da Rus Büyükelçisi'ne yönelik suikast ile ilgili aşağıdaki açıklamayı yaptı: 

"Silahlı saldırı duyulur duyulmaz, Çankaya polis merkezinden polisler olay yerine intikal ettiler. Saldırgana müdahale ettiler. Saldırgan, daha sonra özel harekat polisleriyle girdiği çatışma sonucunda etkisiz hale getirildi. Saldırgan, Manisa Şehzadeler nüfusuna kayıtlı, İzmir Rüştü Ünsa Polis Meslek Yüksek Okulu mezunu, halen Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli, 2.5 senedir bu görevde bulunan Mevlüt Mert Altıntaş.

Bu terör eylemi, Türkiye Rusya ilişkilerine gerçekleştirilmiş bir terör eylemidir. Bu bir provokasyondur. Türkiye Rusya ilişkilerinin en iyi olduğu dönemde gerçekleştirilen bu acımasız terör eylemi Türkiye'ye sıkılmış bir kurşundur. Hain bir eylemdir. Bilinmelidir ki bu suikast, bizi ve ülkemizi derinden üzmüştür. Bu terör olayı, ülkemizi derinden yaralamıştır. Hem Rusya Federasyonu'na, dostumuz Rusya halkına ve kıymetli ailesine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, açıklama sonrası soru kabul etmedi.

Neler yaşandı?

Büyükelçi Karlov, serginin açılış konuşmasını yaparken saldırgan da arkasında duruyordu.

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek, saldırıya ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Büyükelçi konuşurken önce havaya ateş etmiş, ardından büyükelçiyi sırtından vurmuş. Daha sonra havaya ateş ederek salonu boşaltmış, içeride büyükelçi ile baş başa kalmış ve yine ateş etmiş. Daha çıkaramadılar, kendisi de içeride büyükelçi de içeride."

Yayın yasağı getirildi

RTÜK, Başbakanlık tarafından saldırıya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiğini duyurdu.

Saldırgan vurularak etkisiz hale getirildi

Anadolu Ajansı tarafından; Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov'a silahlı saldırıda bulunan  saldırganın, etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Görgü tanığı: 'Saldırgan "buradan canlı çıkmayacağım" dedi.'

'Halep'i unutmayın, Suriye'yi unutmayın' diye bağırdı

Saldırgan “Halep’i unutmayın, Suriye’yi unutmayın. Beldelerimiz güvende olmadıkça sizler güvenliği tadamayacaksınız. Geri çekil, geri çekil beni buradan ancak ölüm alır. Bu zulümde payı olan kim varsa hepsi tek tek hesabını verecek.” diye bağırdı.

Reuters haber ajansına konuşan iki Türk güvenlik kaynağı, Rus büyükelçiyi öldüren silahlı kişinin polis memuru olduğunu ancak aktif görevde olmadığını söylemişti.

Abdülkadir Selvi: Saldırganın El Nusra marşının giriş kısmını bağırdığı söyleniyor

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, CNNTürk televizyonun yaptığı değerlendirmede, Karlov'u vuran saldırganın saldırı sırasında Arapça olarak bağırdığı sözlerin El Nusra örgütünün marşının giriş kısmı olduğunun söylendiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan kınama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "Kaynağı ne olursa olsun bu şiddet eylemini kınıyoruz. Düşüncelerimiz ve dualarımız büyükelçi ve ailesiyle birlikte" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zakharova: 'Bu olayı terör eylemi olarak nitelendiriyoruz'

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zakharova, "Bugün Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi Andrei Karlov, uğradığı saldırı sonucu aldığı yaralardan dolayı yaşamını kaybetti. Bu olayı bir terör eylemi olarak nitelendiriyoruz" dedi.

Zakharova açıklamasında Türk yetkililerle temas halinde olduklarını da söyleyerek, "Yetkililer bize geniş kapsamlı bir soruşturma yapılacağına ve katillerin cezalandırılacağına ilişkin güvence verdiler. Ayrıca konuyu Birleşmiş Milletler gündemine getireceğiz. Terörizmle savaşacağız. Bu olağanüstü dilomat, Andrei Gennadyevich Karlov her zaman kalbimizde olacak" dedi.

Rusya'dan bir heyet incelemelerde bulunmak üzere Türkiye'ye geldi

Suikastin ardından Rusya'dan cinayeti birlikte soruşturma talebi gelmişti.

Rusya'dan incelemelerde bulunmak üzere Türkiye'ye gelen heyetin, bir savcı, iki güvenlik ateşesi, Acil Durum Bakanlığı yetkilileri, adli tıp yetkilileri ve psikologlar olmak üzere 18 kişi olduğu öğrenildi.

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü İrina Kasimova, Karlov'un naaşının bugün Moskova'ya götürüleceğini ifade etmişti.

Çiçekler üzerine fotoğrafı iliştirilen Karlov, 'Yasını Tutuyoruz' sözleriyle anıldı.

Gözaltı sayısı 7'ye yükseldi

Büyükelçi Karlov'u Öldüren Polisin Yakınları Gözaltında - onedio.com
Büyükelçi Karlov'u Öldüren Polisin Yakınları Gözaltında - onedio.com

2013'ten beri Ankara'da görev yapıyordu

1954'te Moskova'da doğan Büyükelçi Karlov  1976'dan beri diplomatik alanda çalışmalarını sürdürüyordu.

Karlov, Temmuz 2013'ten bu yana Rusya'nın Ankara Büyükelçisi olarak görevini sürdürüyordu. Evli ve bir çocuk babasıydı.

AA, AJT, Sputnik, Reuters

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir