Büyükelçi Karlov'u Öldüren Polisin Yakınları Gözaltında

 > -

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu akşam Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'u öldüren saldırganın çevik kuvvette görevli polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş olduğunu açıklamıştı. Saldırıyı düzenleyen Altıntaş'ın annesi, babası, dayısı ve kız kardeşi ve ev arkadaşı polis gözaltına alındı. Olaydan bir gün sonra İzmir'de de 6 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.  İzmir'deki gözaltılar arasında Altıntaş'ın da mezun olduğu polis okulunda 'abi'lik yaptığı öne sürülen bir kişi de bulunuyor.

ABD'li mevkidaşı ile görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da, Kerry'ye hem Türkiye'nin hem de Rusya'nın, saldırının arkasında FETÖ'nün olduğunu bildiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, fotoğrafları saldırının hemen ardından paylaşılmaya başlanan saldırganın kimliğine ilişkin şunları söyledi:

"Saldırgan 24 Haziran 1994, Aydın Söke doğumlu. Manisa Şehzadeler nüfusuna kayıtlı, Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi mezunu, İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksekokulu mezunu ve halen Ankara Çevik Şube Müdürlüğünde görev yapan ve 2,5 yıldır bu görevde bulunan Mevlüt Mert Altıntaş."

Rusya Büyükelçisi Ankara’daki Suikast Sonucu Hayatını Kaybetti... - onedio.com
Rusya Büyükelçisi Ankara’daki Suikast Sonucu Hayatını Kaybetti... - onedio.com

"Beni buradan ancak ölüm alır" dedi, vurularak öldürüldü

Altıntaş, Büyükelçi Karlov'u vurduktan sonra “Halep’i unutmayın, Suriye’yi unutmayın. Beldelerimiz güvende olmadıkça sizler güvenliği tadamayacaksınız. Beni buradan ancak ölüm alır. Bu zulümde payı olan kim varsa hepsi tek tek hesabını verecek.” diye bağırdı.

Altıntaş daha sonra vurularak öldürüldü.

Altıntaş'ın Söke'deki ailesi gözaltında

Altıntaş'ın Söke'deki ailesi gözaltında
Altıntaş'ın Söke'deki ailesi gözaltında

Soylu'nun açıklamasından önce, Altıntaş'ın fotoğrafları sosyal medyada dolaşıma girmişti

Mert Altıntaş'ın Aydın Söke'de yaşayan annesi, babası, dayısı ve kız kardeşi gözaltına alındı ve evlerinde arama yapıldı.

"Benim evladım bunu nasıl yapar?"

Ailenin apartmandaki komşularından Fatih Örsçelik saldırının ardından binaya polis ekiplerinin geldiğini, saldırganın annesine aşağı indirilirken eşlik ettiğini anlattı.

Örsçelik, şöyle konuştu: 

"Kadın şoktaydı, 'Benim evladım bunu yapabilir mi, bunu nasıl yapar?' dedi. Babasını görmedim. Çok kötü durumdaydı, aile perişandı. Saldırıyı gerçekleştiren çocuklarıyla hiç denk gelmedim ama ailesi emekçi insanlar. Yanlarında kalan kızlarının çocuğuna bakıyorlardı. Aile, polisler ilk geldiğinde saldırıyı yapan çocuklarının ölü ele geçirildiğini duymamıştı."

Ayrıca Altıntaş'ın ev arkadaşı olan çevik kuvvet polisinin de gözaltına alındığı öğrenildi.

Suikast soruşturmasında İzmir'de 6 kişi gözaltına alındı

Yürütülen soruşturma kapsamında İzmir'de 6 kişinin daha gözaltına alındığı öğrenildi.

Anadolu Ajansı gözaltındaki kişi sayısının 13'e ulaştığını bildirdi.

Yine Anadolu Ajansı'nın haberine göre İzmir'de gözaltına alınanlardan biri, Altıntaş'ın mezun olduğu İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksekokulu'nda teknisyen yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra emekli olan Süleyman E.

Altıntaş'ın Süleyman E. ile irtibatlı olduğu tespit edildi.

Süleyman E.'nin polis okulunda görev yaptığı dönemde FETÖ mensubu polis adaylarına örgütsel hiyerarşi içerisinde "abi"lik yaptığı ileri sürüldü.

Saldırgan Altıntaş'ın FETÖ üyesi olduğu iddiası

CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programına konuk olan Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Yaşar Hacısalihoğlu, Altıntaş'la ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Hacısalihoğlu, Altıntaş'ın, üniversite sınav sorularının çalınmasıyla ilgili yürütülen soruşturmada şüpheli olduğunu söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek de saldırganın "FETÖCÜ" olduğunu öne sürdü

Çavuşoğlu: "Saldırının arkasında FETÖ var"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ABD'li mevkidaşı Kerry ile yaptığı telefon görüşmesinde hem Türkiye'nin hem de Rusya'nın, saldırının arkasında FETÖ'nün olduğunu bildiğini söyledi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraAydınFETÖİzmirManisaPolisRusyaSuriye
Görüş Bildir