RTÜK'ten Kanal D'ye 'Camdaki Kız' Cezası

 > 
9PAYLAŞIM

RTÜK, Kanal D' de yayınlanan ‘Camdaki Kız’ dizisindeki bazı sahnelerin "manevi değerlere ve genel ahlaka aykırı" olduğu gerekçesiyle kanala para cezası kesti.

Üst Kuruldan yapılan yazılı açıklamaya göre RTÜK, haftalık olağan toplantısında izleme uzmanlarının raporlarını inceledi.

RTÜK üyeleri toplantıda, KRT' yayınlanan "Şimdili Zaman" programına konuk olan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın, yayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, yargı kurumlarına ve AKP'ye yönelik açıklamalarının eleştiri sınırlarını aştığını, aşağılayıcı ve küçük düşürücü nitelikte olduğunu belirterek yayıncı KRT'ye idari para cezası müeyyidesi uygulanmasına karar verdi.

Tele 1'e ceza

Üst Kurul, Tele 1'de yayınlanan "Ankara Rüzgarı" programının konuğu, siyasetçi Rifat Serdaroğlu'nun, AKP'ye yönelik sözlerinin, siyasi partinin toplum nezdindeki itibarını zedeleyici bir niteliğe sahip olduğunu ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesinin mümkün olmadığı değerlendirmesinde bulunarak Tele 1'e idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Kanal D'ye "Camdaki Kız" cezası

Üst Kurul, her bölümü yoğun izleyici şikayeti alan "Camdaki Kız" dizisini de detaylı şekilde analiz etti. RTÜK üyeleri, dizinin bazı sahnelerinde milli, manevi değerlere ve ailenin korunması ilkesine aykırılık teşkil eden, toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen ve kadını istismar eden nitelikte görüntülerin yer aldığını belirtti. 

Dizide "Nalan" karakterinin, annesi tarafından baskı ve kontrol altında tutulduğu, devamlı psikolojik şiddete, bazı anlarda ise fiziksel şiddete maruz kaldığı sahnelere yer verildiği kaydedildi. 

"Nalan" karakteri ile evlenme arifesindeki "Sedat'ın", evli bir kadın olan "Canan" karakteriyle gayrimeşru ilişkisi temelinde oluşturulan hikayenin, Türk toplumu tarafından kabul görülmesi mümkün olmayan bir ilişki modeli olduğu da ifade edildi. 6112 sayılı Kanun'da belirtilen "yayınlar manevi değerlere, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz" ve "kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez" maddelerinin ihlal edildiği gerekçesiyle Üst Kurul, Kanal D'ye idari para cezası verilmesine karar verdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir