Rock Müziğin Atası Olarak Kabul Edilen Hüznün Müziği Blues’un En Nadide 12 Şarkısı

9PAYLAŞIM

Blues müzik Rock müziğin atası kabul edilir. Amerika’nın güney eyaletlerinde popüler olduktan sonra oradan Avrup ve sonrasında tüm dünyaya yayılmıştır. Anadolu halk ozanlığı müessesine çok benzer bir müzik tarzıdır, zira bağlamanın yerine gitarı, ozanlar yerine de Amerika’nın gençlerini koyunca arada pek fark kalmamaktadır. Sıradan insanın günlük dertlerini anlatan bu şair/müzisyenler dünyanın sayısız yerine ulaşan eserler ortaya koydular. Bu eserlerden en önemli birkaçını bir araya getirdik.

1. Pride And Joy – Stevie Ray Vaughan

SRV ilk single’ını 1983 yılında yayınladı. 80’li yıllarda blues şarkılarla, blues listeleri dışındaki listelere de girmeyi başardı. Erken yaşta helikopter kazası sonucu hayatını kaybetti. Anısına memleketi Teksas’ta bir heykeli yapıldı.

2. I’m Tore Down – Freddy King

Enerjik ve güçlü bir üslubu vardı. Eric Clapton, SRV, Santana gibi pek çok gitaristi etkiledi. Freddy King’e ait “From The Cradle” Eric Clapton tarafından yorumlandı ve 5 Miyondan fazla kopya satıldı, müzik listelerinde bir numara oldu.

3. Sunshine Of Your Love – Cream

Cream çok popülerdi, tarihin ilk “Süper Grup” olarak anılacak ekiplerinden biriydi. Halihazırda başarılı müzik kariyerleri olan müzisyenlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkmıştı ve süper grup isminin hakkını veriyordu.  1968 yılının en popüler şarkılarından biri “Sunshine of Your Love” idi.

4. The Thrill Is Gone – B.B. King

Günümüzün en ünlü Blues müzisyenlerinden biri adeta bir kalt ikonu. Bu şarkı Kral’ın kariyerinde zıplama noktası oldu ve bu sayede pek çok müzik severe ilham kaynağı oldu.

5. Robert Johnson - Me And The Devil Blues

Bir gece yarısı öylesine fidanlığa gittiğinde burada şeytanla karşılaştığı ve ruhunu ona sattığı söylenir. Şeytanın ise, ruhuna karşılık, gitarının akordunu değiştirip ona geri verdiği söylenir. 1990'da yapılan bir araştırmaya göre ise Robert Johnson'ın gitarı gerçekten de farklı bir şekilde akordluydu ve bunu asla kimseye öğretmiyor ve onu kendi başına gitar akordunu yaparken gören olmamıştı.

6. John Lee Hooker - Boom Boom

4 grammy ödüllü büyük blues müzisyeni. Kendine has bir icra şekli vardı, pek çok gitaristi etkiledi.

7. Buddy Guy - Stay Around A Little Longer

Beş Grammy sahibi Amerikalı Bues gitaristi ve şarkıcısı. Jimi Hendrix, Eric Clapton, Stevie Ray Vaughan ve diğer birçok gitarist için bir ilham kaynağı oldu.

8. Chuck Berry - Almost Grown

Chuck Berry için blues’un vaftiz babası desek yanlış olmaz. Ancak kendisi sadece ne köylü, ne blues üstadı, ne de şovmendi. Aynı anda hepsiydi.

9. Gary Moore - Still Got The Blues

Hard rock, caz ve blues gibi birçok değişik türlerde örnekler verdi, birçok gitarcıyı etkiledi ve rock tarihine geçti.

10. The Allman Brothers Band - One Way Out

The Allman Brothers Band have been playing "One Way Out" in concert from at least February 1971.

11. Eric Clapton – Layla

Cream’in müthiş başarısından sonra, Cream’in “Poplaşmaya” başladığını düşünüp gruptan ayrılmış ve sonrasında solo projelerine devam etmiştir.

12. Howlin' Wolf - Smokestack Lightning

Blues’un en saf hali bu Howlin Wolf tarafından icra edildi. Kendisi 190 boyunda 140 kilo ağırlığındaydı, yodel vokal tekniği denerken sesinin gücü ile bir ulumaya benzer ses çıkarmış ve bu tekniği albüm kayıtlarında da kullanmıştır.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
denverr

Oo efsaneleri toplamışsınız 🤩

Görüş Bildir