PYD Temsilcileri Özel Davetle Elysee’de

 > 
128PAYLAŞIM

Suriye’de IŞİD’e karşı savaşan PYD’nin iki kadın yetkilisi Fransa Cumhurbaşkanı Hollande tarafından geçen pazar Elysee Sarayı’ndan ağırlandı. Hürriyet’e konuşan kaynaklar özel davetin Elysee tarafından organize ve finanse edildiğini belirtti. 

Hürriyet gazetesinden Muammer Elveren ve Zeynep Şafak ’ın haberine göre, Avrupa’daki PYD kaynakları, ziyaretin Fransa Cumhurbaşkanlığı’nın özel daveti ve organizasyonu ile gerçekleştiğini, bilet masraflarını da Paris’in karşıladığını kaydetti. Buna göre iki kadın yetkili, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil üzerinden tarifeli uçakla Paris’e uçtu. PYD Eşbaşkanı Türkiye üzerinden Suriye’nin kuzeyinde Kobani’nin doğusundaki Kürtlerin denetiminde olan Cezire kantonunun Kamışlı kentine karayolu ile gitti. Buradan da Erbil’e hareket etti. YPJ komutanı Abdullah da Cezire kantonundan Erbil’e geçti. Bazı Kürt kaynaklar ise konukların bir Falcon jet uçağıyla özel olarak Erbil’den Paris’e getirildiklerini aktardı.

PYD Dış İlişkiler Sorumlusu Zuhat Kobanê, “Heyetin Paris’e gelmesi için her türlü kolaylık ivedilikle sağlandı. Üniforma ile sarayda kabul edilmeleri de PYD ve YPG-YPJ’nin kabul gördüğü ve desteklendiğine dair açık bir mesaj amacı taşıyordu. Keşke Hollande’den önce Cumhurbaşkanı Erdoğan bu şekilde kabul etseydi. Bir komşu olarak önce Türkiye’den beklerdik” dedi. Bu görüşmede PYD’liler Hollande’dan terör örgütü IŞİD’e karşı daha etkili savaşabilmek için Fransa’nın silah ve lojistik desteğini istedi. Görüşmede PYD Fransa Temsilcisi Dr. Halid İsa da hazır bulundu. YPJ komutanı Abdullah’ın kamuflajlı kıyafeti dikkat çekti. PKK’ya yakın ANF Ajansı’na konuşan Nesrin Abdullah, “Cumhurbaşkanlığı sarayında büyük bir ilgi vardı. Kobanê zaferi olmasaydı bu görüşmeler de yapılamazdı. Kürt kadın askeri gücünün burada böyle karşılanması bizi mutlu etti. Resmi kabul önemli” dedi.

PYD Başkanı Asya Abdullah’ın yerel kıyafetlerle, PYD Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) komutanı Nesrin Abdullah’ın ise kamuflajla Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’la, Elysee Sarayı’nda yaptıkları görüşme Ankara’da da büyük yankı uyandırdı. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, “Bizim duruşumuz net. PYD bizim için bir terör örgütüdür” dedi. Elysee’deki görüşmeyi Hürriyet’e değerlendiren diplomatik kaynaklar, “Türkiye’nin yaklaşımı başından beri belli. PYD bizim için PKK’nın bir uzantısı olan terör örgütüdür. Fransa ise PYD’yi terör örgütü olarak tanımıyor” açıklaması yaptı. Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil’in de Fransız muhatapları ile konuşarak görüşmeye ilişkin bilgi alacağı öğrenildi.

Dışişleri: PYD bizim için terör örgütü

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, “Bizim duruşumuz net. PYD bizim için bir terör örgütüdür” dedi. Elysee’deki görüşmeyi Hürriyet’e değerlendiren diplomatik kaynaklar, “Türkiye’nin yaklaşımı başından beri belli. PYD bizim için PKK’nın bir uzantısı olan terör örgütüdür. Fransa ise PYD’yi terör örgütü olarak tanımıyor” açıklaması yaptı.

Radikal yazarı Fehim Taştekin'in Zuhat Kobani ve saraydaki görüşmeye katılan PYD’nin Paris temsilcisi Halid İsa’dan edindiği bilgilere göre ise Kürtler Kobani’yi doğuda Tel Ebyad, batıda Carablus ve güneyde Rakka’dan baskı altında tutan IŞİD tehdidinin tamamen bertaraf edilmesi için uluslararası desteğin büyütülmesini istedi. 

Elysee Sarayı’nda gündeme gelen başka bir konu Türkiye’nin Kobani’ye koridor açması. Burada amaç yıkılan Kobani’nin yeniden inşası için gereken malzemenin taşınması ve projelerde yer alacak uluslararası uzman heyetler ile yardım kuruluşlarının geçişlerinin sağlanması.

Kaynaklar: Hürriyet ve Radikal

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir