Popülerliğiyle Neredeyse Kullanıldığı Filmin Popülerliğini Geride Bırakan 15 Efsane Soundtrack

3PAYLAŞIM

Bazen filmlerde kullanılan müzikler filmlerin popüleritesinin dahi önüne geçer. Birden bire bir bakmışız tüm o şarkılar dinleme listelerimize girmişler bile. Bugün sizlerle hepsi birer sanat şaheseri olan önemli soundtracklerden birkaçını paylaşacağız. Onlardan vazgeçemeyeceksiniz!

1. Django

Hemen hemen tüm Tarantino filmlerinde olduğu gibi bu filmde de müzikler harika. Django 2013 yılında 5 dalda Oscar kazanarak yıla damgasını vurmuştu.

2. Black Panther

Pulitzer ödülü dahi alan başarılı şarkıcı Kendrick Lamar, bu filmi ve müziğindeki kompozisyonu göz önünde bulundurduğumuzda kendi atalarının Afrikadan çıkış öykülerinden ilham aldığı çok açık.

3. I'm Not There

Bob Dylan'ın hayatını farklı oyuncularla yeniden değerlendiren bu yapımda Dylan'ın şarkılarını da farklı isimler seslendiriyor.

4. 2001: A Space Odyssey

Stanley Kubrick'in efsane filmi "2001: A Space Odyssey" yıllar öncesinde bugün tartıştığımız pek çok konuya değindi ve bunu harika bir sinematografik yaklaşımla yaptı. Bir de müzikleriyle tabii. Verdiği gerilim ve merak duygusuyla filmle oldukça başarılı bir şekilde bütünleşti müzikler.

5. Pulp Fiction

Quentin Tarantino'nun önemli başyapıtlarından Pulp Fiction, hikaye anlatış tarzının yanında müzikleriyle de oldukça özgün bir yerde duruyor.

6. Frances Ha

Genç kadın Frances Ha'nın hikayesi çok özeldir. Soundtrack'i de film gibi hakkını oldukça veriyor.

7. Jaws

Gerilim filmlerinin en önemli temsilcilerinden Jaws, müzikleriyle de gerilimi doruklarda yaşatan bir tecrübeye ortak ediyor dinleyicileri.

8. Lost in Translation

Lost in Translation çok iyi bir film olmasının yanında filmdeki melankolik atmosferi çok iyi yansıtan bir dizi soundtrack bulundurmasıyla da takdire şayan.

9. Call Me By Your Name

Çıktığı günden bu yana oldukça sevilen Call Me By Your Name, Sufjan Stevens'ın şarkılarıyla da oldukça özel bir tecrübeye kapı aralıyor.

10. Bodyguard

2012'de aramızdan ayrılan Whitney Houton'ın harika şarkısı 'I Will Always Love You' aynı zamanda 'Bodyguard' filminin de  şarkısı olduğu için filmin belli bir popüleriteye ulaşmasını sağlamıştı.

11. Kill Bill

Bir başka Tarantino filmi, bir başka mükemmel şarkı. Kill Bill çıktığı günden itibaren filmin müzikleri herkesin hayatında yer etti. Nancy Sinatranın o kadife sesi ise kulaklarının pasını silmek isteyenlere birebir.

12. The Perks of Being a Wallflower (Saksı Olmanın Faydaları)

Gençlik filmleri içinde çok önemli bir yer tutan Saksı Olmanın Faydaları, gençlik krizlerini ve süreçleri anlatırken kullandığı müzikler filmden bağımsız da oldukça değerli.

13. Goodfellas

Yakın zamanda 'The Irishman' ile tekrar hayatımıza giren Martin Scorsese'nin bir diğer klasiği 'Goodfellas'ın müzikleri filmin atmosferine harika eşlik ediyor.

14. Marie Antoinette

Fransız Devriminin önemli ikonlarından Marie Antoinette'in çalkantılarını anlatan filmde kullanılan müzikler insanın kendine yolculuk etmesini sağlıyor.

15. Guardians of the Galaxy

Diğer Marvel filmlerinden farklı bir yerde duran Guardians of the Galaxy klasik şarkıları tekrar karşımıza çıkarıyor. Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol.1 isimli bir soundtrack albümü bile var.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
halil-degerli

Hayalet (P.Swayze D.Moore) .... İyi....Kötü....Çirkin.... ..... Robin Hood.... ..... Terminatör.... ..... Rocky... ..... Geleceğe Dönüş.... .... Kara Şimşek.... ....

Görüş Bildir