Pink Floyd Pompeii Konserini Aklımıza Kazıyan Sahneleri ve Performansıyla Hatırlayalım!

10PAYLAŞIM

Hazır mısınız? Ruhsal bir yolculuğa çıkmak üzereyiz ve şoför koltuğunda Pink Floyd oturuyor. “Tanrı’ya yapılan” konser! Evet seyircisiz ne biletli ne de biletsiz hiçbir seyirci bulunmuyor konser alanında. Pink Floyd, çekim ekibi ve ses ekibinden başka olaya tanıklık eden alana kaçak olarak girmiş 3 genç dışında kimse yok.

1. Echoes Part I

Konser, o zamanların popüler Pink Floyd albümü olan Meddle’dan Echoes ile başlar. Bize göre stüdyo versiyonundan daha etkileyicidir. David Gilmourun slide kullanımı, Nick Mason’ın çılgın atakları ve Richard Wright’ın klavyesi muhteşem bir uyumda ilerler. Nick Mason’ın hunharca çalarken bageti kırması ve ritmi kesinlikle aksatmadan arkasına fırlatıp yenisini çıkarışını görebilirsiniz. Gözlerinizle görmeden sadece dinleyerek fark etmenizin çok zor olduğu bir serilik ve ustalıkla yeni bageti eline alır.

2. Careful with That Axe, Eugene

Ruhlarla dansın hazırlığı yapılmış, şimdi ise semada kaybolma vakti gelmiştir. Grup psikedelik tavrını esirgemenden oraya koymakta ve yolculuğu derinleştirmektedir.

3. A Saucerful of Secrets

Hiç vites düşmeden aynı yoğunlukta konser devam etmektedir.

4. One of These Days

Konser görüntülerinde Nick Mason’ın bu kadar çok kullanılmasının sebebine gelirsek, görüntülerin büyük kısmı kaybolmuş ve davul başındaki ekibin filmleri tamamen korunmayı başarmıştır.

5. Set The Controls For The Heart Of The Sun

Konser biraz tempo düşerek psikedelik tınıların hakimiyetinin yerini ambiyansa ve anda kaybolmaya bırakmaktadır.

6. Mademoiselle Nobs

Mademoiselle Nobs, nam-ı diğer Seamus, yurdumuzda haberlere bile düşen çok ilginç bir performanstır. Girişindeki kısa bir vokalden sonra mikrofon Seamus isminde bir köpeğe devredilir ve sahne ona bırakılır. David Gilmour köpeğin yanında oturmuş mızıkasını çalarken, Roger Waters da mızıkaya melodik ulumalarıyla eşlik eden Seamus’a mikrofon tutmaktadır.

7. Celestial Voices

Son bir yolculuk öncesi kemerlerinizi bağlayın.

8. Echoes, Part 2

Grup, konser başladığında bizi aldığı yere geri bırakamaya niyetlidir, ancak artık bu deneyim bizimle birliktedir.

9. David Gilmour - Shine On You Crazy Diamond (Live At Pompeii)

Veeee yıllar sonra sene 2016 olduğunda David Gilmour bu sefer seyircili bir konser için Pompei’ye geri dönüyor. Aradan geçen 45 yıl müziğin eskimesine sebep olamamış olacak ki, geriye müthiş bir performans bırakıyorlar.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
0nur0zdemir

Pompeii diyince aklıma "Bastille - Pompeii" şarkısı geliyor

psyhedelichead

Pompeii konseri muazzam zaten o ayrı! Her zaman Pink Floyd diyorum; müzikal bir psikanaliz, şarkılarında insan kendini ve çaresizliğini deşiyor özellikle ''The Wall'' albümü.. her bir albümü dinlemede sınır yok!

Görüş Bildir