Görüş Bildir
Haberler
Papa'nın 'Soykırım' Açıklaması Dış Basında

Papa'nın 'Soykırım' Açıklaması Dış Basında

Batuhan
13.04.2015 - 14:41 Son Güncelleme: 13.04.2015 - 15:54
İçeriğin Devamı Aşağıda

Papa Françesko'nun pazar ayininde 1915 olaylarında ölen Ermeniler için '20. yüzyılın ilk soykırımı' ifadesini kullanmasının ardından Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırması dış basının gündeminde geniş yer buldu.

Financial Times

Financial Times

Papa Françesko'nun Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki Ermenilerin öldürülmesini 20. yüzyılın ilk soykırımı olarak nitelendirmesinin ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı Vatikan Büyükelçisi'ni çağırdı. Papa'nın bu açıklamalarına Türkiye'den henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Papa ile Papa 2. John Paul, Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında öldürülen 1.5 milyon Ermeni için 'soykırım' ifadesini daha önce kullanmasına karşın Papa'nın bu konuşması özellikle Papa'nın geçen yılki dostça görünen Türkiye ziyaretinden sonra yetkililer tarafından sürprizle karşılandı.

Ermenilerin öldürülmelerinin yıldönümü olarak anılan 24 Nisan yaklaşırken Fransa Devlet Başkanı Hollande ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ermenistan'a bir ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor. Diğer yandan Türkiye bu günü Çanakkale Zaferi'nin yıldönümü olarak kutlayacak. Bu törene de Prens Charles ve Prens Henry'nin de katılacak.

BBC

BBC

Papa Francis'in Osmanlı İmparatorluğu döneminde Ermenilerin öldürülmesini 'soykırım' olarak nitelendirmesi Türkiye tarafından eleştirildi.

Ankara bu açıklamalara karşılık olarak Vatikan Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığına çağırdı. Türk Dışişleri Bakanı açıklamaları 'Tarihi gerçeklikten çok uzak' olarak yorumladı.

CNN

CNN

Papa, Osmanlı İmparatorluğu döneminde öldürülen Ermeniler için 'soykırım' ifadesini kullanarak Türkiye'nin öfkesini riske soktu.

Papa'nın deklarasyondan alıntı yapmasına karşın kullandığı soykırım ifadesi Türkiye'yi üzdü.

Türkiye ise Papa'nın bu konuşmasına Vatikan Büyükelçisi'ni Dışişleri'ne çağırarak karşılık verdi.

Independent

Independent

Papa Francis, Osmanlı Türkleri tarafından öldürülen Ermenileri '20. yüzyılın ilk soykırımı' olarak nitelendirdi.

Türk medyası, Türk liderlerin Papa'nın bugünkü pazar ayininde bu konuşmayı yapmasını daha önceden engellemeye çalıştığını iddia etti.

Sky News

Sky News

Birinci Dünya Savaşı sırasında öldürülen Ermenileri Papa'nın '20. yüzyılın ilk soykırımı' olarak nitelendirmesi Türkiye'de öfkeye yol açtı.

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Papa'nın açıklamalarını gerçeklikten ve tarihten uzak ve temelsiz olarak değerlendirdi. Türkiye daha önce de Vatikan Büyükelçisi Antonino Lucibello'yu açıklama yapması için Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Huffington Post

Huffington Post

Papa'nın Osmanlı Türkleri tarafından öldürülen Ermeniler için ' 20. yüzyılın ilk soykırımı' ifadelerini kullanmasının ardından Türkiye Vatikan'a karşı ilişkilerinde güvenini kaybettiğini ve büyük hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Papa, pazar günkü ayinde yaptığı konuşmayla diplomatik bir krizi ateşledi.

Aralarından İtalya ve ABD'nin olduğu bazı ülkeler söz konusu olay soykırım olarak tanınmasa da Ermeni toplumu ile yakın ilişkileri olan Papa, Ermenilerin öldürülmesini uluslararası topluma, soykırım olarak tanınması çağrısı yaptı.

El Cezire

El Cezire

Papa Francis'in soykırım ifadesini kullanmasının ardından Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi açıklama yapması için Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

DHA | Gonca Yağcı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
benim-adim-name

olaya tek yönden bakıyorlar hep. sanki Türkleri Ermeniler öldürmedi, köyleri basmadı. sanki Türkler kendi kendilerini öldürdü. bu ne ya!

Pasif Kullanıcı

Engizisyon mahkemelerinde boş yere öldürülen o kadar insandan da bahsetselerdi keşke. Sonuçta papalık makamı bunu gerektirir "Müslümanları kötülemek."