Okurlarını Kendine Meftun Eden 20 Kitap ve Bunlardan Uyarlanıp Aynı Tadı Vermeyen 20 Film

 > 
208PAYLAŞIM

Kitap uyarlaması filmler, -özellikle de bunlar başyapıtlarsa- genellikle okurları tatmin etmez. Çünkü hikâyenin tümüne, bütün ayrıntılara hâkimdirler. Yazarın yarattığı dünyanın içine tamamen girmiş, kendi hayal güçleriyle o dünyayı bir kez daha canlandırmışlardır. Ayrıca yazarın oluşturduğu dilden haz almışlardır. Aynı zamanda birçok başarılı edebiyat eserini teknik olarak beyaz perdeye aktarmak imkânsızdır.

Dolayısıyla genelde edebiyat uyarlamaları filmler, okurunu tatmin etmez. Ancak sinema açısından edebiyat büyük bir besin kaynağıdır ve edebiyat uyarlamaları da yapılmaya devam edilmekte...

İşte biz de okurun keyifle okuduğu hatta tutkunu olduğu kitapları ve ancak izlediğinde aynı keyfi alamadığı filmleri bir araya getirdik. 

Not: Filmlere yönelik eleştirim şahsî değildir. Genel anlamda okuyucuların tepkileri baz alınarak filmler derlenmiştir. Ayrıca sıralama kitap ve filmlerin niteliğine ilişkin değildir. Tamamen rastlantısaldır. 

1. "Alacakaranlık Serisi", Stephen Meyer.

"Alacakaranlık", aşk, gençlik ve fantastik tarzlarında dört kitaptan oluşan, ABD'li yazar Stephenie Meyer tarafından yazılmış roman serisi. 38 farklı dile çevrildi. Milyonlarca adet sattı ve kendi hayran kitlesini oluşturdu.

"Alacakaranlık" Trailer, | IMDB: 5.2

Film için ise hayranlar ikiye bölündü. Kimileri filmleri çok beğenirken, kimileri de yerden yere vurdu. Filmlerin kitapların orijinal biçiminden daha "ergen" biçimde çekildiği düşüncesi son derece yaygındı. Ancak filmlerin de başlı başına bir fenomen olduğu su götürmez bir gerçek...

IMDB

2. "Eragon", Christopher Paolini.

Paolini Eragon'u yazmaya 15 yaşında başlamıştır. Kitap ilk kez ailesinin yayınevi tarafından basılmıştır. 2003'de büyük çaplı olarak tekrar yayımlanmıştır.

"Eragon", Trailer (2006) | IMDB: 5,1

Filmde, Edward Speleers, Jeremy Irons, Garrett Hedlund, Sienna Guillory, Robert Carlyle, John Malkovich, Djimon Hounsou ve Joss Stone gibi isimler yer almıştır. Yönetmeni Stefen Fangmeier'dir. Fantastik yapıtların arka arkaya başarılarından etkilenerek sinemaya aktarılmış ama beklenen beğeniyi kazanamamıştır. 

IMDB

3. "Koku", Patrick Süskind.

"Koku", çağdaş Alman yazarı Patrick Süskind'in 1985 tarihli polisiye romanı. Çok satan bu roman Süskind'in dünya çapında tanınmasını sağladı, birçok dile çevrildi.

"Koku: Bir Katilin Hikayesi ", | IMDB: 7.5

Tom Tykwer tarafından 2006 yılında yapılan film, başarısız bulunmasa da kitabın tadını vermedi birçok okura göre. 

IMDB

4. "Uçurtma Avcısı", Halit Hüseynî (Khaled Hosseini).

2003 yılında yayınlanan kitap bir Afgan tarafından İngilizce yazılmış ilk romandır. New York Times'ın en çok satanlar listesinde bir numaraya kadar yükseldi.

Uçurtma Avcısı, Kabil'in Vezir Ekber Han bölgesinden bir Peştun olan Emir isimli çocuğun hikâyesini anlatıyor. Emir çocukluk arkadaşı ve süt kardeşi Hasan'a ihanet edişini unutamamaktadır. Hikâye Afganistan'da krallığın çöküşü, Sovyet işgali, ülkeden Pakistan'a ve Amerika'ya toplu göç ediş ve Taliban yönetimi gibi kargaşalı ortamında kurgulanmış.

"Uçurtma Avcısı", Trailer | IMDB: 7,6

Marc Forster'ın yönettiği 2007 ABD yapımı film romanın yarattığı etkinin yakınından dahi geçemedi.  

IMDB

5. "Zaman Yolcusunun Karısı", Audrey Niffenegger.

Amerika'da bir yıldan uzun süredir Amazon'un en çok satanlar listesinden düşmeyen ve Amazon editörlerinin 2004 yılının en iyi kitabı seçtiği "Zaman Yolcusunun Karısı", çok katmanlı bir roman.

"Zaman Yolcusunun Karısı", (2009) Trailer | IMDB: 7,1

Robert Schwentke'nin yönettiği filmin başrollerinde Eric Bana ve Rachel McAdams yer almıştır.  Film genel olarak başarısız bulunmamasına ve kendini izletmesine karşın okurlara aynı tadı vermemiştir. 

IMDB

6. "Bir Geyşa'nın Anıları", Arthur Golden.

Japonya'nın en ünlü geyşasının gerçek anılarının  içtenlik ve lirik bir tarzla anlatıldığı bu romanda, bakire kızların açık artırmalarda en yüksek fiyatı veren alıcıya satıldığı; kadınların, iktidarı elinde tutan erkekleri oyalamak için eğiltildikleri; aşk hayallerine küçümsenerek bakıldığı, dış görünümü görkemli bir dünya gözlerimizin önüne seriyor. Kitap Amerika ve Avrupa çok satanlar listelerinde bir numaraya kadar yükselmiştir.

"Bir Geyşa'nın Anıları", Trailer, (2005) | IMDB: 7,3

Bir Geyşa'nın anılarının 3 Oscar aldığını düşünürsek film başarısız kabul edilemez. Ancak hem okurlar hem de eleştirmenlerden ve genel olarak Japonlardan büyük tepki almıştır. Bunun bazı sebepleri vardır:

Film Japon kültürünü yansıtmaktadır ama başrol oyuncularının çoğu Çin kökenli oyunculardır. Buna hem Japonlar hem Çinliler sert tepki gösterdiler. Bu sebeple filmin gösterimi Çin'de yasaklanmıştır. Japonlar da kendi kültürlerinin Çinliler tarafından gösterilmesinden rahatsız olmuşlardır. 

Bir diğer eleştiride Japon kültürünü yansıtan ve bütün oyuncu kadrosunu uzakdoğu kökenli oyuncuların oluşturduğu bir yapımın dilinin neden Japonca değil de İngilizce olduğuna ilişkindi. Yapımcılar bunu da batı izleyicisinin altyazılı filmlere fazla ilgi göstermemesine bağlı olduğunu ifade ettiler. 

IMDB

7. "Boleyn Kızı", Philippa Gregory.

"Boleyn Kızı", bir kralın aşkı için birbiriyle savaşan iki kız kardeşin hikâyesinin anlatıldığı tarihî bir roman. Tarih, aşk, entrika gibi konuları sevenler için birebirdi ve çok satan kitaplardan biri oldu.

"Boleyn Kızı" (2008) Trailer | IMDB: 6,7

Justin Chadwick yönetmen olduğu film ise koca bir hikâyeyi kısa bir süreye sıkıştırmaya çalışmasından ötürü başarılı olamadı okurların gözünde. Scarlett Johansson ve Natalie Portman bile filmi kurtaramamış onlara göre.  

IMDB

8. "Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği", Milan Kundera.

Milan Kundera'nın unutulmaz başyapıtı.

"Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği" - Trailer | IMDB: 7,4

Daniel Day-Lewis ve Juliette Binoche başrolde. Philip Kaufman’ın uyarladığı bu film, tahminlerin ötesinde beğenilmesine ve ses getirmesine karşın, Kundera'nın başyapıtının yerini tutmayı beceremiyor. 

IMDB

9. "Şapkadaki Kedi", Dr. Seuss.

Dr. Seuss tarafından yazılmış bir çocuk kitabı. İlk kez 1957 yılında yayımlandı. Kitabın 11 milyondan fazla kopyası basılmıştır. Yazarın en meşhur kitabıdır.

"Kedi", (2003) - Trailer | IMDB: 4,5

Türkiye'de "Kedi" ismiyle gösterime giren film genelde insanların zihninde çok kötü bir yer edinmiştir... 

IMDB

10. "Yerdeniz Öyküleri", Ursula Le Guin.

Le Guin, Bilim kurgu ve fantezi edebiyatının en önemli yazarlarından kabul edilmektedir. 

Yerdeniz, Ursula K. Le Guin tarafından ilk olarak 1964 tarihli The Word of Unbinding isimli kısa öyküde ortaya çıkarılan, ancak daha sonra 1968'de ilk baskısı yapılan Yerdeniz Büyücüsü romanıyla ünlenen kurgusal evrendir.

"Yerdeniz Öyküleri", (2006) Goro Miyazaki Trailer | IMDB: 6,5

Yönetmenliğini Hayao Miyazaki'nin oğlu Gorō Miyazaki yapmıştır. Film genel olarak, Ursula K. Le Guin'inYerdeniz serisinin üçüncü ve dördüncü kitaplarından konular ve karakterler içermektedir 

IMDB

11. "Düşkapanı", Stephen King.

Korku ve gerilim türünün ustası Stephen King'in önemli yapıtlarından biri "Düşkapanı"...

"Düşkapanı", (2003) Trailer | IMDB: 5,5

Lawrence Kasdan tarafından yönetilen film korku ve gerilim ustası Stephen King'in romanının yanına dahi yaklaşamıyor okurlar nezdinde. 

IMDB

12. "Hayvan Çiftliği", George Orwell.

Kurgu ustası İngiliz yazar George Orwell'ın Sovyet totalitarizmine yönelik alegorik, fabl tarzında bir eleştirisi ve distopya örneğidir. Kitap yayımlandığında büyük ses getirmiş ve olumlu eleştiriler almıştır. Ancak Sovyetlerle arasını bozmak istemeyen İngiltere'de sansüre uğramıştır.

"Hayvan Çiftliği" (1999) Trailer | IMDB: 6.0

Aslen TV için çekilmiş olan yapım, George Orwell’in Stalinist Rusya’yı hicvetmek amacıyla kaleme aldığı ünlü eseri Hayvanlar Çiftliği’nin 1955 tarihli animasyonun ardından yapılmış ilk uyarlaması. Uyarlama genel olarak başarılı bulunmadı. 

IMDB

13. "Anna Karenina", Lev Nikoloyeviç Tolstoy.

Dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biri kabul edilen yapıt. Aşkevlilik, ihanet gibi olgular etrafında etik, ahlâki değerler, gerçek felsefe ve spiritüalizm gibi felsefî konu ve sorunları tartışıyor.

"Anna Karenina" (2012), Trailer | IMDB: 6,6

Yönetmenliğini Joe Wright'ın üstlendiği filmi Tolstoy'un ölümsüz romanından bu kez uyarlayan isimse Oscar ödüllü Tom Stoppard. Yönetmen Wright Kefaret ve Aşk ve Gurur'dan sonra bu filmde de yeniden Keira Knightley'i başrole taşıyor. Güzel yıldıza filmde Jude Law ve Aaron Johnson eşlik ediyor.

Film dünyanın en büyük edebiyat başyapıtlarından biri olan kitabın gücüne ulaşamıyor. 

IMDB

14. "Bulut Atlası", David Mitchell.

misprintedpages.files.wordpress.com

Her öykünün farklı bir dil, üslup ve teknikle anlatıldığı Bulut Atlası, insanoğlunun iktidar uğruna türdeşlerine ve doğaya verdiği zararların ve yol açtığı "kıyamet"in ele alındığı bir roman..

"Bulut Atlası" (2012) Trailer | IMDB: 7,5

Kitabın uyarlaması Wachowski kardeşler ve Tom Tkywer tarafından yazıldı ve yönetildi. Hem eleştirmenleri hem okurları ve izleyicileri kutuplaştırdı. Hem en iyi hem de en kötü film listelerinde yer aldı. 

IMDB

15. "Da Vinci Şifresi", Dan Brown.

Dan Brown'un çok satan kitabı "Da Vinci Şifresi" hem kendisine büyük bir şöhret ve para kazandırdı hem de kitabı tüm dünyada bir fenomen oldu.

"Da Vinci Şifresi" (2006) Trailer | IMDB: 6,5

Film ise Tom Hanks, Audrey Tautou, Jean Reno gibi oyuncular barındırmasına rağmen büyük eleştiriler aldı. Hatta cast seçimi de beğenilmedi.

IMDB

16. "Muhteşem Gatsby", F. Scott Fitzgerald.

ABD'li yazar F. Scott Fitzgerald tarafından kaleme alınmış bir roman. İlk basımı 1925 yılında yapılmıştır. Hikâye 1922 yazında New York ve Long Island'da geçmektedir. 1920'lerin ekonomik durumu ve I.Dünya Savaşı sırasındaki bunalım ve kargaşa anlatılmıştır.

"Muhteşem Gatsby" (2012) Trailer | IMDB:7,3

Romandan beyazperdeye aktarılan filmin oyuncu kadrosunda ise Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan, ve Joel Edgerton, isimleri yer alıyor. Filmin yönetmenliğini ise Baz Luhrmann üstleniyor. Film başarısız değil ancak roman Amerikan edebiyatının en güçlü eserlerinden biri...

IMDB

17. "Narnia Günlükleri", C.S. Lewis

C. S. Lewis tarafından çocuklar için yazılmış yedi kitaplık bir fantastik roman serisidir. Narnia Günlükleri klasik çocuk kitapları olarak dikkate alınır ve yazarının en bilinen çalışmasıdır, dünya çapında 41 dile çevrilmiş ve 100 milyondan fazla satmıştır.

Narnia Günlükleri: Prens Kaspiyan Trailer | IMDB: 6.6

Kitap serisinin bu başarısı ve Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter gibi fantastik edebiyat eserlerinin ardı ardına beyazperdeye uyarlanıp başarı kazanmasıyla beraber Narnia Günlükleri'nin de sinema uyarlaması yapıldı. Ancak film, okuru memnun etmedi. 

IMDB

18. "The Bicentennial Man" (Robot Adam), Isaac Asimov.

Bilim-kurgu türünün ustası Isaac Asimov'un önemli yapıtlarından biridir. 1976 yılında yayımlanmış ve birçok önemli ödül kazanmıştır.

"The Bicentennial Man" (Robot Adam), (1999) Trailer | IMDB: 6,8

Film, En İyi Makyaj dalında Oscar adayı olmasına karşın, okurlar tarafından çok sert biçimde eleştirilmiş ve Asimov'un yapıtının yanına dahi yaklaşamamıştı. 

IMDB

19. "Gölgesizler", Hasan Ali Toptaş.

Yapıtlarında romantizm, modernizm ve postmodernizmi harmanlayan; Türkçeyi şiirsel biçimde kullanan Hasan Ali Toptaş'ın, birçok yabancı dile çevrilen; "varoluşçuluğu" köy atmosferinde ele almasıyla sadece Türk edebiyatında değil, dünya edebiyatında da kendine özgü bir yer edinen "Gölgesizler", mutlaka okunması gereken sıra dışı bir roman.

"Gölgesizler" (2009) | IMDB: 6,6

Ümit Ünal imzalı film belki başarısız olarak addedilemeyecek olsa da kitaba yabancı seyircilerin, filmi bir yere oturtmakta son derece zorlanacakları bir yapıt oldu. Üstelik Hasan Ali Toptaş'ın büyük bir yazar olmasındaki esas sebebin onu dili kullanmak konusundaki yeteneği olduğu düşünülünce filmin neden kitabın yerini tutmadığı daha rahat anlaşılabilir. 

IMDB

20. "Yer Altından Notlar", Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

"Yeraltından Notlar", Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin büyük metafizik romanlarının ilki ve fikirlerinin filizlendiği eserdir. Dostoyevski'nin felsefeye girişidir bir bakıma.

"Yeraltı",(2012), Fragman | IMDB: 7,2

"Yeraltı" Dostoyevski'nin filme uyarlanmaya teknik olarak da çok müsait olmayan ölümsüz eseri "Yeraltı'ndan Notlar"ın Zeki Demirkubuz tarafından yapılan serbest bir uyarlamasıydı. Kişisel olarak filmi başarılı bulsam ve Engin Günaydın'ın oyunculuğunun çok ön plana çıktığını düşünsem de birçok okur kitaptan aldığı tadı alamadığını belirtti. 

IMDB

Siz edebiyat uyarlaması filmler hakkında ne düşünüyorsunuz? Genelde hangisini tercih edersiniz?

Aynı tadı vermiyor. Her zaman kitabı seçerim.
Kimi zaman kitap kimi zaman film. Kitabın ya da filmin niteliğine göre değişebiliyor.
Görsellik taraftarıyım. O yüzden seçimim her zaman filmlerden yana.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
shola

Kitaptan uyarlanmış filmlerden tek beğendiğim Kitap Hırsızı olmuştu. Başka da sevemedim pek.

nur-kizil

Bu filmin kitabı yansıtamaması olayı beni sinemadan soğutuyor çoğu zaman. Sevdiğim bir kitabın filmi çekilse, düşkırıklığı yaşamamak için önce yorumları okuyorum, yorumlar kötüyse izlemiyorum. İyiyse de çok beklentiye girmemeye çalışıyorum :( Gerçi yönetmenler ne yapsın, tek filme koyalım deseler "Bir sürü önemli olayı çıkarmış pff" tepkisi alıyorlar, birkaç filme bölelim maksat izleyici tatmin oldun, eksik olmasın deseler "Filmleri bölüyorlar ki daha fazla kazansınlar" düşüncesi hasıl oluyor insanlarda.

miserellady

Zaten hiçbir zaman film kitabın yerini tutamaz. O sayfalara ne duygular ne düşünceler sığdırılıyor, birkaç saatlik bir film bunu karşılayamaz. Yine de kitapla arasında bariz farklılıklar olmadığı sürece uyarlama filmler güzel oluyor.

constark

hobbit de olmalıydı listede

venhar-yardimli1

listeye percy jacksonda eklenmeli

Görüş Bildir