Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Nikola Tesla'nın 21. yy ile Alakalı Kehanetleri Sizi Önce Şaşırtıp, Sonra Gururlandıracak!

3.9bPAYLAŞIM

“İnsanlık tarihine damga vurmuş bir isim söyleyin.” denilse size, pek çok kişinin cevabı hiç şüphe yok ki Nikola Tesla olacaktır.

Yaptıklarıyla ve yapmak istedikleriyle insanlık tarihine damga vurmuş en ünlü dahilerden olan Nikola Tesla ve sahip olduğu deha hakkında ne kadar araştırma yapsak da, zihninin derinlerine ne kadar inmeye çalışsak da dibini bir türlü göremiyoruz.

Kendisi hakkında sürekli yeni şeyler öğreniyoruz, öğrendiklerimiz arttıkça da zekasına olan hayranlığımız katlanıyor.

Kendisi için “yaşadığı dönemin çok ötesinde bir insan” deriz ya hani, gerçekten de öyledir.

Hem de o dönemlerden, 21. yy ile alakalı kehanetler de bulunup, birçoğunu da doğru tahmin edecek kadar ileridedir.

Edison ve diğer kapitalist iş sahiplerinin karşısında durmasıyla ve elektriğin kablosuz taşınması konusundaki çalışmalarıyla üne kavuşur Tesla.

Elde ettiği başarılarla birlikte tüm dünyanın ilgisini üzerinde toplayan Tesla’ya, 1937 yılında Liberty dergisinden ve sonra da New York Times gazetesinden röportaj teklifi gelir.

Tesla dergiye o dönemki çalışmalarıyla alakalı demeçler verir ve şunları ekler:

"Edison, Stainmetz, Markoni ve diğer kişiler kablosuz yolla Atlantik Okyanusu'nun üzerinden bir sinyal göndermenin imkansız olacağını iddia ediyorlardı, fakat sonrasında yanıldıklarını gördük. 

Birçok önemli buluşun önceden habercisi olduğum için belki de 21'inci yüzyılda hayatın nasıl olacağı konusunda da birkaç fikrimi ifade etsem çok da büyük bir yanlış yapmam.”

Röportajın yapıldığı dönemde olmayan Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı hakkında da şunları ifade etmiş:

"Hijyen ve beden kültürü eğitimi, hükümet politikalarının önemli bir parçası olacak. 2035 yılına geldiğimizde Hijyen ve Beden Kültürü Ajansı sekreteri, ABD başkanından daha önemli olacak. New York'taki hava kirliliği ise şu an bizim için imkansız gibi görünen bir seviyeye yükselecek. Aynı zamanda su temini dönemin en önemli problemlerinden birisi olacak.”

Not: O dönemin Hijyen ve Beden Kültürü Ajansı, şu zamanın Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı, yani EPA.

Nikola Tesla, günümüz insanının beslenme alışkanlıkları hakkında da şu kehanette bulunuyor:

"Ben kendim et yemiyorum, yakında da herkesin bu mantaliteye sahip olacağını düşünüyorum. Zamanla çay, kahve ve tütün popülaritesini kaybedebilir. Ama alkol her zaman çekici olacak. 

Hindistan ve Çin'de milyonların gıda ihtiyacı için yeteri kadar buğday olacak, ve yıpranmış toprak da kimyasallar yardımıyla tekrar canlanacak. Uyuşturucular cezai uygulamalarla yok olmayacak, sadece zararlı maddelerle bedeni zehirlemek moda olmayacak. 

Süt, bal, tahıl gibi doğal besinler 21'i yüzyılda en lüks restoranlarda bile akşam yemeklerinde tercih edilen ana besinler olacak."

Nikola Tesla, Liberty dergisine verdiği bu röportajdan sonra, NYT gazetesine ciddi anlamda ‘beyin yakan’ bir demeç verir.

Söze ise şöyle başlar:

"Yakında bir iş adamının New York'tan yazılı emirlerini yağdırması ve bunların Londra'da ya da başla bir yerde anında belirmesi mümkün olacak.”

Tesla bu röportajında ayrıca, o dönemlerde ‘hayal’ dahi olmayan cep telefonları ile alakalı şunları söyler:

“Bir kişinin masasından dünyadaki herhangi bir telefon abonesini araması ve konuşması mümkün olacak. Bunun içinse gayet ucuz, ve kolunuzdaki saatten bile büyük olmayan bir cihaz taşımak yeterli olacak. Bu cihaz, kullanan kişiye denizde ya da karada binlerce mil ötesini duyma imkanını sağlayacak. 

Bir kişi konuşmaları ya da şarkıları, dünyanın her yerinden dinleyip, istediği her yere anında aktarabilecek.”

Ve son olarak Tesla der ki;

"Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir…”

Kaynaklar 1, 2

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
okisi

lan insanlık tarihini değiştiren denilince aklıma einstein gelir bu bir ikincisi niye gururlaniyim lan adam teyzemin çocuğumu aq hem türkiyede dememiş ne yani

vefa-ibrahim-yesilyurt

Einstein a dünyanın en zeki insanı olmak nasıl bir his diye sorduklarında "yanlış adama geldiniz bu soruyu tesla ya sorun" demişti

okisi

çok mütevazi işte :)

hermione-granger346

Önce sen doğru yaz bakalım. AQ ne ya o "IQ" diye yazılıyor. Bir de teyzesinin çocuğuymuş, sen sanki çok önemlisin ya. Nikola Tesla'nın istediği dünyaya bedava elektrik enerjisi verebilmek. Edison zaten nankörün önde gideni. Ayrıca Einstein okuldayken başarısızmış. Üstelik her insanın aklına aynı kişi gelmeyebilir. Sen bildiğini kabul ediyorsun.

okisi

hocam AQ başka IQ başka hatta EQ ve SQ da var da onlara girmeyeyim şimdi ben bu yorumu bu gün yazsam oraya einstein de yazmazdım ya steve jobs yada elon musk yazardım neden biliyormusun çünkü bu adamlar geçmişte birşeyleri başarmışlar doğru ancak şimdinin dünyasında bu günün teknolojisiyle yapılabilecek en iyi şeyleri yapanlar var ve devam ediyorlar teyzemin çocuğumu neden gururlanayım derken şundan bahsettim bunları yapan bir türk olsa şöyle düşün bu gün bizi gururlandıran bir çok türk var onlara helal olsun diyor gururlanıyoruz tabiki bütün bilim insanlarına helal olsun diyoruz ama bu günleri düşün coronadan minimum etkilenen sınırlı ülkeden biriyiz çoğu ülke kötü durumdayken biz ücretsiz testler hızlı iyileşme vs gibi şeylerle diğer ülkelere yapılan yardımlarla hiç bir ülkenin yapmadığı insanlık dersini dünyaya veriyoruz şimdi bu gururlandırıyor insanı işte biz böyle bir ülkenin böyle bir milletin insanlarıyız diyoruz o mantık yani kötü bişey demek istememiştim aslında

kajanoraarendale

bence tesla zaman makinasını buldu ama kendine sakladı

damla-altunbas1

tesla yani ne şaşırıyonuz

ntyz

şu adamların hakkını nasıl ödeyeceğiz bilmiyorum.... onlar düşünmüş üstün zekaları ile, anlatmış , hayata geçirmiş , uğraşmışlar , didinmişler biz de hazıra konuyoruz ve bu niye böyle değil ? , bu daha şöyle olabilirdi diye homurdanıyoruz.

volkan.bozdag.10

TESLA ADAMIN DİBİDİR LEONARDONUN GÜNÜMÜZ VERSİYONU GİBİ ALANLARI FARKLI AMA BELKİDE BİR ÜST VERSİYONU DİYEBİLİRİZ ARTIK AMERİKALI TOTOŞLAR PHİLADELPHİA OLAYINI BİR AÇIKLASALARDA ŞU OTOBÜS METRO METROBÜS OLAYINDAN KURTULSAK

Görüş Bildir