Neresinden Tutsanız Elinizde Kalır! Ünlülerin Toplumsal Rollere Dair "Yok Artık!" Dedirten Açıklamaları

746PAYLAŞIM

Magazin dünyasında bir elin parmağını geçmeyecek kadar toplumsal hassasiyete sahip insan var, onları elbette tanıyoruz, biliyoruz ve çok seviyoruz. Ama bazı ünlüler var ki açıklamalarının iler tutar yanı yok. Ayrıntılara bakalım...

1. "Erkek, maaşının üç katı tektaş almalı."

Kısmetse Olur programıyla dikkat çeken ve yaptığı açıklamalarla gündeme bomba gibi düşen Seda Akgül, geçtiğimiz aylarda TV8'de Hakan Ural'la birlikte sunduğu Gel Konuşalım'da şunları söylemişti: "Bir erkek evlenme teklif edeceğinde alacağı tektaş maaşının en az üç katı olmalı. Bu, uluslararası standartlarda böyledir." 

Uluslararası standartları bilmiyoruz ama Seda Akgül'ün gündeme her daim bu tip açıklamalarla geleceğinin farkındayız.

2. "Sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın."

Nihat Doğan vahşice katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın ardından yazdığı tweet’le gündeme bomba gibi düşmüştü. Tüm Türkiye yasa boğulmuşken oyuncu Ahu Sungur’a Özgecan Aslan’ı kastederek şunları söylemişti: “Siz de mini eteği giyip soyunup laik sistemin ahlaksızlaştırdığı sapıklar tarafından tacize uğrayınca da bas bas bağırmayacaksın.” 

Geçtiğimiz günlerde de Seda Akgül’e yönelik çirkin açıklamalarıyla konuşulan Nihat Doğan hep bildiğimiz gibi… Bu açıklamalar ne ilk ne de son olacak.

3. "İnşaatlara git!"

Seda Sayan, geçtiğimiz aylarda programına konuk aldığı Ece Gürsel’e söyledikleriyle hepimizin ağzını bir karış açık bırakmıştı. “Sperm bankasından çocuk sahibi olur musunuz?” Sorusunu yanıtlayan Ece Gürsel’e “Kız yazık! Ne inşaat işçileri var, günah! Onlar insan değil mi? Doğurmak için ne bekliyorsun? Adamın genleri uygun, güzel adam, iyi adam, sırım gibi maşallah! Tuttuğunu koparıyor. Yap çocuğu, ne var! İnşaatlara git!” demiş ve kendisine sosyal medyadan tepki yağmıştı. 

Ardından kendini savunmak için söylediği “Benim babam da inşaat işçisiydi” açıklamalarını bir tarafa koyarsak, neye yanalım bilemedik… İnşaat işçilerini küçümsemesine mi, bunu ekranlardan yapmasına mı, genç bir kadını göz göre göre zor duruma düşürmesine mi? Sorunun cevabını bize siz söyleyin.

4. "Terliğimi ayağıma getirecek."

Alişan geçtiğimiz yıl Esra Erol'un kardeşi Eda Erol'la nişanlanmış ve çift evlilik arifesinde ayrılmıştı. Birlikte oldukları dönemde Alişan'ın verdiği bir röportaj gündemi uzun süre meşgul etmiş ve Türkiye'de kadına bakışın temellerinin neden böyle olduğunu göstermişti. Çağla Şikel'e ayakkabılarını bağlatması sorulunca eşinden beklentilerini sıralayan Alişan şunları söylemişti: "Elbette terliğimi de ayağıma getirecek! Beklerim tabii. Dizide oynayacaksa benimle oynayabilir ancak. Bilmiyorum, belki ‘geri kafalılık’ diyeceksin ama istemiyorum."

Önümüzdeki günlerde Buse Varol'la dünyaevine girecek olan ünlü türkücü müstakbel eşinin oyunculuk kariyeri için de yine şok eden açıklamalara imza atmıştı: "Buse belli kurallar çerçevesinde oyunculuğa devam edebilir. Örneğin fettan, başka bir erkeği ayartan kadını oynayamaz ama hanım hanımcık rollerde olabilir." 

Ne diyelim ki?

5. "Erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün, yemeğini yapsın, kocasını karşılasın."

Tuhaf açıklamalarıyla otuz yılı aşkın süredir magazin gündemini meşgul eden ve uzunca bir süre de böyle olacak gibi görünen Hülya Avşar her ne kadar baltayı taşa vurmuş olsa da söyledikleriyle başkası adına utanmanın ne demek olduğunu göstermişti. Programına konuk aldığı Mehmet Aslantuğ’a “Ben şeyciyim. Erkek çalışsın, kadın evde çocuklarını kendi büyütsün, yemeğini yapsın, kocasını karşılasın" dedikten sonra Mehmet Aslantuğ’un verdiği cevaplar işine gelmeyince devam etmişti: “Evde de kadın baskın, dışarıda erkek, erkek egemenliği diyorum, erkek üstünlüğü, baskısı demiyorum. Erkek egemenliği güzel bir duygu geliyor bana.” Ve ardından baltayı taşa vurduğunu Mehmet Aslantuğ’un şu açıklamalarıyla fark etmişti: “Kadın evinde üretimden çekilip bütün istikbalini bir adamın vicdanına, aşkına, samimiyetine, günün sonunda bir gün aklının karışmasına yanılgılarına bırakmamalı.”

Yine de devam etti tabii… Dediğimiz gibi, uzunca süre de böyle devam edecek.

6. "Sen hiç benim eski sevgililerimi Google’ladın mı?"

Son dönemin popüler yüzlerinden Metin Hara, Adriana Lima ile ilişkisine inanmayanlara çok değişik laflar hazırlamıştı. Önce sevgilisinden 'yengeniz' diye bahseden ve bizlere ondan selam getiren Metin Hara, Ayşe Arman'a verdiği röportajla gerçekten ağzımızı açık bırakmıştı: "Tamam, fiziksel çok bir özelliğim yok ama sen hiç benim eski sevgililerimi Google’dın mı? Aslı Tandoğan, Ekin Türkmen, Müge Boz, Beste Kökdemir. Bunlar benim eski sevgililerim. Hepsi inanılmaz güzel, kendi alanlarında inanılmaz başarılı, sempatik, yaratıcı, üretken ve çok güzel kadınlar. Hepsi de ünlü. Ben kimseye bir şey kanıtlamak durumunda değilim. Bugüne kadar de hep sessiz durdum. Birlikte olduğum kadınların hepsi zaten dünya güzeli ve dünya tatlısı. Muhteşem gönüllü kadınlar. Şimdi de kanlı canlı, gayet doğal, iki çocuk annesi, ailesine yardım eden Adriana Lima var hayatımda. Ben de onun hayatının bir parçasıyım. Nokta…"

Evet, gerçekten bir nokta koymak lazım ama bu tip açıklamalara...

7. "Erkek arkadaşınızla birliktesiniz, cüzdana ihtiyacınız olmayabilir."

Sunucu, oyuncu ve yeni YouTuber Burcu Esmersoy kanalı için çektiği videoda ilk buluşmada çantasında bulunanları anlatmıştı. Sıra cüzdana geldiğindeyse bomba gibi bir açıklamaya imza atmıştı: “Erkek arkadaşınızla birliktesiniz, cüzdana ihtiyacınız olmayabilir… Ama ne olur ne olmaz diye… Ki ben ne olur ne olmazcıyım! Mutlaka yanıma para almaya çalışıyorum ya da bir kart…”

Ne diyelim ki?

8. “PlayStation oynarken telefonu açmam ve oyun saatlerime karıştırtmam.”

Bir dönem Ebru Şallı’yla yaşadığı olaylı ilişki sayesinde manşetlerden düşmeyen şarkıcı ve besteci Sinan Akçıl, sevgilileriyle sözleşme imzaladığını şu sözlerle açıklamıştı: “"Maddi ve manevi olarak yanında olurum. Ruhunu müzikle, şarkılarla beslerim. PlayStation oynarken telefonu açmam ve oyun saatlerime karıştırtmam. Uyumadan önce beynimi boşaltmak için tartışma programı dinlerim. Televizyon sabaha kadar açık kalır."

Yani dünya yansa, sevgilisinin başına bir şey gelse ya da acil bir ihtiyacı olsa Sinan Akçıl koltuğundan kalkmazmış, biz bunu anladık.

9. "Çatır çatır koca parası yiyorum."

Evlendikten ve çocuk sahibi olduktan sonra televizyon ve sinema sektöründen uzaklaşarak Adana’ya yerleşen Yeliz Yeşilmen kocasına Osmanlı erkeği gibi davrandığını açıklamıştı. “Nasıl Osmanlı?” diyorsanız, buyurun açıklamaları: “Erkeğine hizmet eden bir kadınım. Osmanlı erkeği gibi suyunu bile getiririm. Reis odur ama son sözü ben sözlerim, asıl patron benim. Hala beni şımartacak diye korkuyor.” Gençliği, güzelliğini ve vücudunu evliliği ve çocukları uğruna feda ettiğini söyleyen Yeliz Yeşilmen şöyle devam etmiş ve gerçekten çok ilginç bir açıklamaya imza atmıştı: “Kocamın parasını ben yemeyeceğim de kim yiyecek, pardon? Tabii ki de çatır çatır yiyeceğim. Zirvenin en top noktasındaydım. Her şeyi bıraktım, gençliğimi güzelliğimi, vücudumu feda ettim. E, yerim tabii! O mu benim paramı yiyecek? Her kadın kocasının parasını yiyecek.”

10. "İki üç kere görüştüğüm insandan çocuk sahibi olamam."

Hem başarıları hem de skandallarıyla her daim gündeme gelen Mehmet Ali Erbil, son olarak şarkıcı sevgilisi Nevin'in hamileliği üzerine şunları söylemişti: "Benim için aile kavramı çok önemlidir. Bugüne kadar eşlerime ve çocuklarıma korumacı davrandım bu konularda konuşmak istemiyorum. Bir çocuk sevgiden oluşur, iki üç kere görüştüğüm bir insandan çocuk sahibi olamam. Çocuklarımın hepsi sevgiden doğmuş parçalarım. Hamilelik sonlandı."

Aslında çok mantıklı bir açıklama gibi görünse de birlikte olduğu genç kadına zorla bebeğini aldırttığını düşününce işler biraz değişiyor sanki, siz ne dersiniz?

11. "Kocam elbette gezecek, tozacak. Erkeklerin hakkıdır."

Kibariye, kendisinden yirmi yaş küçük olan ve nedense sürekli bununla gündeme gelen eşi Ali Küçükbalçık'ın iki kadınla görüntülenmesinin ardından şunları söylemişti: "Kocam elbette gezecek, tozacak. Erkeklerin hakkıdır. Kocama güveniyorum."

Herkes durumdan memnunsa, bize bir şey demek düşmez sanki?

12. "Kadın dövülür de, sevilir de..."

Birlikte olduğu kadınlara şiddet uyguladığı iddia edilen ve bununla ilgili de sık sık açıklama yapan İbrahim Tatlıses, geçtiğimiz yıllarda bu iddiaları doğrulayacak tuhaf açıklamalara imza atmıştı: “Kadın dövülür de sevilir de ama 39 yerinden bıçaklanmaz. Döveceksin dediysek de ağzını burnunu kırmayacaksın. Kadın, susmasını bilecek ağır başlılığını koruyacak. Kadın erkeğin meleğidir, keleği değildir.”

13. "Eski kocam bayan isterse ben ayarlarım."

Bozuk Türkçesiyle aklımıza kazınan moda yarışmalarının gedikli ismi Ivana Sert, bir barda eski eşiyle pişti olmuş ve muhabirlerin soruları üzerine verdiği yanıtla ağzımızı açık bırakmıştı: “Eğer Yurdal bayan isterse, ben kendim ayarlarım.”

Bayan mı?!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hipergrafi

"Kadınlar evde oturmalı yemek yapmalı, evine bakmalı..." Görüşü ne kadar yanlışsa,"Kadınlar evde oturup yemek yapmamalı. Bu pasif olmaktır kadın mutlaka çalışmalı." Görüşüde o kadar yanlış. Niye bir şeyler dayatmak zorundasın ki. Tabiki meslek sahibi olmak güzel bir şey ama kadının evinde çalışması da kötü bi şey değil. Kaldı ki bu görüş ev hanımının emeğini aşağılamak, onu ev hanimi diye aşağılamaya kalkan kocasinın kınamasına hak vermektir. Kendimden yola çıkarsam büyüdüğüm süreç boyunca ailem ve büyüklerim tarafından 'Aman kızım iş güç sahibi ol kocanın eline bakma!' Şeklinde gazlandım. Kimse erkek kuzenlerime 'Aman oğlum ev işlerini öğren karinın eline bakma' demedi. Neden ev hanımı olursam kocamın eline bakıyor olayım? Oda benim pişirdiğim yemeği yeyip temizlediğim evde yaşıyor. Benim emeğimin ürünü olan konforu ortak kullanırken sorun yok, ama onun emeğinin ürünü olan parayı ortak kullanmamız benim ona muhtaç olmam demek oylemi? Defol git! (Kısacası bir noktaya kadar Hülya Avşar'a hak veriyorum)

mustafa-tangaloglu

Uzun zaman olmuştu mantıklı bir yazı okumayalı.. blog yazıyorsanız linkini bırakın, yok yazmıyorsanız yazmalısınız.. [Hülya avşar'ın haklı yada haksız olması önemli değil, Kalitesi kadar konuşsun desek ömrünün sonuna kadar susması gerek, Ama ev ve evlilik hayatı ile söylediklerinizde kesinlikle haklısınız, Kadın ticarette yapabilir, Yemekte buna toplum değil eşler karar vermeli, KADINLAR, ERKEKLER Çoğunlaması İnsanlığa karşı yapılan büyük bir hakarettir. Kişiler özgün bireyler olmalı ki toplum gelişim göstersin.."]

birvatandas

Sizinle aynı fikirdeyim ancak hayatımızı idame ettirebilmemiz adına para kazanmamız şart bu görevi erkek üstlenir ve kadın ev hanımı olarak devam ederse erkeğin herhangi bir sakatlanma yahut ölümü durumunda kadın zor hayat şartları ile karşılaşabilir bu sebepten ötürü biz garantici olan kadınlar çalışmayı yeğleyip ev işlerine ortak olacak adamlarla evlilik yapmalıyız naçizane fikrim.

delfin-tasdan

Tabiki insanlar istediği gibi yaşamalı. Ancak yazdığınız yazıda bence sorun erkek kuzenlerinizin karılarının eline bakıcak şekilde yetiştirilmesi. Yani onlar o şekilde yetiştirilmiyorsa biz de bu şekilde yetiştirilmeyelim demek yerine, onlar da bu şekilde yetiştirilmeli demek daha doğru. İnsanlar evlenmek zorunda değil. Yalnız başlarına hem para kazanıp hem ev işi yapabilmeliler. Eğer günün birinde evlenirlerse kimin neyi yapmaya devam edeceği ve ya ikisinin de her şeyi ortak yapmaya devam etmeleri onların tercihine kalmıştır. Önemli olan kadının da erkeğin de başka birine muhtaç olmadan yaşayabilmesidir diye düşünüyorum.

Gizli Kullanıcı

#8 gayet doğru söylemiş bence hatta ben işilki başında direk şöyle yapıyorum b (ben) s (sevgili) "b.: nbr nasılsın vs s.: ne olsn film izliyorum b.: ne izliyon s.:xxxx b.: güzel filmdir zevlki kızsın ben bölmeyeyim sana iyi seyirler s.: yok ya ben hem yazar hem izlerim b.: yok yok kendine yapılmasını istemiğini başkasına yapma" diye msj veririm arkadaşım oyun oynarken sessizlik lazım :) pubg de kalmışsın son 3 gaz kıçına dayanmış, yada rakip takım nexsus dayanmış maç elden gidiyor zır zır ötecek olmaz öyle iş :)

Gizli Kullanıcı

mehmetali,kibariye ve ibo haricinde yanlış görmedim.çocuk yapmayacaksan yatmayacaksın,yatacaksan git o işi yapanlarla yap,kimseyi kullanma gibi bi hakkın yok,kibariye saçmalamış,ibo da öyle.kadın da erkek de eşittir,insandır ikisi de.o seni dövse aynı evde yaşarmısın?yanlış yaparsa söylersin,olmadı ayrılırsın.böyle şeylere gerek yok.dövüyorsan o kişiden hayır bekleme,zaten dövebiliyorsan sevmiyorsun demektir.seni dövdürecek kadar sinir eden,o hale getiren kadın da seni sevmiyordur,uzatmanın manası yok dolaysıyla.ivana zaten kocasını sevmiyodu bence,para için evlendi veya şimdi sevmiyo.yada başkası olacağına tanıdığım olsun demiş..yeliz yeşilmen her kadının yaptığını söylemiş,sinan akçılı sevmem ama kendince prensipleri var,olabilir sorun yok,saygı duymak lazım,bunlarda bişey yok yani abartmışsınız!siz sevmediğiniz için her lafları batıyo bunların.biraz da iyi yönlerini gösterin..burcu esmersoyu da sevmem ama haklı.metin harayı da sevmem ama üstüne çok gidildi oda kendince haklı,hülya avşar da bu konuda haklı,alişan da.ayrıca herkesin fikridir saygı duymak zorundasınız,sizi ilgilendirmez kimsenin yaşantısı.kadın alişanı öyle beğenmiş gitmiş,alan razı veren razı yani..ayağına terliğini getirmekten zevk alıyo belki?onu geçtim,bi erkek olarak kadınını çalıştırmak bence şerefsizliktir.saçma.adamın parası var,belli prensipleri var,kıskanç ve mezhebi geniş değil naapacaktı?..herkes sizin istediğiniz gibi olmayabilir!..seda akgül kendine değer verilmesini istiyo bişey yok bunda.seda sayan da sperm bankasından alacağına,sokakta bisürü insan var biriyle tanış yap demiş yani..onlar da boşta kalmasın,baba olsun,çocuğunun babası,geni vs belli olsun demiş normal..bişey yok yani bunda ama herkesin kendi fikridir tabii..nihat doğan da haklı,işine gelmeyen anlamamış,işine geldiği gibi anlamış.diyor ki yani sen soyunursan,laik sistemin sapıklaştırdığı ahlaksızlar tarafından tecavüze uğrayınca da bağırma ozamman,kendi önlemini al!yani hem soyunayım hem kimse karışmasın,hem karnım doysun hem pastam dursun diye bişey yok.eğer soyunuyorsan bunu göze alacaksın diyor çünkü sokaklar sapık dolu.naaparsan yap insanların fikirlerini değiştiremezsin,birini değiştirsen de hepsini değiştiremezsin,herkes kendinden sorumludur.herzaman heryerde polis olmayabilir,herkes kendi çözümünü kendi bulsun diyor yani.size çözüm sunmuş aslında.soyunmazsan da tecavüze uğrarsan,ozaman ona ceza kesilir ama soyunursan suçu sende bulurlar demiş.

muhalifhareket

Hepsi birbirinden iğrenç, ama biri ayrıca merak konusu: Bu Metin Hara'yı kim pazarlıyor??

bbbbb

Sinan Akçıl ve Metin Hara gayet normal açıklamalar yapmış. Özellikle Metin Hara bu sözleri söylediğinde çarpıtılıp çok laf söylendi ama adam eski sevgililerini yerecek bir şey söylememiş hatta yüceltmiş. Evet kendini de bu açıklama ile yüceltmiş ama bunun neresi yanlış. Adama sürekli Adriana'ya yakışmaması ile ilgili laf söyleniyor adam da sabır taşı değil sonuçta.

Görüş Bildir