Görüş Bildir
Haberler
Nepal'de Pistten Çıkan THY Uçağı 3 Gün Sonra TIR'la Kurtarıldı

Nepal'de Pistten Çıkan THY Uçağı 3 Gün Sonra TIR'la Kurtarıldı

ATKN
07.03.2015 - 17:11

Nepal'in başkenti Katmandu'daki havaalanında pistten çıkan ve burnu toprağa saplanan THY uçağı, 3 gün sonra bulunduğu yerden kurtarıldı.

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Nepal'de pistten çıkan Türk Hava Yolları (THY) uçağının kurtarılması yılan hikâyesine döndü. Komşu ülkeden ekipman yardımı alan Nepal'deki çalışmalar, bir hayli 'ilginç görüntülere' sahne oldu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

TIR'a yüklendi

AFP'nin servis ettiği fotoğraflarda, Hindistan'dan gönderilen yardım ekibinin Airbus 330 tipi devasa uçağı ilkel yollarla bir TIR'a yüklemeye çalıştığı görülüyor. Zarar vermemek için TIR'ın üzerine eski kamyon lastiklerini koyan kurtarma ekibi, ön tekerleği kopan uçağı halatlarla bağladı. 'Göbeklitepe' adlı uçağın Nepal'in uluslararası uçuşlara açık tek havalimanı olan Tribhuwan'dan kaldırılamaması hava ulaşımını da felç etti. Liman kazanın dördüncü gününde de uçuşlara açılamadı.

Mart'ta inişe geçtiği sırada pistten çıkan ve toprak zemine saplanan THY uçağını kurtarmak için gerekli teçhizata sahip olmayan Nepal'in imdadına komşu ülke Hindistanyetişmişti. Hindistan Hava Kuvvetleri'ne ait C-130 tipi nakliye uçağıyla gerekli mühendis ve araçları Katmandu'ya gönderilmişti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Nüfusun üçte biri yoksulluk sınırının altında

Nepal'de nüfusun üçte biri yoksulluk sınırının altında yaşıyor. 2011'deki sayıma göre ülke nüfusu yaklaşık 26 buçuk milyon. Gayri Safi Milli Hasılası ise 20 milyar dolar olarak belirlenen Nepal'de, kişi başına düşen gelir ise 743 dolar. New York'ta da Perşembe günü Delta Havayolları'na ait bir yolcu uçağı, LaGuardia Havalimanı'na iniş yaparken pistten çıkıp güvenlik çitlerine çarparak durduktan sonra kara saplanmıştı.

Uçağın 24 saat içinde vinçlerle kaldırılmasının ardından pist ertesi gün hava ulaşımına açılmıştı.

Haberler.com

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam