Mutlu Bir Çocuk Yetiştirmenin Sırlarını Anlatan Hollandalı Annelerin Bu Tavsiyelerine Mutlaka Kulak Vermelisiniz!

115PAYLAŞIM

Araştırmacılar, Hollandalı çocukların refah ve mutluluk açısından uluslararası akranlarının çok ötesinde olduğunu kanıtladı. Bakalım Hollandalı annelerin sırları nelermiş!

1. "Onlara uyumaları için daha fazla zaman verin."

Diğer dünya ülkelerindeki ailelerin yaptığının tersine Hollandalı aileler çocuklarının aktivitelerini olabildiğince kısıtlamamaya çalışıyor. Bu sayede çocuklar daha sakin hissediyor ve daha düzenli bir uyku düzenleri oluyor. 

Bazı araştırmalar gösteriyor ki 6 aylık Hollandalı bebekler Amerikalı bebeklere göre günde 2 saat daha fazla uyuyor. Daha iyi bir uyku çektikleri için de anneleri de daha iyi uyuyup daha dinlenmiş bir şekilde çocuklarıyla ilgilenebiliyor.

2. "Kahvaltıda çikolata yemelerine izin verin."

Kahvaltıda çikolata yeme fikri kulağa her ne kadar kötü gelse de Hollandalı anneler bunu kabul etmiyor. Hatta çocuklarının kahvaltıda çikolatalı şekerlemeler yemelerine izin veriyorlar. Bu sayede çikolata yeme tabu olmaktan çıkıp kendilerini kontrol edebilmelerine yardımcı oluyor. Tabii bu konuda en önemli nokta ölçülülük. Yani ne çok yemeliler ne de çikolata yemek tamamen yasak olmalı.

3. "Paranın her şey olmadığını onlara gösterin."

Hollandalılar düşük bütçeli aktivitelerle özlerine dönük, sade bir hayat yapısına sahipler. Çocuklar genellikle ikinci el oyuncaklarla oynuyor bu sayede eğer bir şeye sahip olmak istiyorlarsa çalışıp kazanmaları gerektiğini öğreniyorlar. Bu sayede Hollandalı çocuklar daha pragmatik ve kendinden emin oluyor, finansal durumları hakkında da endişeye kapılmıyorlar. 

Hatta doğum günlerinde bile pahalı hediyeler ya da süslü kıyafetler beklentileri yok. Çoğu zaman hediye fiyatlarında üst limit bile oluyor.

4. "Çocukların aile bireylerine vakit geçirmesini sağlayın."

Hollandalı anneler iyi birer ebeveyn olmanın çocuklarla daha çok vakit geçirmekten geçtiğini çok iyi biliyor. Bu nedenle çocukların babalarıyla olabildiğince çok vakit geçirmelerini sağlıyor. Haftanın 4 günü sıkı çalışma saatleriyle çalışan babaların haftada bir gün "Baba Günü" dedikleri bir gün oluyor ve bu günü çocuklarıyla birlikte oynayarak geçiriyorlar.

Ayrıca çocukların büyükanne ve büyükbabalarıyla vakit geçirmeleri gereken bir gün daha var. Hollandalıların %50 ila %60'ı çocuk bakımı konusunda büyükanne ve büyükbabalardan yardım görüyor.Yani parkta torununu salıncakta sallayan bir anneanne ya da dede görmeniz gayet sıradan bir durum.

5. "Kendi fikirlerini söyleme konusunda onları destekleyin."

Hollandalı ailelerde en küçük çocukların bile söz hakkı var. Her ne kadar 3 yaşındaki bir çocukla anlaşmaya varabilmek zor da olsa, anneler bu durumun çocuklarının sınırları koyabilmesine ve kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmelerine yardımcı olduğunu söylüyor. 

Ayrıca Hollandalı ebeveynler kurallar koyarken çocuklarıyla birlikte hareket ediyor. Örneğin, televizyon ya da bilgisayar başında geçen zamana birlikte konuşarak limit getirebiliyorlar.

6. "Üzerlerinde baskı kurmayın."

Diğer Ülkelerdeki ebeveynlerin aksine Hollandalı aileler kurallar koymak ve çocuklarının üzerinde baskı kurmak yerine çocukların çocuk olmasına izin verir. Örneğin yürümeleri ya da konuşmaları için ekstra alıştırmalar yaptırmazlar ve üzerlerinde baskı kurmazlar. Sadece sevgilerini göstererek olayları akışına bırakırlar. 

Akademik anlamda da çocukların üzerinde baskı kurmazlar, alfabeyi öğrenmeleri için zorlamaz ekstra ödevlerle çocukları sıkmazlar. Hollanda, Finlandiya ve Singapur'dan sonra dünyada eğitim konusunda en iyi 3. ülkedir. Bunun sebebini ise stressiz öğrenme ortamı ve sağlıklı bir öğrenme süreci olarak görürler.  Çünkü bu sayede çocuklar okula severek ve isteyerek gider.

7. "Dünyayı tek başlarına keşfetmelerine izin verin."

Hollandalı aileler, ebeveyn müdahelesi ile çocukları ihmal etmek arasında çok sağlıklı bir denge kurar. Anneler çocuklarının etrafında dört dönmez bunun yerine olabildiğince çocukları kendi hallerine bırakır ve müdahale etmekten kaçınırlar. 

Aileler çocuklarının birlikte oynamaları için günler oluşturur. Ebeveynler çocuklarını bir eve bırakır ve çocuklar birlikte oyun oynar, yemek yer ve vakit geçirir. Çocuklar bu sayede başlarında bir sürü ebeveyn olmadan tek başlarına eğlenir ve vakit geçirirler.

Çocuklarını sürekli kontrol etmek yerine ve onlar adına endişelenmek yerine küçük yaştan itibaren gelecekte ihtiyaçları olacak bazı şeyleri onlara öğretirler. Örneğin 2 yaşlarından itibaren çocuklara temel trafik kuralları öğretilir. 5 yaşına geldiklerinde ise yüzme sertifikaları vardır.

8. "Kendinizi de unutmayın."

Mutlu bir aile mutlu çocuklar demektir. Hollandalı anneler oldukça realistik bir ebeveynlik anlayışına sahiptir. Kendilerini ya da çocuklarını kesinlikle mükemmel olmayacağını bilirler. Rekabete asla girişmez ve hataları görmezden gelme ya da affetme konusunda oldukça iyidirler. 

Hollandalı anneler işleri ve hayatları arasındaki dengeyi çok iyi kurarlar. Çoğu anne yarı zamanlı işte çalışır. Böylece hem kendileri için bir şeyler yapar hem de çocuklarıyla vakit geçirirler. Bu onlara daha güçlü bir güven ve refah duygusu verir.

9. "Bırakın yağmur altında bisiklet sürsünler."

Ailelerin genellikle çok büyük arabaları yoktur, çocuklar çoğu zaman okula bisikletle gider. Bu konuda ufak bir pürüz vardır o da hava koşulları. Hollanda'da sık sık yağmur yağar ve güçlü rüzgarlar oluşur. Ancak bu durum onların bisiklet sürmesine engel olmaz. 

Her türlü hava koşulunda hayatta kalmayı başarırlar ve kıyafetlerini de ona göre seçerler. Çocuklarına genellikle sıcak tutacak kıyafetler, su geçirmez ceketler ve yağmur botları giydirirler. Çocuklar yağmur altında bisiklet sürer ve bu sayede dünyanın hep toz pembe ve günlük güneşlik olmadığını kavrarlar. Bu sayede de pes etmemeyi öğrenirler.

10. "Onları mutlu edin, başarılı olsunlar diye zorlamayın."

Dünya çapında birçok aile çocuklarından akademik anlamda büyük başarılar beklese de Hollandalı anneler sadece onların mutluluğuna ve iyi birer insan olmasına odaklanır. Bağımsız, özgür ve kendilerinden emin insanlar olmalarına önem verir, arkadaşları ve aileleriyle sıkı ve güçlü bağları olmalarını sağlarlar. 

Gelecekte başarılı olmalarının mutluluktan geçtiğine inanırlar. Güçlü ve özgür birer birey olmalarını sağlayıp, çocuklarını kendi hayalleri ve değerleri peşinde koşmaları için motive ederler.

11. "Ona güzel bir örnek olun."

Ne öğretmek istiyorlarsa o konuda örnek olurlar, bu Hollandalı ailelerin en temel kurallarından biridir. Anneler çocuklarının yaratıcı, sakin, mutlu bir çocuk olmasını istiyorlarsa onlara gerçek bir örnek olarak bunu başarırlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bukiznedio

mutlu çocuk yetiştirmenin ilk sırrı; Hollandada yaşamak veya Türkiyede yaşamamak bu içerikten eyyorlamam bu

coldhearted

Tüklerden Hollandalı annelere, mutlu bir çocuk yetiştirmenin sırrı: Anne terliği.

dark-tower

keşke bi 30 yıl önce anlatsaymış da benim ebeveyinler de bi kulak verseymiş....

yusuf-aslan8

11 olsun gerisi o kadar önemli değil

gzm-ynklr

Güzel içerik teşekkürler.

Görüş Bildir