Mısır Ordusu Dünyanın En Güçlü Orduları Arasına Girdi, Türkiye ise Sıralamada Mısır'ın Gerisinde!

688PAYLAŞIM

2010 yılından beri listenin ön sıralarında yer alan Türkiye için bu bir ilk...

2005'ten bu yana ülkelere ait orduların gücünü çeşitli kategorilere göre değerlendiren "Global Firepower Index"ten bu yıl şaşırtıcı bir sonuç geldi.

2010 yılından beri sıralamada daima ilk 10’da yer alan Türkiye, 2020 itibarıyla 11. sıraya geriledi; Mısır ordusu ise Türkiye’yi geçerek 9. sırada yer aldı.

Bu sıralamada Mısır’ın öne geçmesiyle birlikte Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da en güçlü ordu Mısır ordusu oldu.

Aynı bölgede Mısır’ı 11. sıradaki Türk Silahlı Kuvvetleri ve 14. sıradaki İran ordusu takip ediyor. Son yıllardaki askeri harcamalarını artıran ve orduya yatırım yapan Mısır’ın emir komuta kademesinde hali hazırda 920 bin ordu mensubu, 440 bin personeli ve 500 bin kişilik yedekleri ile 215 tanesi savaş uçağı, 81’i de helikopter olmak üzere toplam 1054 uçağı, 4295 tankı, 11700 zırhlı aracı ve 1100 kadar da roketatarı bulunuyor.

Yukarıda, bu sonucun şaşırtıcı olduğundan bahsetmiştik. Neden şaşırtıcı olduğuna gelirsek...

Mısır ordusu, dört sene önceki listede 18. sırada yer almıştı ve uzunca bir süredir ilk onda yer almakta olan Türkiye’nin oldukça gerisindeydi. 

DW’nin haberine göre ise Mısır ordusunun gücünün artması, 1979 yılında İsrail’le imzalanan barış antlaşmasına kadar uzanıyor. Almanya'daki Mainz Üniversitesi Arap Dünyası Araştırma Merkezi'nden Günter Meyer, ABD'nin o dönemler hem İsrail hem de Mısır'a yıllık askeri destek taahhüdünde bulunduğunu hatırlatarak, Mısır’ın o zamandan beri her yıl yaklaşık 1,3 milyar dolar silah yatırımı aldığını söylüyor.

Abdülfettah Sisi’nin cumhurbaşkanlığı döneminden itibaren daha da gelişmeye başlayan ordunun bu kadar güçlenmesinin altında, Sisi’nin darbe olasılığına karşı kendini koruma içgüdüsü de yatıyor.

İç ve dış politikada sürekli tetikte bekleyen Mısır’ın ordusundaki bu gelişim, yaşanan son olaylar da göz önünde bulundurulunca şaşırtıcı olmaktan çıkıp ‘beklenen durum’ olmaya doğru kayıyor haliyle. 

Hele ki Mısır’da kurulan ve 91 yıllık bir Islami hareket olan "Müslüman Kardeşler"i darbeyle iktidardan uzaklaştıran ve hareketi kanlı bir şekilde bastıran Sisi yönetimi, kendisine karşı yeniden örgütlenilebileceği endişesini içinde taşıyorken…

Bu durum ilerleyen zamanlarda bir fark yaratır mı, bilinmez. Mısır ordusundaki güçlenmenin dengeleri değiştirip değiştirmeyeceğini zamanla göreceğiz.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yaşanan bu gelişmeleri göz önünde bulundurursak, önümüzdeki dönemlerde ülkemiz için bazı olumsuzluklar yaşanır mı, yoksa denge politikası ile her şey kontrol altında mı tutulur? 

Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cihan-meral1

olay sadece ne kadar tank top tufek oldugu degil, herhangi bir savas ortaminda, kendi kaynaklarinla ne kadar devam edebildigindir. en onemli konu budur. sonucta o tanklar veya ucaklar su ile calismiyor. ayrica kendi silahini ne kadar uretebildigin ve teknolojik olarak ne kadar ileride oldugun ile de alakali. Cogu 60'lardan kalma sovyet ucaklari ve birkac tane F-4 var Misir'da. Bircok ulke tedavulden kaldirdi bu ucaklari.

ahmet-attonu

2005 ten bu yana tüm uçakları f 16 ve f 22 ayrıça kendilerin ürettiği uçakta var Vikipedi, özgür ansiklopedi Toplam Uçaklar 1.333 Av-Önleme Uçakları 336 Nakliye Uçakları 260 Eğitim Uçakları 387 Helikopterler 255 Saldırı Helikopterleri 46 İnsansız Hava Araçları 64

beyza-tosun2

anlaşılan o ki akp hukuk ve eğitim sistemini bozduğu gibi ordu sistemini de bozmaktan da geri kalmamış. çok yazık!

kusist

aynı kafayla bakrsak türkiye askeride akp döneminde zirveleri gördü? akp den evvel savunma sanayiisi ve tsk bu kadar güçlü değildi?Boş yorum yapmanın lüzumu yok siyasetini başka yerde yap

muhammet-turk3

AKP DÖNEMİ OLMASAYDI ŞİMDİ NE İHA NE SİHA VARDI BURDA BİRAZ AKILCI DÜŞÜNMEN LAZIM BEYZA CHP DÖNEMİ OLSAYDI İÇİMİZDE PKK LILAR 2017 DE OLDUĞU GİBİ DOĞUDA, İÇİ ANADOLU'DA BOMBA SESLERİ HİÇ EKSİK OLMAYACATI ATAÜRKTEN SONRA TÜRKİYE'YE GELEN EN İYİ DEVLET BAŞKANI #RECEP TAYYİP ERDOĞANDIR.

Gizli Kullanıcı

Savaşlar artık tankla tüfekle yapılmıyo. Nükleer çıktı mertlik bozuldu. Artık ordu gücünün de silah sayısının da bi önemi yok. Şimdi tamamen bilim ve strateji.

muhammet-turk3

AYNEN REİSİMİZ NÜKLEER SİLAH YAPMA EMRİNİ VERDİ ALLAHA ŞÜKÜR BİZİMDE BİR NÜKLEER SİLAHIMIZ OLACAK

kozmonot

birincisi şuanki durum üzerinden psikolojik yıpratma mısır silahlı kuvvetleri silah gücü olarak iyi olabilr sahada nasıl mısır israil savaşında sıçtılar ki Türkiye ile kıysalanamaz Türkiyenin eskiden gelen bir ordu asker savaş geleneği ve birikimi var tamamen saçmalık bu liste.mısır hayatında kaç savaş görmüş düne kadar hep esaret altındaydı şimdi emperyalistlerin kucağında

muhammet-turk3

HELAL KARDEŞİM GÜZEL YORUM

baybozkurt42

bu kas gücü hocam. savaş kazanmak için birde ıq gerekir.

Görüş Bildir