İlk MGK Toplantısında Rekor

 > 
130PAYLAŞIM
İlk MGK Toplantısında Rekor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk kez başkanlık ettiği Milli Güvenlik Kurulu toplantısı, kayıtlara geçen en uzun MGK oldu. 10 saatten fazla süren toplantı sonrası yayımlanan bildiride ilk kez "paralel yapı" ifadesi yer aldı.

Milli Güvenlik Kurulu'nun Ekim ayı olağan toplantısı, saat 14.25'te başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçildikten sonra ilk kez MGK'ya başkanlık etti. 10 saat 20 dakika süren toplantı, rekor kırarak kayıtlara geçen en uzun MGK oldu.

Toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı.

"Paralel yapı" vurgusu

MGK bildirisinde ilk kez 'paralel yapı' ifadesi yer aldı. Açıklamada, "Ülkemizin güvenliği, halkımızın huzuru ve kamu düzenini ilgilendiren hususlar ayrıntılı olarak görüşülmüştür. Bu kapsamda milli güvenliğimizi tehdit eden ve kamu düzenini bozan iç ve dış legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten paralel yapılanmalar ve illegal oluşumlarla yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır" denildi.

"Terörle mücadele"

Son dönemdeki şiddet olaylarına ilişkin ise şu ifadelere yer verildi;

"Terörle çok boyutlu mücadele kapsamında sürdürülen çözüm süreci ele alınmış, sürecin oluşturduğu olumlu atmosferi ve huzur ortamını bozmaya yönelik provokatif olaylara karşı kamu düzeni ve güvenliğini koruma konusundaki kararlılık teyit edilmiştir."

"IŞİD'le mücadele"

IŞİD'le mücadeleye ilişkin bilgilerin de yer aldığı açıklamada, "Irak ve Suriye'de IŞİD ve diğer terör örgütleriyle mücadele, ülkemizin bu mücadelede uluslararası koalisyon içindeki konumu, Türkiye'ye müzahir gruplar başta olmak üzere, ılımlı muhaliflerin durumu ve yerinden edilen kişilere yönelik insani yardımlarımız görüşülmüştür. Ayrıca Irak'taki siyasi süreçte son dönemde yaşanan gelişmeler gözden geçirilmiş, ikili ilişkilerin güçlendirilmesi yönündeki irade teyit edilmiştir" değerlendirmesinde bulunuldu.

"Suriye'deki gelişmeler"

MGK bildirisinde, "Suriye'de dördüncü yılını tamamlamak üzere olan çatışma ortamının ülkemizin ve bölgemizin güvenlik ve istikrarına yönelik yansımaları, bu konudaki bölgesel ve uluslararası yaşanan son gelişmeleri de içerecek şekilde müzakere edilmiştir" ifadelerine de yer verildi.

"Ege ve Doğu Akdeniz'deki gelişmeler"

Deniz yetki alanları başta olmak üzere Ege ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin gözden geçirildiği belirtilen açıklamada, "Türkiye'nin kendi kıta sahanlığı içinde ve garantör ülke olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ruhsatlandırdığı sahalardaki hak ve menfaatlerinin korunması için gereken her türlü tedbirin önümüzdeki dönemde de kararlılıkla alınacağı belirtilmiştir" denildi.

Gazze, Libya, Yemen

Açıklamada, "Başta Gazze'de sağlanan ateşkes olmak üzere, İsrail-Filistin ihtilafında yaşanan son gelişmeler, Libya ve Yemen'deki mevcut durum ile bölgesel yansımaları kapsamlı biçimde görüşülmüştür" ifadesi kullanıldı.

En uzun MGK olarak tanımlanan ve 28 Şubat kararlarının alındığı MGK toplantısı 9 buçuk saat sürmüştü.

Toplantılar Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde ortalama 4-5 saat sürüyordu.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir