Megastarımız Tarkan'ı Zirveye Taşıyıp Zirvede Tutan Kariyerinden 12 Dönüm Noktası

209PAYLAŞIM

Megastarımız Tarkan, sizlerin de bildiği gibi bu unvanı kolay kazanmadı. 28 yıllık başarılarla dolu bir kariyere sahip. Uluslararası arenada Türkiye'nin pop temsilcisi, albümleri milyonlarca satan, neredeyse her şarkısı hit olan biri Tarkan. Bu yolculuğunda da bugünlere birçok yenilikle, çok sayıda başarıyla geldi. Bunların her biri onu bugün bildiğimiz Tarkan yaptı. 

Biz de sizler için Tarkan'ı zirveye taşıyıp zirvede tutan kariyerindeki en önemli 12 anı listeledik...

1. Tarkan 1992 yılında Yine Sensiz albümüyle Türkçe pop müzikte yeni bir kapı araladı.

Bu ilk albümü 800.000 adet satışa ulaştı. Türkçe pop taze sesiydi, alışılmışın dışında tarzı ve şarkı sözleri vardı. Hemencecik sevildi ama bu daha başlangıçtı.

2. Çok uzun sürmedi Tüm Türkiye'ye adını duyurması. 1994'te yayınlandığı single Şıkıdım, hem klibiyle hem şarkı sözleriyle herkesin dilindeydi.

1994 yılında yayınlanan Aacayipsin albümü 2 milyondan fazla satışa ulaştı. Şıkıdım ise aynı albümünde yer alan single çalışmasıydı. Türkiye'yi sallayan bu şarkı hem klibiyle hem de sözleriyle uzun süre gündemi meşgul etmişti. Şimdi bir yerde duysanız, oynamadan duracak kaç kişi tanıyorsunuz? :)) Bu güzide eser Tarkan'ın piyasaya girmesinden sonraki en önemli dönüm noktası oldu zira sadece Türkiye değil şarkının İngilizce versiyonuyla uluslararası sulara da açılmıştı Tarkan.

3. Kimilerine göre Tarkan diskografisinin en iyi albümüdür Ölürüm Sana. 1997 yılında Tarkan'ı birkaç basamak daha yukarı taşımıştı bu albüm.

Tarkan bu üçüncü albümüyle doğrudan Türkçe popun zirvesine oynamıştı diyebiliriz. Neredeyse her bir şarkısı bugün bile hit. Albümle aynı adlı meşhur şarkısına çektiği kliple de ayrıca dönemin klip anlayışını da şöyle bir tokatlamıştır. Amerika'da çekilen ve muhteşem bir aranjmana sahip olan bu klip, gününün çok ötesinde. Sanıyoruz ki günümüzde bile bu klibin başarısına erişen yoktur Türkçe pop'ta.

4. Tarkan bu üç albümle Türkiye'de kendini kanıtladığı kadar uluslararası arenada da büyük başarılar yakalamıştı.

Yurtdışında birçok müzik listesinde önemli başarılar yakaladı, Avrupa ve Güney Amerika turnelerine çıktı. 1998 yılında PolyGram France isimli plak şirketi Ölürüm Sana’nın lisansını alarak, derleme bir albüme dönüştürdü. 50 ülkede satışa sunulan bu albüm, tüm dünyada 3.500.000 adedin üzerinde bir satışa ulaştı. Ve birçok ülkeden ödülleri topladı.

5. Bu ödüllerden biri de 1999 yılında Dünya Müzik Ödülleri'ndendi...

Tarkan her geçen gün ülkenin karizmasına kendi karizması kadar karizma ekliyordu. 5 Mayıs 1999'da Monako'da düzenlenen törende Celine Dion, Cher, Ricky Martin gibi dünya starları da ödüller almıştı. Çünkü Şımarık'ın başarısının ardı arkası kesilmiyordu. Aynı dönemlerde İngilizce dışında 18 farklı dilde coverları da yapılmıştı.

6. Üç albümle yakaladığı büyük başarıyı canla başla çalışarak hazırladığı albümüyle taçlandırmanın zamandı gelmişti.

2001'in yaz ayında çıkacağını müjdelediği yeni albümü öncesinde uzun bir zaman Amerika'da kaldı.

7. Yenilenmiş, tazelenmiş dönüşü muhteşem oldu...

8. Ama daha muhteşemi döndükten kısa bir süre sonra yayınladığı o zamansız albümüydü: Karma.

Aslında önce Kuzu Kuzu'yu single olarak piyasaya sürdü. Sözü ve müziği Tarkan'a ait olan bu şarkı Karma'nın nasıl bir albüm olacağının ilk müjdesiydi. Metin Arolat'ın yönetmenliğinde çekilen klibiyle Tarkan, hafızalardan silinmeyen o meşhur dansıyla milyonları peşinden sürükledi. Ağustos ayında ise albümün tamamı yayınlandı. 2 milyondan fazla satışa ulaşan Karma, tüm dünyayı da etkisi altına almayı başardı. Her bir şarkısı hit oldu, özellikle Hüp, Sen Başkasın, Ay şarkılarının rüzgarını bugün dahi hissedebiliyoruz.

Karma albümünü şu linkte detaylı incelemiştik 👇

Tarkan'ın Üstüne Gül Koklayamadığımız Albümü Karma'nın Türkiye'nin En İyi Albümü Olduğunun 13 Kanıtı! - onedio.com
Tarkan'ın Üstüne Gül Koklayamadığımız Albümü Karma'nın Türkiye'nin En İyi Albümü Olduğunun 13 Kanıtı! - onedio.com

9. Karma'nın yakaladığı bu başarı, 2002 Dünya Kupası ile taçlandı. Albümün en başarılı şarkılarından Taş, milli takımın marşı haline getirildi.

Yine sözü müziği Tarkan'a ait olan bu şarkıyı milli takım için yeniden yazıp söyledi. 2002 Dünya Kupası için A Milli Futbol takımının en şahane desteklerinden biri olmakla kalmadı, milli birleştirici gücümüz haline geldi!

10. 2003'te yayınlanan Dudu albümü vs. derken Tarkan bir dönüşüm daha geçirerek 2006 yılında tamamı İngilizce albümle yine fırtınalar estirdi.

Tarkan bu albümün stüdyo çalışmalarını New York, Los Angeles, Londra ve İstanbul’da tamamladı ve aynı zamanda ünlü müzisyenlerle birlikte çalıştı. Bu albüm, Tarkan'ın kariyerindeki önemli noktalardan biri oldu.

11. 2007'de bir kez daha yenilenmiş bir Tarkan karşıladı bizi Metamorfoz albümüyle. Dijitale geçiş döneminde çıkan bu kıpır kıpır albüm, yine başka bir rekoru da kırmış oldu.

2007'de Metamorfoz çıktığında artık CD'ler yani fiziksel formdaki albümlere ilgi hızlı bir şekilde kaybolmuş durumdaydı. Buna rağmen albüm, çağdaşlarına göre yüksek rakamlı bir satışa ulaştı. Üstelik online platformlarda indirilme sayısı da oldukça yüksekti. Vay Anam Vay, Arada Bir, Dilli Düdük gibi hit şarkılarla dönemine damga vururken, hemen ertesi yıl yani 2008'de Tarkan; Tiesto gibi dünyaca ünlü DJ’lerle birlikte çalışarak Metamorfoz Remix albümünü de çıkardı.

12. Adımı Kalbine Yaz'dan sonra Türk Sanat Müziği albümleri furyasının önemli temsilcilerinden oldu. Ama 7 sene boyunca sevenlerini beklettiği pop albümü 10 ile yeniden doğdu Türkçe pop müziğe...

2010'da çıkan Adımı Kalbine Yaz, 2016'da çıkan Ahde Vefa'dan sonra 10. stüdyo albümü olmasına ithafen "10" adlı albümüyle aradan geçen 25 yıldan sonra bile hâlâ Türkçe Pop camiasını sallayabildiğini göstermişti. Ahde Vefa'yı saymazsak 2010'dan beri, 7 senedir, albüm yapmayan Tarkan, 10 ile kısa sürede hem Türkiye'de hem yurt dışında büyük başarılar elde etti. Yıllar içerisinde onlarca tribute albümde, sosyal sorumluluk projelerinde, düetlerle, coverlarla, reklam müzikleriyle her zaman adından ve başarılarından söz ettirdi Tarkan. Bu yolculuğunda, Türkiye de onu megastar olarak bağrına bastı, ne yapsa çok seviyoruz! 😍

Peki sizin için Tarkan'ın dönüm noktası nedir? Yorumlarda buluşalım... 👇

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gulsum.g

“ölürüm sana“ ve “salına salına sinsice” şarkılarını şu an piyasaya sürmüş olsa değil türkiyeyi, dünyayı sallardı reis ...

sairsel

Tarkan, sen başkasıııınnn ;)

gzm-ynklr

Favorim 90lardaki şarkıları 90 lı yıllar.

heineken

Ölürüm Sana klibi Türk müzik tarihinin zirvesidir.

kevser-cevik

hüp şarkısının klibi de çok efsanedir.

Görüş Bildir