Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tarkan'ın Üstüne Gül Koklayamadığımız Albümü Karma'nın Türkiye'nin En İyi Albümü Olduğunun 13 Kanıtı!

880PAYLAŞIM

Tarkan'ın milli birlik ve beraberlik mücadelemizdeki en önemli şey olduğu konusunda neredeyse tüm Türkiye olarak hepimiz eminiz sanıyoruz ki. Fakat hem Tarkan'ın hem de Türkçe pop müziğin dönüm noktası olan adeta tek başına yeni bir çağ yaratan albümü Karma için de gelmiş geçmiş en iyi albüm desek abartmış olmayız, değil mi?

Milenyumun ilk yıllarında bizi 90'lara bağlayan ama son derece modern de olan bu albüme biraz yakından bakalım öyleyse...

1. 2001 yılına kadar Tarkan; 3 stüdyo albümüyle halihazırda tüm Türkiye'nin gönlünü fethetmeyi başarmış, kıpır kıpır yerinde duramayan genç ve başarılı yağız bir delikanlıydı.

1992'de çıkardığı ilk albümü Yine Sensiz, ardından 1994 yılında çıkardığı Aacayipsin ve yine Türkiye'nin en iyi pop albümlerinden biri olarak kabul edilen ve 1997 yılında çıkardığı albümü Ölürüm Sana ile tüm ülkede fırtınalar estirmektedir zaten Tarkan.

2. O yıllarda başlayan Amerika serüveninden gurbet ellerde sıkıca çalışıp zıpkın gibi ülkeye dönmüş ve yeni albüm müjdesini vermişti.

Çalışmaları için Amerika'ya gitti, bir süre orada kalıp kendi deyimiyle "değişti ve döndü." Öyle bir döndü ki daha ülkeye giriş yapar yapmaz tüm gözler üzerindeydi. Havaalanında magazinciler, gazeteciler bir yana hayranları bir yana herkes onu bekliyordu. Nihayetinde de yenilenmiş haliyle gelmiş ve kısa süre sonra albümün çıkacağı müjdesiyle herkesi sevinçlere boğmuştu.

3. Yeni albümden birkaç ay önce ilk olarak Kuzu Kuzu adlı şarkısını single olarak yayınlayıp klip çeken Tarkan yeni albümün gümbür gümbür geleceğini kanıtlar gibiydi esasında.

Sözü ve müziği Tarkan'a ait olan Kuzu Kuzu parçasıyla Karma'nın ilk adımını atmış oldu megastar. Muhteşem bir de klip çekti. Klibin yönetmenliğini Metin Arolat yaptı. Ve o klip ve dansıyla Tarkan bir nesli peşinden sürükledi; o dans hâlâ ikon, hâlâ hafızalarımızda, hâlâ nerede Tarkan çalsa vücudumuz istemsizce o figürlere bürünüyor!

4. Tam albüm çıkacak derken Tarkan'ın Çıplaklar Kampı'ndan bir fotoğrafı basına sızdırılmış ve olaylar almış başını gitmişti.

Bu mevzu ne yazık ki Tarkan'ın albüm satışlarını da epey etkilemiş oldu. Çıplaklar Kampı'nda çekildiği söylenen ve bir erkekle samimi görüntülerinin yer aldığı bu fotoğrafları, basına Süleyman Şahin adında biri sızdırmıştı; kendi söylemine göre bunu Tarkan'a kızdığı için yapmıştı fakat Tarkan'ın menajeri Uygar Ataş; Şahin'in kendilerine şantaj yaptığını ve o fotoğrafları Tarkan'ın Amerika'daki evinden taşındığı sırada eşyaların arasından çaldığını söylemişti. Ülke gündemini uzun süre meşgul eden bu olay sebebiyle Tarkan muhafazakar kesimin büyük tepkisine maruz kalmıştı ve olay, Tarkan'ın Karma albümünün çıkmasından çok kısa bir süre önce yaşandığı için de ne yazık ki albümün satışları da etkilenmişti.

5. Kuzu Kuzu'nun başarısı sansasyonun vehameti derken Tarkan sonunda merakla beklenen 4. stüdyo albümü Karma'yı yayınladı ve adeta yeri göğü oynattı desek az kalır.

Hem kendi kariyerini çok başka yerlere evirmeyi başardı hem de Türkçe pop müziğin en başarılı en unutulmaz albümlerden birine imza atmış oldu.

6. Hakkında çıkan tartışmalar nedeniyle albüm satışları etkilenmiş olsa da sadece Türkiye'de bu albüm 2 milyondan fazla satış yaptı.

O dönem satış rekorları kıran Kuzu Kuzu single'ıyla başlayan süreçte Karma sadece Türkiye 2 milyondan fazla satış yaptı; dünyada toplamı ise 4 milyona yakındı. Türkiye'de tüm zamanların en çok satış yapan üçüncü albümü oldu ama bizce en çok sevilen albümüydü. Albümün bu başarısıyla Tarkan, başta Rusya olmak üzere tüm dünyaya adını duyurmuş oldu.

7. Prodüktörlüğünü Tarkan ve Ozan Çolakoğlu'nun birlikte yaptığı albümün kapak tasarımı da albümün en dikkat çekici kısımlarından biriydi.

Hikmet Barutçugil isimli bir ebru sanatçısı tarafından Tarkan'ın fotoğrafının ebru sanatıyla şekillendirilmesiyle tasarlanan bu albüm kapağı da oldukça beğeni topladı.

8. Nazan Öncel, Mete Özgencil ve Mazhar Alanson imzalı altı şarkı haricinde albümdeki bütün şarkıların söz ve müziği Megastar'a aitti ve her biri ayrı ayrı hit parçalar oldu.

İçinde hiç Sezen Aksu şarkısı olmayan ama bu denli başarıya sahip olması bir Tarkan albümü için şaşırtıcıdır aslında. 😁

9. Yönetmenliğini Ferzan Özpetek'in yaptığı Hüp klibiyle ise ülke gündemini uzun süre meşgul etmiş, Tarkan yine sansasyonel bir haberin başkahramanı olmuştu.

Manken Sinemis Candemir’in rol aldığı klip, çok sayıda izleyicinin tepkisiyle karşılaşmış ve klibin porno filminden hiçbir farkı olmadığı öne sürülerek RTÜK'e çok sayıda şikayet yığılmıştı. Gazetelerde boy boy 'erotik klip' başlığıyla haberlere konu olmuştu. O zamanki RTÜK başkanı da klibi sakıncalı bulmuş ve kaldırılması yönünde oy vereceğini söylemişti, öte yandan müzik ve sanat camiasından pek çok isim de klibin arkasında durmuştu.

10. Klibin RTÜK tarafından engellenmesi ve hiçbir kanalda yayınlanmasına izin verilmemesi üzerine şarkının remix versiyonuna yeni bir klip daha çekildi ve Tarkan yine yerini aldı!

Tabii orijinalinin yerini alamasa da bu klip de oldukça başarılıydı; hem Tarkan'ın eşsiz dans görüntüleri hem de çeşitli yerlerdeki konserlerinden görüntüler yer alıyordu.

11. Megastarımız herkesi kendine yeniden aşık ettiği bu albümüyle aslında bir felsefeyi de anlatıyordu: "Rastlantıda rastlantı yoktur."

Tarkan, bizce müzik dünyasına bahşettiği bu eşsiz albümle yarattığı o iyi karmanın bugün bile ekmeğini yiyor. Şu an ne yapsa sırf Karma albümünden dolayı bile ona kızmak gelmez içimizden. 😍 Felsefesi olan bir albüm bu sonuçta, o felsefe için de albümün girişinde şöyle diyor Megastar:

"Karma düşüncesine göre yaşam, hassas bir "etki-tepki" dengesi üzerine kuruludur. Dün yaşadıklarımız, bugünkü ruh halimiz, yarın karşımıza çıkacak her şey, uzun ince bir zincir gibi birbiriyle bağlantılıdır. Çünkü evrende var olan her şey, geçmiş zaman içinde var olmuş başka bir durumla ilişkilidir. Geçmişte yaptığınız iyilik, çevrenize yaydığınız pozitif elektrik, sevgileriniz, heyecanlarınız, iyi anılarınız yarın size "iyi karma" olarak geri döner. "Kötü karma", eskiden sahip olduğunuz olumsuz ruh hallerinin, üzerinizde taşıdığınız negatif elektriğin, gelecekte mutsuzluk olarak yeniden karşınıza çıkmasıdır. Yani davranışlarımızdan oluşan yaşantımız, bir dairenin üzerinde yol almaya benzer. Karma der ki: Hiçbir şey sebepsiz değildir. Hiçbir şey kendiliğinden değildir. Ya da "rastlantıda rastlantı yoktur."

12. Her ne olursa olsun, milli gururumuz Tarkan, bu albümle Türkiye'nin temsilcisi haline geldi. Hüp şarkısı Türkiye tanıtım filminde kullanıldı.

Olayı bitmeyen Hüp şarkısı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapımcılığını üstlendiği Türkiye tanıtım filminde kullanıldı. Bu proje ile ödüller de kazandı. O zamanki Kültür ve Turizm Bakanı Mustafa Taşar, eleştirildiklerini ama reklam için doğru bir karar olduğunu çünkü ne zaman Hüp çalsa tüm dünyanın aklına Türkiye geliyor demişti. 👏👏👏

13. Albümün olağanüstü şarkısı Taş'ı "Bir Oluruz Yolunda" ismiyle 2002 Dünya Kupası için unutulmaz bir marş haline getirdi ve neredeyse maçlardan bile çok konuşulur oldu!

Albümün söz ve müziği yine Tarkan'a ait olan bir diğer şarkısı Taş, Tarkan'ın uyarlamasıyla 2002 Dünya Kupası için A Milli Futbol takımının en şahane desteklerinden biri oldu. "Bir Oluruz Yolunda" adıyla çıkarılan bu şarkıya unutulmaz bir de klip çekildi ve o dönem hepimizin diline pelesenk oldu kaldı. Eee tabii hâlâ da öyle sanki?!

Tarkan'ı hâlâ seviyoruz da o zamanki Tarkan daha başkaydı... 😔😔❤️

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-bolat

bir oluruz Yolunda şarkısı milli takımin istiklal marşı gibidir... asla ondan önce asla ondan sonrasi olmadi olmayacaktır da... Türkiye için türk müziği için Tarkan kim ne derse desin 1. numaradir.

katilicee

hüp şarkısı en sevdiğim klipte bence gayet normal harika bir klip. çok ilginç bir klip yönetmeninini unuttum ama gerçekten güzel bir hikayeyi anlatıyor çok ince.

kutsal-kase

yarkanin bir oluruz yolundayi ben ne zaman aklima gelse dinlerim suan da oldugu gibi 😁😁 ayrica dudunun yerini hic bisi alamaz 😂

06keyboardistab

ben 5 6 yaslarindaydim abim karma nın kasedini almisti. hergun walkman de dinlerdim severek. kesinlikle en en en iyi albümü karma bence de 😍

burak-yavuz19

Tarkan yaşayan bir efsanedir. Değerini ve kıymetini hayattayken bilmek zorudayız. Bazı şeylerin değerini kaybetmeden anlamalıyız TARKAN yaptıklarıyla topluma mal olmuş örnek bir isimdir örnek bir sanatçıdır

Görüş Bildir