Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mart Ayının Utanç Tablosu: En Çok Cinsel Taciz Okullarda Yaşandı

 > 
259PAYLAŞIM

Medyaya yansıyan taciz haberlerinin yüzde 58’i okul, kurs, etüt merkezi ve çocuk rehabilitasyon merkezlerinde yaşandı. Tacize maruz kalanların yüzde 76’sını kız ve oğlan çocukları, yüzde 24'ünü yetişkin kadınlar oluşturdu. Tacizcilerin yüzde 41’i mağdurların öğretmeniydi...

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği bilgilere göre, Mart ayı boyunca medyaya tam 29 farklı taciz vakası yansıdı. 

19 ilde yaşanan taciz vakalarında toplam 84 kadın ve çocuk tacize uğradı.

Basına yansıyan taciz olaylarının yüzde 58'i okul, kurs, etüt merkezi ve çocuk rehabilitasyon merkezlerinde yaşandı.

Tacizcilerin yüzde 41’i ise mağdurların öğretmeniydi.

Tacizciler öğretmenlerle sınırlı değildi; okuldaki hizmetliler, servis şoförleri, diğer öğrenciler, bir kuran kursu imamı ve bir yuva çalışanı da tacizciler arasında yer aldı.

%31’i oğlan, %69’u kız çocuğu

Mart ayında 14 ilden eğitim-öğretim kurumlarından taciz haberleri geldi. (Adana (2), Antalya (2), Artvin (1), Aydın (1), Bursa (1), Çanakkale (1), Denizli (1), Hatay (1), İstanbul (1), İzmir (1), Karaman (2), Konya (1), Osmaniye (1), Sivas (1))

14 ilde yaşanan 17 olayda, toplam 64 öğrenci tacize maruz kaldı.

Tacize maruz kalan öğrencilerin yüzde 31’ini oğlan çocukları, yüzde 69’unu kız çocukları oluşturdu.

Öğrencilere yönelik 17 taciz vakasında, faillerin 7’si tutuklandı. En az 8 öğrenciyi taciz eden üç tacizci ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Diğer tacizcilerin tutuklanıp tutuklanmadıklarına haberlerde yer verilmedi.

Tutuksuz yargılananlardan 3 örnek

  • Tutuksuz yargılanmasına karar verilen bir ortaokul öğretmeni 14 yaşlarındaki beş kız öğrenciyi cinsel içerikli fotoğraf ve mesajlar göndererek taciz ediyordu.

  • Yine tutuksuz yargılanacak bir lise müdür yardımcısının, öğrencisine “Ergenlik dönemindesin. Senin de cinsel ihtiyaçların olabilir, ihtiyaçlarını karşılayabilirim” dediği ses kayıtları ortaya çıktı.

  • Tutuksuz yargılanacak bir başka öğretmenin ise iki kız öğrencisini hem fiziksel olarak taciz ettiği hem de cep telefonlarına sürekli mesaj gönderdiği, öğrencilerin notlarının düştüğünü ve psikolojilerinin değiştiğini gözlemleyen rehber öğretmen tarafından ortaya çıkarılmıştı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir