Görüş Bildir

etiket Marmara Üniversitesi'nden 'Erdoğan'ın Diploması'na İlişkin Açıklama

Anasayfa > Gündem

Marmara Üniversitesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasına ilişkin tartışmalar hakkında Rektör Mehmet Emin Arat imzalı bir açıklama yayınladı. Açıklamada iddialar ‘haksız’ ve ‘mesnetsiz’ diye nitelendirilirken, “Sayın Cumhurbaşkanımızın lisans düzeyinde ‘dört yıl’ eğitim veren ‘Ticarî Bilimler Fakültesi’nden mezun olduğu sabittir” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın lisans düzeyinde bir diplomaya sahip olmadığı yönündeki iddiaların son günlerde yeniden dillendirilmesiyle birlikte Marmara Üniversitesi'nden konuya ilişkin bir açıklama yapıldı.

Rektör Mehmet Emin Arat imzalı açıklamaya “Kamuoyunun gündemine getirilmeye çalışılan ve tarihî belgelerle sabit gerçeklerle hiç bir ilgisi bulunmayan mesnetsiz iddialar” sözleriyle başlandı ve 4 sayfalık ayrıntılı metinde üniversitenin kuruluşundan bugüne kadar yaşadığı tüm değişimler uzun uzun anlatıldı.

Üniversitenin açıklamasından ilgili bölüm şöyle:

Üniversitenin açıklamasından ilgili bölüm şöyle:

1. Sayın Cumhurbaşkanımız, 1974 yılında yapılan Üniversitelerarası Seçme Sınavı’nda verilen resmî sınav sonuç belgesi (ÜSSSB) itibariyle, “İstanbul İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisi”ne bağlı ve dört yıllık eğitim veren “Aksaray İktisadî ve Ticarî İlimler Yüksekokulu”na kaydolma hakkı kazanmış ve aynı yıl 2443 öğrenci numarası ile resmen kayıt yaptırmıştır.

2. Öğrenimini, sorumlu olduğu kırk bir dersten başarılı olarak, 1980-1981 eğitim-öğretim yılı içinde 1981 yılının Şubat ayında resmî olarak tamamlamıştır.

3. Kayıtlı olduğu “Aksaray İktisadî ve Ticarî İlimler Yüksekokulu”nun, yukarıda da açıklandığı üzere “Beyazıt Maliye Muhasebe Yüksek Okulu” ile birleştirilerek “Ticarî Bilimler Fakültesi”ne dönüştürülmüş olması dolayısıyla, mezuniyeti “Ticarî Bilimler Fakültesi”ne kayıtlı olarak gerçekleşmiştir.

4. Mezuniyetleri nedeniyle, 03.04.1981 tarihinde düzenlenen ve dönemin dekanı Doç. Dr. Sinan ARTAN tarafından imzalanan 440-678 nolu “geçici mezuniyet belgesi” kendilerine verilmiştir.

5. “Ticarî Bilimler Fakültesi”, 1982 yılında Marmara Üniversitesi’nin kurulmasıyla birlikte, diğer üç fakülte ile birleştirilerek “İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi”ne dönüştürülmüştür.

6. Diploması, talepleri üzerine, “Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Lisans Diploma Defteri”nin 4694 kütük numarası kaydına bağlı 8345 diploma numarası ile“İşletme Bölümü mezunu” olarak düzenlenmiş, zamanın dekanı ve rektörü tarafından imzalanarak, 01.11.1991 tarihinde, geçici mezuniyet belgesi teslim alınmak suretiyle kendilerine verilmiştir.

7. “İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi”nin yaklaşık otuz yıl faaliyette bulunduktan sonra 23 Mart 2012 tarihinde “İktisat Fakültesi”, “İşletme Fakültesi” ve “Siyasal Bilgiler Fakültesi”ne bölünmesi dolayısıyla, mezkur “Ticarî Bilimler Fakültesi”nin bütün bölümleri ve mezunlarına dair arşiv, akademik bağ ve gereklilikler dolayısıyla yeni kurulan “İşletme Fakültesi” kapsamına dâhil edilmiştir.

8. 31.03.2011 tarihinde “duplikata” talebinde bulunulması üzerine, kendilerine daha önce verilmiş olan diplomanın duplikatası, 01.04.2011 tarihinde düzenlenerek teslim edilmiştir.

9. Duplikata; diploma olarak kullanılmak üzere hak sahibinin çalınma, kayıp vb. nedenlerle talep ve beyanı üzerine ikinci ve son kez düzenlenen ve diploma yerine geçen resmî bir belgedir. Duplikatanın ön yüzünde, diplomanın ilk suretinde imzası bulunan dönemin dekanının ve rektörünün imzası bulunmaz. Bunun yerine yalnızca adları, soyadları ve unvanları yer alır. Yine duplikatanın ön yüzünün üst kısımda sol 4 ve sağ tarafta kırmızı renklerle “Duplikata” kaşesi basılı olur. Ayrıca duplikatanın arka kısmına, hazırlanma nedeninin şerh düşüldüğü diploma örneği tanzim edilir.

10. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Marmara Üniversitesi Senatosu’nun 18.12.2012 tarihli ve 2012/309-4 sayılı kararı ile “Siyaset Bilimi” dalında “Fahri Doktorluk” unvanı da tevcih edilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın lisans düzeyinde “dört yıl” eğitim veren “Ticarî Bilimler Fakültesi”nden mezun olduğu, bu fakültenin zaman içinde diğer fakültelerle birleştirilerek İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne dönüştürüldüğü ve günümüzde ise İşletme Fakültesi bünyesinde yer aldığı tarihî belgelerle ve resmî kayıtlarla sabittir.'

Diploma sistemde yok mu?

Diploma sistemde yok mu?

Geçtiğimiz günlerde Oda TV'de yayınlanan bir habere göre arşivlerde Erdoğan'a ait diplomanın yer almadığı ifade edilmişti.

Haberde, 'Marmara Üniversitesi’nin 'bir diplomanın Marmara Üniversitesi tarafından verildiğini doğrulamak' -yani iş başvurusu yaptığınızda sunduğunuz diplomanın gerçek olup olmadığını sorgulanabildiği resmi bir sistem- için kurduğu diploma doğrulama sisteminde Erdoğan’ın mezuniyet bilgileriyle sorgulama yaptığınızda herhangi bir kayıt bulunamıyor' ifadeleri kullanılmıştı.

Ancak şu anda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İşletme Bölümü’nden mezun olduğuna ilişkin diploma kaydına sistem üzerinden ulaşılabiliyor.

Diploma tartışmalarının bir boyutunu da okul yıllığında Erdoğan'ın adının geçmediği ve üniversite yıllarından hiç arkadaşının olmadığı iddiaları oluşturuyordu.

Liberal Demokrat Parti başkanı Cem Toker de bu konuya ilişkin olarak bir kampanya başlatmış, Erdoğan ile en güzel anısını paylaşan üniversite arkadaşına bir hediye vereceklerini söylemişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
369
292
92
63
25
16
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?